Search
Asset 2

یک رسانه عرب‌زبان: اگر آمریکا آتش‌بس غزه را تضمین کند، جمهوری اسلامی حمله اسرائیل به دمشق را تلافی نمی‌کند

یک رسانه عربی نوشته که جمهوری اسلامی به آمریکا اطلاع داده است که در صورت برقراری آتش‌بس در غزه، از حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل خودداری خواهد کرد.
حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق، سوریه ۲ آوریل ۲۰۲۴،‌ (LOUAI BESHARA/AFP via Getty Images)

یک رسانه عرب‌زبان به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشته که جمهوری اسلامی به آمریکا اطلاع داده است که در صورت برقراری آتش‌بس در غزه، از حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل خودداری خواهد کرد.

وب‌سایت «جاده ایران» این خبر را به نقل از یک منبع دیپلماتیک عرب ناشناس نوشته که دو روز پیش با این خبرگزاری گفتگو کرده است.

این منبع افزوده است که «اگر آمریکا موفق شود اوضاع را مهار کند، موفقیت بزرگی برای دولت بایدن خواهد بود.»

این گزارش در حالی منتشر شد که مذاکرات بین اسرائیل و حماس برای آتش‌بس غزه و توافق درباره آزادی گروگان‌ها در قاهره جریان داشت.

القاهره نیوز، شبکه تلویزیونی دولتی مصر به نقل از یک مقام ارشد اعلام کرده که مذاکرات درباره آتش‌بس غزه در قاهره رو به پیشرفت است و همه طرف‌ها بر سر نکات اساسی توافق کرده‌اند.

این در حالی است که رسانه وابسته به حزب‌الله لبنان عنوان کرده که هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

مقامات آمریکایی روز جمعه اعلام کردند که برای حملات احتمالی تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی آماده هستند و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

یک مقام اسرائیلی نیز طی روزهای گذشته گفت که اسرائیل ارتش خود را در حالت آماده‌باش قرار داده است، مرخصی یگان‌های رزمی را لغو کرده، برخی از نیروهای ذخیره را به واحدهای پدافند هوایی فراخوانده و سیگنال‌های جی‌پی‌اس را مسدود کرده است.

اسرائیل همچنان به آماده‌سازی برای پاسخ احتمالی جمهوری اسلامی به حمله هوایی دمشق که سوریه و ایران اسرائیل را مسئول آن می‌دانستند، ادامه می‌دهد.

در جریان حمله هوایی دوشنبه گذشته به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق چندین فرمانده ارشد و افسر سپاه پاسداران کشته شده بودند.

سران جمهوری اسلامی با نسبت دادن این حمله به اسرائیل وعده انتقام دادند اما تاکنون اقدامی در این جهت صورت نگرفته است.

علی خامنه‌‌‌‏ای، رهبر جمهوری اسلامی در پی این حمله با انتشار پیامی در وب‌‌‌‌‏سایت خود نوشت که «آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح درآیین تشییع محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه کشته شده در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، تاکید کرده بود که اسرائیل را از کارش پشیمان خواهند کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی