Search
Asset 2

زلنسکی از بایدن و شی برای شرکت در نشست صلح اوکراین دعوت کرد

رئیس‌جمهور اوکراین از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین دعوت کرد تا ماه آینده در نشست صلح در سوئیس شرکت کنند.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین. (Volodymyr Zelenskyy/Facebook.com)

رئیس‌جمهور اوکراین از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین دعوت کرد تا ماه آینده در نشست صلح در سوئیس شرکت کنند.

ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه این درخواست را به زبان انگلیسی در یک ویدئوی احساسی که نشان می‌دهد او در مقابل خرابه‌های شهر به شدت بمباران شده در شرق خارکف ایستاده است، مطرح کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور اوکراین گفت‌که «من از رهبران جهان که هنوز به تلاش‌های جهانی برای برگزاری اجلاس صلح جهانی نپیوسته‌اند، از رئیس جمهور بایدن، رهبر ایالات متحده، و رئیس جمهور شی، رهبر چین می‌خواهم لطفا رهبری خود را با کمک به دستیابی به صلح نشان دهید، یک صلح واقعی و نه فقط وقفه بین حملات.»

کنفرانس صلح قرار است از پانزدهم تا شانزدهم ژوئن در یک استراحتگاه مجلل در نزدیکی لوسرن برگزار شود. دولت سوئیس به درخواست اوکراین میزبان این رویداد است.

زلنسکی در پیام خود تصریح کرد که رهبران باید در این اجلاس شرکت کنند زیرا «تلاش‌های اکثریت جهانی بهترین تضمین برای تحقق همه تعهدات است.»

او تاکید کرد که خواستار حضور رهبرانی است که «روسیه نمی‌تواند آنها را فریب دهد.»

دعوت از ۱۶۰ هیات برای نشست صلح در سوئیس

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اوکراین از ۱۶۰ هیات دعوت کرده است، اما روسیه در این مراسم که انتظار می‌رود بیش از یک روز طول بکشد، شرکت نخواهد کرد.

زلنسکی گفته است که «بیش از ۸۰ کشور تأیید کردند که به اجلاس خواهند آمد» و اوکراین به تلاش‌ها برای دعوت از رهبران ادامه می‌دهد.

طبق این گزارش، حضور بایدن تایید نشده است، در حالی که سازمان‌دهندگان کنفرانس می‌گویند که کشورهای شرکت کننده شامل اعضای گروه هفت، گروه بیست و گروه بریکس هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اوایل این ماه با بیان اینکه «آنها ما را دعوت نمی‌کنند»، گفته بود که روسیه برای شرکت در رویدادی که به آن دعوت نشده است اصرار نمی‌کند.

در میان رهبران دعوت شده، رهبر چین متحد استراتژیک پوتین است. رهبر روسیه پس از انتخاب مجدد در این ماه به چین سفر کرده بود.

مقامات آمریکایی ماه گذشته گفتند که پکن به روسیه در توسعه نظامی از جمله تولید مشترک پهپادها کمک می‌کند، در حالی که از ارائه مستقیم سلاح به روسیه برای استفاده در اوکراین خودداری کرده است.

اوکراین خواستار عقب‌نشینی کامل روسیه است

خبرگزاری فرانسه نوشته است که اوکراین در طرح صلح خود خواستار عقب‌نشینی کامل نیروهای روس و بازگرداندن دوباره قسمت‌های اشغال شده از سوی روسیه به اوکراین است، امری که مسکو آن را رد کرده است.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته به‌نقل از منابع روسی گزارش داد که پوتین آماده است تا از طریق مذاکره به جنگ در اوکراین پایان دهد.

اما شرط پوتین برای آتش‌بس، به رسمیت شناخته شدن مرزهای کنونی میدان جنگ است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی