Search
Asset 2

آیا چین برداشت غیرقانونی اعضای بدن را متوقف کرده است؟

برداشت غیرقانونی اعضای بدن
پزشکی ایستاده بر بالای جعبه‎ی خالی مورد استفاده برای حمل اعضای پیوندی انسان.بخشی از یک رویداد رسانه‎ای در اتاق عملی در کلینیک VivantesNeukoelln. ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲، برلین، آلمان. (Sean Gallup/Getty Images)
برداشت غیرقانونی اعضای بدن
پزشکی ایستاده بر بالای جعبه‎ی خالی مورد استفاده برای حمل اعضای پیوندی انسان. بخشی از یک رویداد رسانه‎ای در اتاق عملی در کلینیک VivantesNeukoelln. ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲، برلین، آلمان. (Sean Gallup/Getty Images)

وعده‎های اخیر مقامات چین مبنی‎بر توقف استفاده‎از زندانیان اعدامی به‎عنوان منبع اندام‎های پیوندی مورد بررسی دقیق یک سازمان پزشکی مستقر در واشنگتن قرار گرفته است.

گروه مدافع اخلاق پزشکی که شامل پزشکانِ مخالف برداشت غیرقانونی اعضای بدن انسان (DAFOH) هستند، ادعاهای اخیر رژیم چین مبنی‎بر توقف استفاده‎از اعضای بدن زندانیان را زیر سئوال برده و خواستار اثبات این ادعا از‎سوی مقامات چین شدهاست.

برای بیش‎از یک دهه در چین اکثریت وسیعی از اعضای پیوندی از زندانیان اعدام شده تأمین می‎شود؛ وضعیتی که به‎طور گسترده‎ای استانداردهای اخلاقی منابع پیوند را نقض کرده است. افزایش انتقادات بین‎المللی در سال‎های اخیر، مقامات چین به‎خصوص «هوانگ جیفو»، مسئول مطرح در پیوند عضو را وادار به دادن وعده‎های جدید مبنی‎بر توقف این عمل بحث‎برانگیز تا ژانویه ۲۰۱۵ کرده است.

هوانگ، معاون سابق وزیر بهداشت، در ماه مارس تصمیمات حزب را طی مصاحبه‎هایی اعلام کرد و اظهار داشت که رژیم تغییر رویه داده است. او با اشاره به خبرنگاران، آن‎ها را از کندوکاو در باره‌‏ی سال‎های اخیر منع کرد.

با این وجود، DAFOH، خواستار احتیاط شدید درمورد محتوای وعده‎های اخیر رژیم و شفافیت در‎خصوص برداشت‎های غیرقانونی‎ای که تاکنون صورت گرفته، شد.

در بیانیه‎ی مطبوعاتی که ۷ آوریل منتشر شد، آمده است که جامعه‎ی بین‌‏الملل باوجود این وعده‎های جدید و «با‎توجه به سابقه‎ی طولانی رژیم چین در پنهان‎کاری، دست‎کاری اعداد و اظهارات  ضد و نقیض نباید احساس آرامش و فراغت کند.»

طبیعت گیج‎کننده‎ی سیاست‎های رژیم در برخی از اظهارات هوانگ، خود را نشان داده است. به‎عنوان مثال، وی در ۱۳ مارس در نزدیک‎ترین اقدام، وجود قانون استفاده از اعضای بدن زندانیان در چین را انکار کرد: قانونی مخفی مصوب سال ۱۹۸۴، تحت حمایت دادگاه عالی خلق، دادستانی، اداره‎ی امنیت و سه سازمان دیگر.

این قوانین بیان می‎کنند که بیمارستان‎ها تا زمانی که اعضای خانواده‌‏ی زندانیان موافق باشند، از اعضای بدن آن‎ها استفاده کنند؛ اما «استفاده‎از اجساد یا اعضای بدن جنایت‎کاران محکوم باید به‎شدت محرمانه باشد.»

انکار هوانگ در وجود این قوانین به این معناست که «ده‎ها هزار عضو تهیه شده» که از زمان تصویب این قانون به‎دست آمده، از راه غیرقانونی و غیراخلاقی فراهم شده و کارکنان پزشکی مسئول این پیوند‎ها باید تحت تعقیب قرار گیرند.

به‎نظر می‎رسد هوانگ از مشکلاتی که با برقراری موضع رسمی ایجاد می‌‏شود، آگاه است. وی در ۱۶ مارس، پیش‎از اشاره به پاک‎سازی «ژو یانگ‎کانگ»، رئیس امنیت چین، به‎خاطر دست داشتن در برداشت اعضای بدن زندانیان، آن  را کاری «کثیف و خودسرانه» خواند. در این مورد وی، از اظهارات قبلی خود عقب‎نشینی کرده است؛ پیش‎تروی در مصاحبه‎ای با خبرگزاری دولتی China Dailyاستفاده‎از اعضای بدن جنایت‎کاران اعدامی را با معیارهای چین، اخلاقی و آن را حتی اقدامی صحیح دانست.

سیاست جدید «شفافیت» در اظهارات هوانگ نیز بسیار سئوال برانگیز است. DAFOH، به بیمارستان‎های چین اشاره می‎کند که به‎تازگی شروع به پاک‎سازی وب‎سایت‎های خود در تعداد پیوندهای اتهام آمیز و در برخی موارد کم کردن آمار -تا ۵۰ درصد- پیوندهای انجام شده در دو سال گذشته کرده‎اند.

به گفته‎ی DAFOH، «مشخص است که چین به‎عنوان شریکی قابل اعتماد، آماده‎ی پیوستن به جامعه‎ی پیوند مبتنی‎بر ارزش‎های اخلاقی نیست. این پزشکان اظهار داشته‎اند که گروه‌‏های دیگر دیده‎بان پزشکی و بین‎المللی نیز باید خواستار شفافیت بیش‎تر رژیم چین در مورد پیوند عضو شوند.

در‎عوض، DAFOH گفته است که چین باید «به افشای کامل استفاده‎از زندانیان عقیدتی به‎عنوان منبع اعضای پیوندی» بپردازد و شفافیت و دسترسی کاملی را به سیستم تهیه عضو کشور فراهم کند. اجرای اولین دستور با‎توجه به اظهارات هوانگ جیفو در ماه مارس، بعید به‎نظر می‎رسد.

وی اظهار داشت: «ما نباید همیشه در گذشته زندگی کنیم و نگران صفحات مرگ زندانیان باشیم. از این صفحات بگذرید و به آینده بنگرید… هیچ چیز جالبی در گذشته نیست. ما باید به آینده توجه کنیم و نه به گذشته.»

در عین حال، محققان تخمین می‎زنند که ده‎ها هزار نفر از زنذانیان عقیدتی و بیش‎تر تمرین‎کنندگان «فالون گونگ» (یا فالون دافا، روشی معنوی که از سال ۱۹۹۹ مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است)، به‎خاطر اعضای بدن خود اعدام شده‎اند. در بسیاری از این موارد به‎نظر می‎رسد اعضای بدن آن‎ها در حالی که هنوز زنده بودند، برداشته شده و در حین عمل برداشت و به‎دلیل آن کشته شده‎اند. «اتان گاتمن»، روزنامه‎نگار و دو محقق کانادایی به نام‎های «دیوید ماتاس» و «دیوید کیلگور»، به‎ترتیب وکیل حقوق بشر و عضو سابق پارلمان کانادا، از دو روش متفاوت برای رسیدن به آماری مشابه در تعداد بیش‎از ۶۰هزار نفر کشته شدگان پیروان فالون دافاکه به‌‏خاطر برداشت‎های غیرقانونی تنها بین سال‎های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ کشته شده‎اند، استفاده کرده‎اند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی