logo_eet

اولین اجرای ارکستر ساز‌‏ها‌‏ی ملی ایران

(وب‌‏سایت موسیقی ما)
(وب‌‏سایت موسیقی ما)
(وب‌‏سایت موسیقی ما)
(وب‌‏سایت موسیقی ما)

 

نخستین ارکستر «ساز‌‏های ملی ایران» شنبه شب ۲۷ تیر ماه به رهبری اسماعیل تهرانی و با صدای حسین علیشاپور و وحید تاج در تالار وحدت برگزار شد.

«نخست گلبانگ مضرابی» به آهنگسازی دهلوی، تصنیف «گریه کن» با صدای حسین علیشاپور، تصنیف خوشه‌‏چین و کاروان با خوانندگی وحید تاج، تصنیف «بسته دام» با خوانندگی دو صدایی وحید تاج وحسین علیشاپور و رنگ «پریچهر وپریزاد» با ملودی غلامحسین درویش وتنظیم امیر آهنگ هاشمی در بخش نخست این کنسرت اجرا شدند.

در بخش دوم کنسرت، یکی از مهم‌‏ترین آثار متبسم قطعه «ونوشه» برای سه تار به همراهی ارکستر با تکنوازی حمید متبسم به روی صحنه رفت.

در قسمت پایانی، قطعه «جنگ رودکی» با ملودی روح الله خالقی، تنظیم اسماعیل تهرانی و خوانندگی دوصدایی وحید تاج وحسین علیشاپور اجرا گردید.

اسماعیل تهرانی رهبر ارکستر با اشاره به اهمیت ساز‌‏ها‌‏ی ارکستر ملی گفت: «بخش مضرابی کنسرت متعلق به یکی از آثار بزرگان موسیقی حسین دهلوی بود که سال ۷۲ اقدام به راه اندازی ارکستر مضرابی کرد؛ اما متاسفانه در دوره‌های گذشته به این ارکستر بی‌توجهی شد که اگر این اتفاق نمی‌افتاد، امروز کار ما ساده‌تر بود و کافی بود فقط بخش سازهای کششی را به جمع ارکستر اضافه کنیم.»

به گفته وی، از این لحظه که شاهد اولین اجرای ارکستر سازهای ملی هستید کسانی که دغدغه چنین مجموعه‌ای را دارند اجازه ندهند این فعالیت متوقف شود چرا که این ارکستر شناسه فرهنگ ماست.

 

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *