Search
Asset 2

اولین ماشین خود تمیزشونده‌ی جهان، ساخت نیسان

رنگ مقاوم در برابر گل و لای این ماشین نیسان را تمیز نگه می‌دارد. (عکس از صفحه نمایش / نیسان / یوتیوب)
رنگ مقاوم در برابر گل و لای این ماشین نیسان را تمیز نگه می‌دارد. (عکس از صفحه نمایش / نیسان / یوتیوب)
رنگ مقاوم در برابر گل و لای این ماشین نیسان را تمیز نگه می‌دارد. (عکس از صفحه نمایش / نیسان / یوتیوب)

نیسان در ماه آوریل یک نمونه‌ رنگ ماشین را که موجب حذف فرآیند دست و پا گیر کارواش می‌شود، مورد آزمایش قرار داده‌ است. به این منظور این شرکت یک پرداخت رنگ فوق چربی‌گریز و آب‌گریز را که مانع از جذب روغن، آب، گردوغبار، خاک و گل و لای می‌شود به کار برده است. این ترکیب جالب در بریتانیا بر روی مدل جدید نیسان با نام «نوت» استفاده شده است. این محصول پیشرفته که با عنوان «فوق‌العاده و دائماً خشک» شناخته می‌شود، از فن‌آوری نانو برای ایجاد یک لایه‌ی نازک هوا بر روی خودرو استفاده می‌کند که موجب دفع عناصر از سطح آن می‌شود. رنگ جدید توسط «اولترا تِک اینترنشنال» عرضه شده و نیسان اولین تولیدکننده‏ی خودرو است که از این فن‌آوری بر روی اتومبیل‌های خود استفاده خواهد کرد.

نیسان در بیانیه‌ای گفت: «رنگ مزبور با ایجاد لایه‌ای محافظ بین رنگ و محیط به طور مؤثر مانع از این می‌شود که آب راکد و مواد افشانده شده از جاده موجب ایجاد علائم کثیف بر سطح خودرو شود.»

نیسان همچنین گزارش کرد که این رنگ «در شرایط آب و هوایی عادی مانند تگرگ، برف و باران، یخ‌بندان و آب راکد به خوبی عمل کرده است.»

در فیلم ویدئویی تفاوت‌های موجود بین رنگ عادی و رنگ فوق‌العاده و دائماً خشک نشان داده شده است.

شرکت پس از آزمایش این محصول در اروپا، به دنبال امتحان آن در شرایط آب و هوایی مختلف در نقاط دیگر جهان است. پیش از اینکه این محصول به عنوان یک ویژگی استاندارد در اتومبیل‌ها مورد بهره‌برداری قرار گیرد، انجام تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. نیسان قبلاً نیز مکانیسم‌های خودتمیزشونده را مورد آزمایش قرار داده است؛ مانند دوربین‌هایی که در پشت ماشین نصب می‌شود. این دوربین‏ قادر است خود را شسته و خشک کند و تصویر واضحی را از آنچه در عقب وسیله‌ی نقلیه رخ می‌دهد، به راننده ارائه دهد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی