Search
Asset 2

اعتراضات بین‌المللی به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در اندونزی

تصاویر افراد اعدام شده در اندونزی به دلیل قاچاق مواد مخدر در بیمارستانی در جاکارتا (BAY ISMOYO/AFP/Getty Images)
تصاویر افراد اعدام شده در اندونزی به دلیل قاچاق مواد مخدر در بیمارستانی در جاکارتا (BAY ISMOYO/AFP/Getty Images)
اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در اندونزی
تصاویر افراد اعدام شده در اندونزی به دلیل قاچاق مواد مخدر در بیمارستانی در جاکارتا (BAY ISMOYO/AFP/Getty Images)


در پی اجرای حکم اعدام هشت قاچاقچی مواد مخدر در اندونزی، مقامات برخی از کشورها از جمله استرالیا و برزیل به این اقدام اعتراض کردند.

این هشت متهم که دو شهروند استرالیایی، یک‌  شهروند برزیل، چهار نیجریایی و یک اندونزیایی بودند، علیرغم تلاش‌های بین‌الملی برای جلوگیری از این حکم، بامداد روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت، تیرباران شدند. در این میان فقط حکم اعدام یک زن فیلیپینی در دقایق آخر لغو شد.

استرالیا ضمن مجکوم کردن این اقدام اندونزی سفیر خود را از این فرا کشور فرا خواند.

«تونی ابوت»، نخست وزیر استرالیا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما به حق حاکمیت اندونزی احترام می‌گذاریم ولی از آنچه پیش آمده متأسفیم و نمی توانیم از آن بگذریم. باید بر این موضوع تأکید کنم که رابطه میان استرالیا و اندونزی بسیار مهم است ولی اتفاق های چند ساعت پیش به این رابطه صدمه زده است.»

«اندرو چان» و «میوران سوکوماران» دو شهروند اعدام شده‌ی استرالیایی که سرکردگان یک باند قاچاق مواد مخدر به نام «بالی ناین» بودند، در سال ۲۰۰۵ به همراه هفت نفر دیگر به جرم انتقال هشت کیلوگرم هروئین به اندونزی دستگیر و زندانی شدند.

«سرجیو فراکا دانسه»، وزیر خارجه برزیل نیز در واکنش به اقدام اندونزی، از تیره شدن مناسبات دو کشور سخن گفت و اعلام کرد که دولت برزیل در حال بررسی گام‌های بعدی است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با محکوم کردن اعدام این هشت نفر، اندونزی را به زیرپا گذاشتن تمامی استانداردهای حقوق‌بشری متهم کرد.

«جوکو ویدودو»، رئیس‌جمهور اندونزی با حمایت از حکم اعدام برای قاچاقچیان گفت: « این، سیستم قانونی ما در ارتباط با حکم اعدام است. ما هم به قوانین حاکم در کشورهای دیگر احترام می‌گذاریم.»

دادستان کل اندونزی نیز این اقدام را گامی ضروری و قاطع برای مبارزه با مواد مخدر دانسته و گفت: «ما درگیر جنگی علیه بزهکاران موادمخدر هستیم که حیات ملت ما را تهدید می‌کند.»

به گفته‌ی مقامات اندونزی، روزانه ۳۰ نفر در اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

از سال گذشته و روی کار آمدن ویدودو تا کنون ۱۴ نفر به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام شدند و ۴۰ نفر دیگر که نیمی از آن‌ها خارجی هستند به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی