Search
Asset 2

بحران فرونشست؛ هشدار یک مقام وزارت نیرو درباره فرونشست ۳۵۹ دشت ایران

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران هشدا داد که حدود ۳۵۹ دشت کشور دچار فرونشست شده است
فرونشست دشت‌های ایران (Irna)

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه ۱۱۷ هزار حلقه چاه کشاورزی در دشت‌های با نرخ فرونشست بیش از ۱۰ سانتی متر حفر شده است، هشدار داد که حدود ۳۵۹ دشت کشور دچار فرونشست شده است.

محمد جوان‌بخت در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، آب زیرزمینی را یک منبع استراتژیک عنوان کرده و استفاده بی‌رویه‌ از آب برای مصارف کشاورزی، شرب و صنعت را مسبب اثرات نامطلوب محیط زیستی همچون فرونشست‌ها معرفی کرده است.

وی که سمت «معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا» را نیز بر عهده دارد، در بخشی دیگر از اظهارات خود افزود که رشد جمعیت، افزایش شهرنشینی و تغییر در سبک زندگی سبب افزایش مصرف آب شده که بخش قابل توجهی از آن، از آب زیرزمینی تأمین می‌شود که این امر منجر به ناپایداری منابع آب زیرزمینی شده است.

جوان‌بخت در این گفتگو با نسبت دادن بخش عمده معضلات فرونشست زمین به عوامل محیطی و انسانی، کمتر به نقش مسئولان و مدیریت حوزه آب پرداخته است.

در ماه‌های گذشته، تصاویر انتشار یافته از وقوع فرونشست در کلان‌شهرهای تهران و اصفهان سبب برانگیختن واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است.

تابستان سال گذشته، دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور گزارش داد که ذخیره آب پشت ۱۶ سد کشور به زیر ۵۰ درصد رسیده و سد‌های استان گلستان خشک شده و چند سد در استان فارس و خراسان رضوی نیز در حال خشک شدن هستند.

براساس آخرین آمار منتشر شده، تا تاریخ ۲۶ اسفند سال گذشته در میان سدهای مهم کشور، حجم آب مخازن ۳۳ سد نسبت به سال گذشته ۱۰ درصدکاهش یافته است.

همچنین کارشناسان محیط‌زیست همزمان با بیست‌ودوم مارس روز جهانی آب درباره وضعیت وخیم آب‌های زیرزمینی و بحران آب در ایران هشدار داده بودند.

تجارت نیوز سال گذشته با انتشار گزارشی نوشته بود که سومین سالی است که ایران با خشکسالی شدید مواجه است. بارندگی‌ها به پر شدن منابع آب کمک چندانی نکرده و همزمان برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی نیز افزایش یافته است. وضعیتی که به تشدید فرونشست زمین در کشور دامن زده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی