Search
Asset 2

حس بویایی مبهم‌‏تر از چیزی است که فکر می‌‏کنید

حس بویایی مبهم‌‏تر از چیزی است که فکر می‌‏کنید. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
حس بویایی مبهم‌‏تر از چیزی است که فکر می‌‏کنید. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
حس بویایی مبهم‌‏تر از چیزی است که فکر می‌‏کنید. (Thinkstock)

شاید این‌‏طور فکر کنید که قادرید درک درستی از چگونگی عملکرد خودکار پنج حس بدن از طریق علم  جدید به‎دست آورید و این کار به‌‏راحتی قابل مشاهده است؛ اما دانشمندان خود نیز مطمئن نیستند که چگونه بینی می‌‏تواند بوها را تشخیص دهد.

معمولاً فرض‌‏بر این بوده است که اشکال مختلف مولکول‌‏های بودار همچون قطعات مختلف پازل، متناسب‌‏با گیرنده‌‏هایی که در بینی قرار دارند، هستند. براساس این الگو، گیرنده‌‏های مختلفی مناسب ‌‏با شکل مولکول‌‏های بودار وجود دارد. برخی‌‏از دانشمندان این الگو را زیر سئوال برده‌‏اند؛ با‌‏این‌‏حال نظریه‌‏ی دیگری براساس مکانیک کوانتومی مورد توجه قرار گرفته است.

وجود تعداد مشخصی از بوهای مختلف که ما قادر به احساس آن‌‏ها هستیم باعث شده که دانشمندان این سئوال را مطرح کنند که آیا ما واقعاً گیرنده‌‏های ویژه‌‏ای برای انواع مختلف مولکول‌‏های بودار داریم؟ براساس نظریه‌‏ی کوانتومی، حس بویایی ما ممکن است بیشتر به‌‏خاطر ارتعاشات انرژی مولکول‎های بودار باشد تا شکل آ‌‏ن‎ها.

اگر این نظریه درست باشد، پس مفهومی فراتر از درک ما درباره‌‏ی علت بوی بد غذاهای فاسد و بوی خوب قهوه وجود دارد. این موضوع می‌‏تواند به دانش گسترده‌‏تری از چگونگی تأثیر ارتعاشات انرژی بر بدن انسان کمک کند. همچنین به دانشمندان در ساخت یک بینی مکانیکی که بتواند سلاح‌‏های بیولوژیکی را بو بکشد، کمک  خواهد کرد.

مطالعه‎ای که در سال ۲۰۱۰ بر روی مگس‌‏ها صورت گرفت، نشان داد که نحوه‌‏ی ارتعاش الکترون‌‏ها در مولکول‌‏های بودار تأثیر بیشتری بر حس بویایی مگس می‌‏گذارد تا شکل آن‌‏ها.

در این بررسی که توسط محققانِ مرکز تحقیقات زیست پزشکی «الکساندر فلِمینگ» در یونان انجام شد، مگس‎ها را در‎معرض دو نوع مولکول بودار که دارای شکل یکسانی بودند اما از جنبه‌‏های دیگر تفاوت داشتند، قرار دادند. مگس‎ها توانستند تفاوت آن‌‏ها را تشخیص دهند؛ که این موضوع نشان می‌‏دهد حس بویایی آن‌‏ها صرفا براساس شکل مولکول‌‏ها نیست.

علاوه‌‏براین، این مگس‌‏ها آموزش دیده بودند تا از ترکیبات دوتریوم اجتناب کنند. آن‌‏ها با مواجهه با مولکول‌‏های غیرمرتبط که دارای حالت‎های ارتعاشی مشابه با محدوده‎ی انرژی ترکیبات دوتریوم بود، می‌‏گریختند.

این نظریه هنوز هم بحث‌‏انگیز است؛ اما در سال ۲۰۱۱ بی‎بی‎سی گزارش داد که این موضوع در نشست دانشمندان انجمن فیزیک امریکا در دالاس بسیار مورد توجه قرار گرفت.

«اندرو هارسفیلد»، عضو کالج سلطنتی لندن که در مورد نحوه‎ی عملکرد گیرنده‌‏های بویایی براساس نظریه‌‏ی کوانتوم تحقیق می‌‏کند، در آن زمان به بی‎بی‎سی گفت: «هنوز هم چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آن‌‏ها پی ببریم؛ اما نظریاتی که نمی‌‏توانند درست باشند، دیگر قابل دفاع و پذیرش نخواهند بود.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «حس بویایی مبهم‌‏تر از چیزی است که فکر می‌‏کنید»

  1. دكتر علي رضا فتحي پزشك هوميوپات

    این موضوع نه فقط برای موضوع بو صادق است بلکه در سیستم دارو-گیرنده نیز همین طور است .دیدگاه سنتی بیان میکند سیستم قفل و کلید حاکم است ولی به نظر می رسد با توجه به شواهد موجود(طب هومیوپاتی وداروهای هومیوپاتی )ارتباطات دارو-گیرنده و حتی فرایند های فیزیولوژیک کاملا دینامیک باشد و از طریق رزونانس امواج الکترومغناطیس اطلاعات مبادله شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی