Search
Asset 2

نخستین پیامدهای تحریم‌‌‏های غرب برای روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)

اعلام تحریم‌‌‏‌‌‏های جدید آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو که درپی الحاق این جزیره ‌‌‏به روسیه صورت گرفت، بازاربورس مسکو را تحت تأثیر خود قرار داد.

صبح امروز جمعه، اول فروردین‌‌ ‏ماه، ارزش سهام بورس مسکو، با کاهش ۲ تا ۳ درصدی مواجه شد. همچنین آژانس اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز»، رتبه‌ی اقتصادی روسیه را پایین‌‌‏تر از رده‌ی پیشین آن اعلام کرد. موسسه‌ی رتبه بندی «فیتچ» نیز وضعیت اقتصادی روسیه را، از «پایدار» به «منفی» تغییر داد.

این در شرایطی‌ست که هنوز تحریم‌‌‏های اقتصادی دامنه‌‌‏داری از سوی کشورهای غربی علیه مسکو به تصویب نرسیده و تحریم‌‌‏های وضع‌شده تنها به ممنوعیت صدور ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای تعدادی از مقامات روس، مسدود شدن دارایی‌‌‏هایشان و تحریم برخی از بانک‌‌‏های روسیه محدود می‌‌‏شود.

به دنبال تنش در روابط دیپلماتیک کشورهای غربی با روسیه، «روسیا بانک» هم مورد تحریم قرار گرفت. مؤسسات امور «ویزا» و «مستر کارد» نیز از صبح جمعه، از ارائه‌ی خدمات به مشتریان خود امتناع ورزیدند و استفاده‌‌‏کنندگان این کارت‌‌‏ها از امروز قادر به پرداخت پول با این کارت‌‌‏ها نبودند.

همچنین اتحادیه اروپا در تازه‌‌‏ترین تصمیمات خود مبنی بر اعمال محدودیت‌‌‏هایی نسبت به روسیه، نام ۱۲ مقام سیاسی دیگر روس را به فهرست تحریم‌‌‏های خود افزود. پیش از این نیز۲۱ نفر از مقامات رده‌‌‏بالای روسیه توسط این اتحادیه مورد تحریم ممنوعیت ورود به فضای اتحادیه اروپا قرار گرفته و دارایی‌‌‏هایشان مسدود اعلام شده بود.

سیاست‌‌‏های روسیه در بحران اوکراین، سران کشورهای غربی را نسبت به مداخله‌ی این کشور در جغرافیای سیاسی کشورهای همسایه نگران کرده است. جامعه‌ی جهانی نیز بر غیرقانونی خواندن و محکوم کردن همه‌‌‏پرسی برگزار شده در کریمه، همچنان تأکید دارد.

بر اساس آخرین اخبار، ولادیمیرپوتین در روز جاری مصوبه‌ی پارلمان روسیه با موضوع الحاق کریمه به خاک روسیه را امضا کرد. بر اساس این مصوبه کریمه به‌طور رسمی ضمیمه‌ی خاک روسیه می‌شود.

از اوکراین نیز خبر می‌‌‏رسد، «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین، امروز در بروکسل مقر اتحادیه اروپا بخش سیاسی سند «توافق هم‌‌‏گرایی»  را با ۲۸ کشور اروپایی به امضاء رساند.

«توافق هم‌‌‏گرایی»، همان برنامه‌‌‏ی توافقی ست که «ویکتور یانووکویچ» رئیس سابق دولت اوکراین، سال گذشته‌ی میلادی از امضای آن امتناع ورزید و موجی از اعتراضات مردمی را بر انگیخت که این تظاهرات خونین در نهایت منجر به برکناری وی و تحولات گسترده‌‌‏ای در سیاست داخلی و خارجی اوکراین شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی