logo_eet

برترین شهرهای جهان معرفی شد؛ تهران در قعر جدول رتبه‌‌‏بندی

نمای کلانشهرتهران از برج میلاد (اپک‌‏تایمز)
نمای کلانشهرتهران از برج میلاد (اپک‌‏تایمز)
برج میلاد
نمای کلانشهرتهران از برج میلاد (اپک‌‏تایمز)

 

مؤسسه‌‌‏ی پژوهشی «مِرکِر» نیویورک که در زمینه‌‌‏ی استعدادیابی، بهداشت، بازنشستگی و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌‌‏کند، روز چهارشنبه ۱۳ اسفند، در گزارش سالانه‌‌‏ی خود فهرستی از بهترین شهرهای جهان را معرفی کرد.

در این رتبه‌‌‏بندی که بر اساس معیارهای پاکیزگی شهرها، حس امنیت، زیبایی و وضعیت اقتصادی شهر صورت گرفته، شهر وین، پایتخت اتریش به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی شده است.

شهرهای زوریخ در شمال سوئیس و شهر بندری آوکلند در شمال نیوزیلند رتبه‌‌‏های دوم و سوم را کسب کردند و شهرهای مونیخ آلمان، ونکوور کانادا، دوسلدروف آلمان هم در مکان چهارم تا ششم برترین شهرهای جهان برای زندگی قرار گرفتند.

شهر فرانکفورت، مرکز بانک و بورس آلمان و اروپا هم سومین شهر این کشور است که در ده شهر برتر قرار دارد و توانسته جایگاه ششم فهرست را به خود اختصاص دهد.

ژنو سوئیس، کپنهاگ پایتخت دانمارک و سیدنی استرالیا نیز در ردیف هشتم تا دهم رتبه‌‌‏بندی بهترین شهرهای جهان جای گرفته‌‌‏اند.

«مِرکِر»(Mercer) در گزارش سال ۲۰۱۵خود، ۲۳۰ شهر از جهان را انتخاب کرده که در آن نام تعدادی از شهرهای خاورمیانه از جمله تهران به چشم می‌‌‏خورد؛ اگرچه اکثر آنان در ردیف‌‌‏های انتهایی فهرست قرار دارند.

بنابر استانداردهای مؤسسه‌‌‏ی «مِرکِر»، تهران در جایگاه ۲۰۳ جدول معرفی شده است.

در این میان شهر دبی در امارات متحده‌‌‏ی عربی با رتبه‌‌‏ی ۷۴، مسقط در عمان (۱۰۴)، تل‌آویو در اسرائیل (۱۰۵)، استانبول در ترکیه (۱۲۲)، کویت در کویت (۱۲۵)، ریاض (۱۶۳) و جده (۱۶۶) در عربستان سعودی و اسلام‌آباد (۱۹۱)، لاهور (۱۹۹) و کراچی (۲۰۲) در پاکستان، به لحاظ  پاکیزگی، امنیت، زیبایی و وضعیت اقتصادی، در جایگاهی بهتر از تهران قرار گرفته‌‌‏اند.

اما شهرهای تاشکند در ازبکستان با رتبه‌‌‏ی ۲۰۶، بیشکک در قرقیزستان (۲۰۸)، عشق‌آباد در ترکمنستان (۲۱۰)، دوشنبه در تاجیکستان (۲۱۴)، دمشق در سوریه (۲۲۰) و صنعا در یمن (۲۲۵)، نسبت به تهران اوضاع نامساعدتری دارند.

بغداد پایتخت عراق هم به عنوان بدترین شهر جهان برای زندگی معرفی شده است.

مؤسسه‌‌‏ی پژوهشی «مِرکِر» در شهر نیویورک آمریکا واقع است و در بیش‌‌‏از ۴۰ کشور جهان نمایندگی و بیش‌‌‏از ۲۰ هزار کارمند دارد

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *