Search
Asset 2

شی جین‌پینگ با مدیران شرکت‌‏های آمریکایی در پکن دیدار کرد

چین تلاش می‌کند سرمایه گذاران خارجی را به این کشور بازگرداند؛ در همین راستا، شی جین‌پینگ، روز چهارشنبه با رهبران تجاری آمریکایی در تالار بزرگ خلق در پکن دیدار کرد.
شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین (Sergei Bobylyov/Sputnik/AFP via Getty Images)

در راستای تلاش حزب کمونیست حاکم بر چین برای بازگرداندن سرمایه‌‏گذاران خارجی به این کشور و در حالی که شرکت‌های بین‌‏المللی به‌دنبال اطمینان خاطر درباره مقررات جدید چین هستند، شی جین‌پینگ، روز چهارشنبه با رهبران کسب و کار‌‏های آمریکایی در تالار بزرگ خلق در پکن دیدار کرد.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین در سال ۲۰۲۳ به میزان ۸ درصد کاهش یافته است و چین قصد دارد که امسال از نظر اقتصادی رشد کند.

تمرکز فزاینده رهبر حزب کمونیست چین بر امنیت ملی باعث شده بسیاری از شرکت‌ها مطمئن نباشند که کجا ممکن است از این خط عبور کنند، حتی در شرایطی که رهبران چین به سرمایه‌گذاران خارجی قول داده‌‏اند با آنها منصفانه برخورد کنند.

در شکستی دیگر برای اقتصاد چین که از هر طرف تحت فشار قرار دارد، شرکت‌های خارجی درآمدشان را از این کشور خارج می‌کنند. شرکت‌های آمریکایی، ژاپنی و اروپایی- برخی از قدیمی‌ترین شرکت‌های فعال در چین- در مدرن‌سازی و گسترش دامنه کاری‌شان تجدیدنظر کرده و سودشان را به کشور خودشان یا سایر نقاط آسیا و کشورهای دورتر منتقل می‌کنند.

خروج سرمایه از یک سال پیش شتاب بیشتری گرفته است. طی ۱۸ ماه منتهی به سپتامبر، شرکت‌های خارجی در مجموع ۱۶۰ میلیارد دلار از درآمدشان را از چین خارج کردند. میزان برداشت‌ها در سه‌ماهه تابستان به حدی بود که سطح سرمایه‌گذاری خارجی در چین را تحت تأثیر قرار داد، به‌طوری که این کشور برای نخستین‌بار پس از سال‌ها با خروج ۱۱.۸ میلیارد دلار سرمایه مواجه شد.

به گفته دو منبع آگاه، حدود ۲۰ شرکت برای شرکت در گردهمایی روز چهارشنبه دعوت شدند و این جلسه حدود ۹۰ دقیقه طول کشید.

به گفته رسانه‌های حکومتی چین، استفان شوارتزمن، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت سهام خصوص بلک استون، راج سوبرامانیام، رئیس فِداِکس، و کریستیانو آمون، رئیس کوالکام، شرکت سازنده تراشه‌ها در این جلسه حضور داشتند.

این نشست توسط کمیته ملی روابط آمریکا و چین، شورای تجاری آمریکا و چین و اندیشکده انجمن آسیا سازماندهی شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی