Search
Asset 2

افزایش فعالیت کمپین ضد فساد شی جین‎‌‏پینگ با قوانین جدید انضباطی حزب کمونیست چین

وانگ کیشا، رئیس اداره مبارزه با فساد در جلسه افتتاحیه کنگره ملی خلق (NPC) در تالار بزرگ پکن. 5 مارس 2014. (Feng Li/Getty Images)
وانگ کیشا، رئیس اداره مبارزه با فساد در جلسه افتتاحیه کنگره ملی خلق (NPC) در تالار بزرگ پکن. ۵ مارس ۲۰۱۴. (Feng Li/Getty Images)

به‌‏نظر می‌‏رسد کمپین ضد فساد «شی جین‌‏پینگ»، رهبر حزب کمونیست چین در ماه‌‏های اخیر در‌‏حالت رکود است. اعضای پایین و متوسط حزب در‌‏حال پاک‌‏سازی هستند اما تقریباً از سال گذشته تاکنون به‌‏غیر از سه عضو از نخبگان حزب، کس دیگری پاک‌‏سازی نشده است.

اما، به‌‏تازگی شی جین‌‏پینگ آیین‌‏نامه انضباطی داخلی جدیدی را معرفی کرده که خبر از تغییر جریان بازی می‌‏دهد. مقررات جدید، رهبری ارشد حزب را به‌‏خطر می‌‏اندازد و دامنه پاک‌‏سازی او را افزایش می‌‏دهد و برای خلاصی‌‏از اقدامات خصمانه برخی‌‏از اعضای حزب که مانع اقتدار شی جین‌‏پینگ هستند، راه‌‏های قانونی فراهم می‌‏آورد.

روز ۲۸ ژوئن، شی جین‌‏پینگ در نشست مهم دفتر سیاسی حزب با حضور ۲۵ تن از اعضای ارشد حزب و به ریاست خود وی، «احکام پاسخ‌‏گویی حزب کمونیست چین» را معرفی کرد.

به‌‏گزارش «شین‌‏هوا»، خبرگزاری دولتی چین، احکام پاسخ‌‏گویی، «بررسی اصل مسئولیت‌‏پذیری، نظارت‌‏بر مسئولیت‌‏پذیری و مسئولیت رهبری» اعضای ارشد حزب را نشانه رفته است. شین‌‏هوا، متن کامل این احکام را در وب‌‏سایت خود منتشر کرده است.

در یک نگاه، مقررات جدید حزب در ادامه فشار دو ساله کمپین ضد فساد حزب است که قصد دارد رؤسای ارگان‌‏ها یا بخش‌‏های مختلف حزب را که در‌‏نهایت مقصر سوء‌‏رفتارهای زیردستانشان هستند، پاک‌‏سازی کند.

«وانگ کیشان»، رئیس اداره مبارزه با فساد حزب کمونیست چین در مقاله‌‏ای در «روزنامه مردم»، چاپ چین با هدف تشریح احکام مسئولیت‌‏پذیری نوشت، حزب همچنان با مشکلات انضباطی مواجه است؛ زیرا رهبران حزب «تنها قدرت می‌‏خواهند و مسئولیت‌‏پذیر نیستند» و سازمان‌‏های حزب را در حالتی قرار داده‌‏اند که «در آن‌‏ها صلح‌‏طلبی غالب است و هر کسی به بخش درست‌‏کار افراد می‌‏نگرد، هیچ‌‏کس تمایل به حرکت تهاجمی و اهانت‌‏آمیز ندارد و عملاً هیچ انتقادی صورت نمی‌‏گیرد.»

شی جین‌‏پینگ در سخن‌‏رانی ماه ژانویه خود نسبت به «دسیسه‌‏ها و دار‌‏و‌‏دسته توطئه‌‏گران و افراد جاه‌‏طلب» که به‌‏دنبال ارضای «جاه‌‏طلبی‌‏های سیاسی خود» هستند، هشدار داد. او در دیگر سخن‌‏رانی‌‏هایش، افرادی هم‌‏چون «بو شیلای»، عضو سابق دفتر سیاسی حزب، «ژو یونگ‌‏کانگ»، تزار سابق امنیت، «لینگ جیهوا»، مشاور رهبر پیشین حزب، «سو رانگ»، معاون سابق بدنه مشورتی سیاسی حزب و «شو کایهو»، معاون سابق ارتش به‌‏عنوان «افرادی جاه‌‏طلب» نام برد.

این پنج عضو پاک‌‏سازی شده که شی جین‌‏پینگ در سخن‌‏رانی‌‏هایش آن‌‏ها را محکوم کرده است به شبکه سیاسی «جیانگ زمین»، رهبر سابق حزب کمونیست مرتبط هستند. شی از زمان کودتای ناموفق جناح جیانگ زمین در سال ۲۰۱۲، پیش‎از روی کار آمدن وی، دست‌‏به ریشه‌‏کنی این جناح از‌‏طریق کمپین ضد فساد زده است. به‌‏گفته منابع داخلی حزب، عناصر حزب جیانگ در دستگاه تبلیغات اخیراً، به‌‏دنبال بی‌‏اعتبار کردن شی جین‌‏پینگ با ایجاد یک فرقه مائوئیستی در اطرافش کرده‌‏اند.

به‌‏گفته «شین ژیلینگ»، مدیر سابق تحریریه دانشگاه ارتش آزادی بخش خلق، یکی دیگر از مزایای «احکام پاسخ‌‏گویی»، نحوه استفاده از آن‌‏ها در‌‏برابر ریشه‌‏دارترین و سرسخت‌‏ترین رقیب شی جین‌‏پینگ است.

شین در مصاحبه‌‏ای با «اپک‌‏تایمز» گفت، این احکام در‌‏واقع یک «قفس ببر» است که برای جیانگ زمین ساخته شده است. «بدون آن‌‏ها جیانگ می‌‏تواند جرائمش را انکار کند و احتمالاً زیر دستانش را مقصر بداند و تنها مسئولیت رهبری را بپذیرد.»

شین افزود: «اکنون با‌‏وجود این احکام، امکان فرار جیانگ زمین از او گرفته می‌‏شود.» در‌‏حال حاظر نشانه‌‏هایی از تحقیق و تفحص از جیانگ وجود دارد.

در ماه مه، بازرسان انضباطی داخلی حزب به سازمان‌‏های دولتی در «شانگهای»، پایگاه قدرت جیانگ، یورش بردند. همچنین به‌‏گفته یک منبع، «جیانگ میان‌‏هنگ»، پسر بزرگ جیانگ زمین در بازداشت خانگی است و تحت بازجویی درباره ثروت خانوادگی‌‏اش است.

به‌‏نظر می‌‏رسد فعالیت‌‏های جیانگ نیز محدود شده است و حتی به‌‏گفته منبعی دیگر، به‌‏زور از محل اقامتش بیرون آورده و در یک پایگاه نظامی برده شده است.

همچنین این احکام، «تغییرات سازمانی» موسساتی را که مشخص شود که نظم و انضباط حزب را نقض کرده‌‏اند را مجاز می‌‏شمارد و حتی به‌‏گفته «سان ونگوانگ»، استاد سابق دانشگاه «شاندونگ»، «نتیجه منطقی سازماندهی مجدد موسسات ناقض نظم و انضباط حزب می‌‏تواند منجر‌‏به انحلال خود حزب شود.»

به‌‏گفته وی، «نشانه‌‏هایی مبنی‌‏بر سازمان‌‏دهی مجدد درون حزبی وجود دارد. انحلال موضعی در مقیاس بزرگ هیچ تفاوتی با انحلال کل سازمان حزب کمونیست چین ندارد.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی