Search
Asset 2

بازگشت بوفالو به پارک ملی بنف کانادا پس از ۱۴۰ سال

بوفالو بیزون
(Silawat Jeeravipoolvarn/Photos.com)

یکبار دیگر پس از ۱۴۰ سال بوفالوی کوهان دار آمریکایی در دامنه های شرقی بنف به گردش پرداخت

بوفالو بیزون
(Silawat Jeeravipoolvarn/Photos.com)

آژانس پارک کانادا، موفق شد ۱۶ بوفالوی وحشی آمریکایی (بیزون) را از پارک ملی «الک آیلند» به «پنتر ولی» واقع در پارک ملی بنف منتقل کند.

این بوفالو‌‌‏ها تا ۱۶ ماه در یک مرتع محصور در این دره در ۴۰ کیلومتری شمال بنف خواهند ماند و در تابستان سال ۲۰۱۸ این گله در منطقه ای به مساحت ۱۲۰۰ کیلومتر در منطقه «رد دیر» رها می‌‌‏‌‌‏شوند. بدین ترتیب می‌‌‏توانند در کنار گونه‌‌‏های بومی منطقه زندگی کرده و غذا به دست بیاورند. احتمالا محدودیت‌‌‏های طبیعی بوفالو‌‌‏ها را از خروج از منطقه منصرف می‌‌‏کند.

«دیو مک دونا»، سرپرست پارک ملی بنف در اعلامیه‌‌‏ای رسمی گفت: «بازگشت بیزون گونه‌‌‏ای از کیستون، به یکی از مکان‌‌‏های ملی کانادا رویدادی بزرگ است. این بهترین راه برای گرامیداشت ۱۵۰مین سالگرد اتحاد کاناداست. با افتخار می‌‌‏گویم که با بازگشت بوفالو‌‌‏ها به بنف تاریخ تکرار شده است.»

تا بیش از یک قرن پیش، بوفالو‌‌‏ها در منطقه‌‌‏ای که در حال حاضر پارک ملی بنف قرار دارد، می‌‌‏چریدند. بازگرداندن این گونه بسیار مهم کیستون باعث اتصال فرهنگی به بومیانی است که پیش‌‌‏تر، این حیوانات را شکار می‌‌‏کردند.

در زمانی حدود ۳۰ میلیون راس از این گونه گاو میش در این منطقه وجود داشت که به دلیل شکار بی رویه در خطر انقراض قرار گرفت. دولت کانادا در اوایل سال ۱۹۰۰ آخرین گله بازمانده از بوفالو‌‌‏ها را خریداری و آن‌‌‏ها را در چراگاهی در کنار «کسکید مانتین» به مدت ۱۰۰ سال محافظت کرد.

«هاروی لاک»، متولی بنیاد تاریخی النور لاکستون نیز این رویداد را یکی از روزهای مهم در تاریخ حیات وحش شمال آمریکا و پارک های ملی کانادا دانست و بازگشت گاومیش کوهان دار آمریکایی را امیدی برای طبیعت و گامی مهم در جهت آشتی با بومیان ذکر کرد.

در طول پروژه آزمایشی پنج ساله ۶.۵ میلیون دلاری، کارکنان پارک، سلامت گله، حرکات، بقا و نرخ باروری، سازگاری با محیط زیست و شکارشان توسط گرگ‌‌‏ها و خرس‌‌‏ها را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

پروژه انتقال بوفالو‌‌‏ها، روندی پر احساس برای مدیر پروژه و تیمش بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی