توقف زمان راز هواپیمای ناپدید‌شده
توقف زمان- راز هواپیمای ناپدید‌شده

توقف زمان- راز هواپیمای ناپدید‌شده

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

توقف زمان راز هواپیمای ناپدید‌شده
آیا هواپیما نزدیک واشنگتن دی.سی با مانعی برخورد کرد؟ تصویری از ساعتِ (KV Kirillov/iStock) هواپیما (Chalabala/iStock)

جهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، داستانهایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گرد آورده است تا به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آنها واقعی هستند؟ تصمیم با خودتان است.

گفته می‌شود حدود ۴۰ سال پیش، یک هواپیمای مسافربری که برای فرود در فرودگاه ملی آمریکا (درحال‌حاضر به فرودگاه ملی رونالد ریگان واشنگتن معروف است) جهت رو به پایین را درپیش گرفته بود، ناپدید شد.

بلافاصله تیم‌های اضطراری فراخوانده شدند، با این فرضیه که هواپیما به جای دیگری پرواز کرده و یا شاید در نزدیکی فرودگاه سقوط کرده بود. درحالی‌که وسایل نقلیه اضطراری روی باند فرودگاه جمع شده بودند، هواپیما در نقطه‌ای که آخرین بار دیده شده بود، دوباره بالای سرآنها ظاهر شد.

ده دقیقه گذشته بود و هواپیما دقیقاً در همان نقطه‌ای که ناپدید شده بود، دوباره ظاهر شد. ساعت‌های هواپیما، از جمله ساعت مسافران همه ۱۰ دقیقه عقب بودند. برای افرادی که در هواپیما بودند، آن ۱۰ دقیقه هرگز سپری نشده بود.

این حادثه از سوی «مارتین کادین» (۱۹۹۷ – ۱۹۲۷) تحت بررسی قرار گرفت. کادین متخصص حمل‌و‌نقل هوایی و علم هوانوردی بود که به‌خاطر دانش گسترده‌اش درخصوص تاریخ سازمان فضایی، اغلب از سوی ناسا مورد مشاوره قرار می‌گرفت. او همچنین یکی از نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی بود. یکی از معروف‌ترین آثار او «سایبورگ» بود که بعدها تحت عنوان «مرد شش میلیون دلاری» در تلویزیون به نمایش در آمد.

کادین قبل از مرگش جزئیات منتشر نشده تحقیقات خود را با متخصص فراروانشناسی، لوید اورباخ به اشتراک گذاشت.

اگر توقف زمان واقعاً رخ داد، چه توضیحی می‌تواند داشته باشد؟

اورباخ گفت: «ایده توقف زمان، درواقع ایده‌ای ماوراء‌الطبیعه نیست. بلکه موضوعی است که در سطح علم فیزیک مطرح است.»

ایده توقف زمان، درواقع ایده‌ای ماوراء‌الطبیعه نیست.

 لوید اورباخ

او گفت: « به نظر می‌رسد تصور کلی،سیال‌بودن زمان است. درواقع حتی نمی‌دانیم چه زمانی است. می‌دانیم که زمان به تجربه بستگی دارد.» برای مثال،تغییرات در سرعت و گرانش زمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال،این رویداد تحت شرایطی بسیار غیرمعمول اتفاق می‌افتد و زمان به میزان زیادی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. اینکه رویدادی معمول مانند فرود یک هواپیمامنجر به تغییر در زمان به میزان چشمگیر ۱۰دقیقه شود، هنوز هم نیاز به توضیح بیشتری دارد.

اما علم فیزیک حداقل به ما یادآوری می‌کند که امکان وجود چنین توضیحاتی وجود دارد، هرچند هنوز به آنها دست پیدا نکرده‌ایم. اورباخ اشاره کرد که کادین وقفه زمانی ظریف‌تر دیگری را ارائه داده بود. یک ساعت اتمی مستقر در جزیره مرجانی کواجالین، به‌طور غیرقابل‌توجیهی به مدت دو ثانیه از هم‌زمانی با سایر ساعت های اتمی خارج شد.

اورباخ برخی از دوره‌ها‌ی آموزشی درباره زمان را در دانشگاه جان اف. کندی تدریس کرده است و به‌ویژه احتمالات واقعی درخصوص سفر زمان و توقف زمان را مد نظر قرار داده است. برخی از نظریه‌ها به‌می‌رسد که به وقفه‌های زمانی شامل مسائل گرانشی و سوراخ‌های موجود در جو مربوط بوده است. اما براساس گفته او، تصور می شود سوراخ‌های موجود در جو حتی اگر وجود داشته باشند، باید میکروسکوپی باشند و هنوز مطمئن نیستیم که مؤثر باشند. بنابراین،ناپدید شدن یک هواپیما را نمی‌توان با نظریه‌های مربوط به سوراخ‌های موجود در جو توضیح داد.

اورباخ گفت: « مردم در سراسر جهان توقف زمان را گزارش کرده‌اند و ماجراهای عجیب ‌و‌ غریب اغلب مورد قبول واقع نمی‌شوند. برخی از آنها می توانند درست باشند و به شکلی درست هستند. آنها ابداً عجیب‌و‌غریب، فوق‌طبیعی و ماوراء الطبیعه در نظر گرفته نمی‌شوند، فقط حقیقتی از طبیعت هستند.»

 

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.