Search
Asset 2

بیماری‌های مزمن بومیان کانادا رو به افزایش است

 

(The Canadian Press/Adrian Wyld)
آتاواپیسکات، شمال انتاریو (The Canadian Press/Adrian Wyld) 

 

آژانس نظارت بر بیماری سرطان استان انتاریو خواستار اقدام فوری برای کمک به بومیان این استان در رفع بیماری‌های مزمن آن‌ها شد.

به گفته این آژانس، نرخ بیماری در میان بومیان «اینویت» و «متیس» کانادا نسبت به همتایان غیر بومی بالاتر است.

بنابر گزارش این آژانس ۶۳ درصد بومیان بدون سرویس‌های پزشکی زندگی می ‌کنند و ۶۱ درصد مردم میتس نیز از یک یا چند بیماری مزمن رنج می‌برند.

آژانس نظارت بر بیماری سرطان به دولت انتاریو پیشنهادهایی برای مبارزه با دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و بیماری‌های تنفسی در این مکان‌ها ارائه داده است.

Parvaneh Laser2

آنها بر محدود کردن مصرف دخانیات تجاری، مهار مصرف بیش از حد الکل، افزایش فعالیت بدنی، ترویج تغذیه سالم تمرکز کرده‌اند.

برخی از پیشنهادات آژانس شامل مواردی است که از بیرون وارد جامعه بومیان می‌شود مانند نکشیدن سیگار که در حال حاضر نتایج مثبتی در برداشته است.

«آلیتیا کوایوش»، مدیر سازمان کنترل سرطان در بیانیه‌ای گفت: « این مسیر به سمت سالم‌تر شدن جوامع بومی اولیه، اینویت و متیس قدم برمی‌دارد و نه تنها اقدامات عملی در جهت تشویق رفتارهای سالم، بلکه ایجاد محیط‌هایی است که مردم را تشویق به انتخابی سالم می‌کند. پیشنهادات این گزارش تمرکز بر ایجاد محیطی حمایتی برای توانمند سازی بومیان اینویت و متیس جهت انتخاب شیوه زندگی سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان است.»

اقدامات دیگر آژانس افزایش تعداد برنامه‌های فرهنگی برای کاهش مصرف الکل در جوامع بومی، تلاش‌هایی جهت منع استعمال دخانیات مخصوصاً در بین جوانان، ایجاد کمپین مزایای زندگی بدون الکل و سیگار در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های آموزش مردم برای کاشتن مواد غذایی و تولید غذاهای سنتی سالم است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی