logo_eet

برگزاری جشنواره انگور در آذربایجان غربی/ ضیافت یاقوت‌های شیرین

(اسکات فیلیپس ، اپک تایمز)
(اسکات فیلیپس ، اپک تایمز)

چهارمین جشنواره انگور از ۲۳ شهریور در دهکده ساحلی چی‌چست ارومیه کار خود را آغاز کرده است و به مدت یک هفته به کار خود ادامه می‌دهد. همزمان با این نمایشگاه سومین نمایشگاه صنایع دستی کشور نیز در این مکان برگزار می‌شود.

در جشنواره انگور که مهمانانی از کشورهای ترکیه، آذربایجان، اقلیم کردستان عراق نیز حضور دارند‌ برنامه‌ها و مراسم متنوعی برای گردشگران برگزار می‌شود. جشنواره عاشیق‌ها (نوازندگان سنتی منطقه)، آشپزی سنتی منطقه، مسابقه عکس با موضوع انگور، مسابقه پرواز بادبادک‌ها،‌ بازی‌های بومی و محلی و برگزاری مراسم دوشاب‌پزان از جمله این برنامه‌ها هستند.

سالانه برداشت بیش از ۲۴۰ تن انگور از باغستان‌های آذربایجان غربی این منطقه را به یکی از قطب‌های شناخته شده تولید انگور در ایران و منطقه تبدیل کرده است.

جشن انگور و دوشاب پزان به اضافه آئین «نمک‌گیری از آب دریاچه ارومیه» که از صدها سال پیش به صورت سنتی اجرا می‌شود، در سومین همایش شورای عالی سیاست‌گذاری میراث فرهنگی به نام آذربایجان غربی ثبت شده است.

طی سال‌های اخیر جشن انگور توسط نهادهای استانی از جمله شهرداری ارومیه به شکل سازمان‌یافته‌ای برگزار می‌شود و این فرصت را مهیا می‌کند که جاذبه‌های گردشگری منطقه آذربایجان غربی به مردم شناسانده شود و هر سال تورهای گردشگری برای این جشنواره سفرهای ویِژه‌ای را تدارک می‌بینند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *