logo_eet

کشف روشی برای بیرون کشیدن ویروس ایدز از مخفیگاه

سن افراد مبتلا به اچ‏آی‏وی از سال ۲۰۰۰ حدود ۱۶ سال افزایش داشته
سن افراد مبتلا به اچ‏آی‏وی از سال ۲۰۰۰ حدود ۱۶ سال افزایش داشته است.
در حقیقت این دارو می‌‌‏تواند، با شل کردن حلقه‌‌‏ی مارپیچی تنگ دی‌‌‏ان‌‌‏ای، کد ژنتیکی پنهان ویروس ایدز را آشکار کرده، منجر به تولید ویروس‌‌‏های جدیدی در خون بیمار شود. (اسکرین‌‏شات/ یوتیوب)

به‌‏تازگی محققان موفق به کشف راهی برای بیرون راندن ویروس اچ‌‏آی‌‏وی از قسمت‌‏های پنهان بدن شده‌‏اند.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی، در این روش که به‌‏عقیده‌‏ی دانشمندان یک گام مهیج و مهم در مسیر درمان این بیماری به‌‏شمار می‌‏آید، از میزان اندکی از نوعی داروی شیمی درمانی استفاده می‌‏شود.

این دارو که «رومیدپسین»  نام دارد، نوعی داروی شیمی درمانی برای سرطان غده لنفاوی است.

وضعیت ویروس اچ‌‏آی‌‏وی به‌‏گونه‌‏ای‌‏ ست که پس از وارد شدن به بدن، در دی‌‏ان‌‏ای شخص مبتلا مخفی شده و علائمی از خود بروز نمی‌‏دهد.

در این شرایط بیمار اگرچه ممکن است تاسال‌‏ها یک زندگی عادی را ادامه دهد؛ اما این عامل سبب دور شدن ویروس اچ‌‏آی‌‏وی از دسترس داروها و سیستم ایمنی شده، امکان معالجات دارویی را ناممکن می‌‏سازد.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی، یک تیم پژوهشی از دانشگاه «آرهاس» دانمارک، پس‌‏از آزمایش کردن رومیدپسین روی ۶ فرد آلوده به ویروس ایدز در مدت ۳هفته، متوجه شدند که میزان اچ‌‏آی‌‏وی در خون ۵ نفر از آنان افزایش قابل توجهی نشان داده است.

در حقیقت این دارو می‌‏تواند، با شل کردن حلقه‌‏ی مارپیچی تنگ دی‌‏ان‌‏ای، کد ژنتیکی پنهان ویروس ایدز را آشکار کرده، منجر به تولید ویروس‌‏های جدیدی در خون بیمار شود.

دانشمندان این کشف را شروعی نویدبخش و گام بسیار مهمی به جلو می‌‏دانند.

یکی از پژوهشگران این تیم می‌‏گوید: «باوجود شک و تردیدهای فراوانی که از سوی شماری از دانشمندان ابراز می‌‏شد، تیم او توانسته ویروس را از سلول بیرون بکشد. قدم بعدی نابود کردن ویروس خواهد بود.»

به‌‏گفته‌‏ی دکتر «اوله سوگارد»، مطالعه اکنون وارد یک مرحله تازه می‌‏شود که رومیدپسین را با دارویی برای تقویت سیستم ایمنی _ واکسن اچ‌‏آی‌‏وی _ ترکیب می‌‏کند.

محققان می‌‏گویند هنوز ابهامات زیادی در بکارگیری این شیوه وجود دارد و آنها برای یافتن راه درمان ایدز مسیر دشواری درپیش رو دارند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «کشف روشی برای بیرون کشیدن ویروس ایدز از مخفیگاه»

  1. بسیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار عاااااااااااااااااااااااااااااااااالی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *