Search
Asset 2

آسوشیتدپرس: با امضای بلینکن تحریم ۶ میلیارد دلار دارایی ایران در کره جنوبی لغو شد

آنتونی بلینکن برای سقوط افغانستان آماده نبودیم
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده به عنوان رئیس جمهور جو بایدن در مورد حمایت نظامی اضافی از اوکراین در اتاق روزولت کاخ سفید در 25 ژانویه 2023 در واشنگتن دی سی گوش می دهد. (Alex Wong/Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با امضای دستوری، بانک‌ها و مؤسسات مالی را که شش میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران در کره جنوبی را منتقل می‌کنند از تحریم‌های آمریکا معاف کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه به اسنادی که بلینکن امضا کرده دست یافته است نوشت که این مجوز هفته گذشته صادر شده بود اما دوشنبه به اطلاع کنگره ایالات متحده رسیده است.

وزیر خارجه آمریکا در این سند اعطای چنین مجوزی را اقدامی در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده ارزیابی کرده است.

در همین حال به دنبال انتشار این خبر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره اعطای معافیت تحریمی از سوی وزارت امور خارجه برای انتقال پول‌های بلوکه شده به ایران گفت که موضوع «معافیت تحریمی» نیست بلکه فقط یک تأییدیه فنی برای انتقال وجهی است که قبلاً اعلام شده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا «ایالات متحده برای تسهیل آزادی پنج شهروند آمریکایی بازداشت شده اجازه داده انتقال وجوه بلوکه شده ایران از کره جنوبی به حساب‌های محدود شده در مؤسسات مالی در قطر انجام پذیرد و معافیتی که هفته گذشته توسط بلینکن صادر شده امکان اجرای این انتقال را فراهم می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که «پس از انتقال این پول‌ها به قطر نیز ایالات متحده بر نحوه و زمان استفاده از این وجوه نظارت خواهد داشت و ایرانی‌ها فقط می‌توانند برای تامین مالی خرید کالاهای بشردوستانه از آن استفاده کنند چرا که هیچ پولی مستقیماً به ایران نمی‌رود.»

از سوی دیگر رویترز نیز با انتشار گزارشی نوشت که دولت جو بایدن رسماً برای نخستین‌بار اذعان کرده است که پنج ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا را به عنوان بخشی از توافق با جمهوری اسلامی آزاد می‌کند.

به نوشته رویترز در سندی که از سوی وزارت خارجه به کنگره ایالات متحده ارسال شده آمده است: «برای تسهیل آزادی اتباع آمریکایی، ایالات متحده متعهد شده است که پنج شهروند ایرانی را که در حال حاضر در آمریکا بازداشت هستند، آزاد کند و اجازه انتقال حدود شش میلیارد دلار از وجوه ایران را که در حساب‌های محدود در کره جنوبی نگهداری می‌شوند، به حساب‌های محدود در قطر صادر کند.»

هنوز جزئیاتی از نام و علت بازداشت این ۵ ایرانی که گفته شده در زندان‌های آمریکا هستند، منتشر نشده است. از سوی دیگر حدود یک ماه پیش نیز اعلام شد که ۵ شهروند آمریکایی که در ایران زندانی بودند تا زمان تبادل، از زندان به یک آپارتمان منتقل شده و در حبس خانگی قرار گرفتند.

سه نفر از این پنج زندانی عماد شرقی، سیامک نمازی و مراد طاهباز معرفی شدند اما نام دو نفر دیگر منتشر نشده و گفته می‌شود که یکی از آنها یک زن زندانی در ایران است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی