Search
Asset 2

دانش غیرعادی: در سیناپس‌های کنترل ذهن

(Shutterstock)
(Shutterstock)
(Shutterstock)

دولت آمریکا راز تاریک و عجیبی دارد که  زمانی پنهان نگاه داشته بود – آزمایش کنترل ذهن که از دهه‌ی ۱۹۵۰ توسط سازمان مرکزی اطلاعات سی‌آی‌ای هدایت می‌شده است.

آن نام پروژه‌ی MKULTRA را داشت، که پروژه‌ی MK-ULTRA نیز خوانده می‌شد که بر طبق اسناد دانشگاه پرینستون، از آغاز دهه‌ی ۵۰ تا اواخر دهه‌ی ۶۰ توسط اداره‌ی اطلاعات علمی سی‌آی‌ای هدایت شده است.

این پروژه، روش‌های متعددی را برای دستکاری در عملکرد مغز به منظور اینکه افراد را نسبت به تلقین حساس‌تر کند به کار می‌گرفت. افرادی که مورد آزمایش قرار داشتند شامل شهروندان آمریکایی و کانادایی نیز بودند که به آنان مواد مخدری مانند ال‌اس‌دی داده می‌شد و در معرض محرومیت‌های حسی و حتی سوءاستفاده قرار داشتند.

در سال ۱۹۷۳ «ریچارد هلم»، مدیر سی‌آی‌ای، دستور نابودی تمام اسناد MKULTRA را صادر کرد. دو سال بعد، این پروژه از طریق بررسی‌های انجام‌شده توسط کمیته‌‌ی کلیسا (کمیته‌ی منتخب سنا برای مطالعه‌ی عملیات‌های دولت در ارتباط با فعالیتهای اطلاعاتی، هدایت‌شده توسط کلیسای سابق سن فرانک) مبتنی بر به‌کارگیری شهادت‌های همراه با سوگند و مدارکی که از تخریب در امان مانده بود، در معرض دید عموم قرار گرفت. درخواست عمل آزادی اطلاعات (اف‌اوآی‌ای) از ۲۰۰۰۰ مدرک دیگر پرده برداشت. این در نهایت منجر به استماع دعوی در سنا شد.

سناتور «تد کندی» از صندلی ۷۷ سنا، با استناد بر مدارک دانشگاه پرینستون گفت: «معاون مدیر کل سی‌آی‌ای افشا کرد که بالغ بر ۳۰ دانشگاه و مؤسسه‌ی آموزشی در این برنامه‌ی «آزمایش و بررسی گستره» دخالت داشته‌اند که شامل آزمایش مخفی مواد مخدر روی شهروندان بی‌اطلاع در تمام سطوح اجتماعی از سطوح پایین گرفته تا بالا، و از بومی آمریکایی گرفته تا خارجی، می‌شده‌ است.» وی افزود: «تعدادی از این آزمایش‌ها شامل تزریق ال‌اس‌دی به افراد بی‌خبر در موقعیت‌های مختلف اجتماعی بوده است.» حداقل یک مورد مرگ مربوط به دکتر اولسون در نتیجه‌ی این آزمایش‌ها گزارش شده است.

سی‌آی‌ای اصرار داشته است که آزمایش‌های MKULTRA از آن زمان به بعد رها شده است. با این وجود «ویکتور مارچتی»، با سابقه‌ی ۱۴ سال خدمت در سی‌آی‌ای در مصاحبه‌ای در ۱۹۷۷ ادعا کرد که این « تنها داستانی برای پوشش قضیه» بوده است.

این باعث شده است که بسیاری از نظریه‌پردازان توطئه باور کنند که فعالیت دولت در این زمینه هم‌چنان ادامه دارد، و این آزمایش‌ها بدون اطلاع قبلی روی شهروندان آمریکایی هنوز در حال وقوع است.

بر طبق تحقیقات انجام گرفته، هدف این بوده است که مغز انسان به‌گونه‌ای تقسیم‌بندی شود که تحت تأثیر پیام، سریعاً دست به اقدام بزند و یا رفتار فرد را بدون اینکه که او خود اطلاع داشته باشد، تغییر دهد.

«سیرهان سیرهان» مردی که به قتل رابرت اف‌ کندی اعتراف کرد، مدتها بعد از آن ادعا می‌کرد که برای ارتکاب قتل تحت شستشوی مغزی قرار داشته‌است.

«ویلیام اف پپر»، وکیل در سال ۲۰۱۱ به ای‌بی‌سی نیوز گفت: «هیچ شکی نیست که او را از طریق هیبنوتیزم برنامه‌ریزی کرده بودند. در واقع او را تنظیم کرده بودند تا مورد استفاده قرار دهند. و به این منظور مغز او را دستکاری کرده بودند.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی