Asset 2

جشن پانزدهمین سال تاسیس اپک‌‌‏تایمز هنگ‌ کنگ/ با آرزوی دموکراسی برای چین

مراسم جشن ۱۵ سالگی تاسیس اپک تایمز هنگ‌‏کنگ
مراسم جشن ۱۵ سالگی تاسیس اپک تایمز هنگ‌‏کنگ (Poon Cai-shu/Epoch Times)
مراسم جشن ۱۵ سالگی تاسیس اپک تایمز هنگ‌‏کنگ
مراسم جشن ۱۵ سالگی تاسیس اپک تایمز هنگ‌‏کنگ (Poon Cai-shu/Epoch Times)

مراسم پانزدهمین سالگرد تاسیس نسخه‌ چینی اِپک ‌تایمز هنگ ‌کنگ، روز سه‌شنبه ۱۰ آذر با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای رسانه‌های حرفه‌ای، تجار و نمایندگان مجلس در مرکز تجاری «سیم شا سویی» هنگ‌کنگ برگزار شد.

در این مراسم، روزنامه‌نگاران حرفه‌ای چون «چینگ چئونگ» و «جینگ ژونگ»، و چندتن از نمایندگان حامیان دموکراسی از جمله: «لی چک یان»، «لئونگ کوک‌هانگ» معروف به “مو بلند”، و دختر شایسته کانادا «آناستازیا لین» حضور داشتند.

برنامه‌های مراسم شامل، خوش‌آمد گویی، سخنرانی در مورد اپک‌تایمز، اجرای ویولن تک نفره توسط نوازنده ارکستر سمفونیک شن‌یون نیویورک و نمایشی از لباس سنتی چینی (هانفو) مربوط به سلسله تانگ بود.

روزنامه اپک تایمز در سال ۲۰۰۰، توسط «جان تانگ»، زمانی‌که دانشجوی دکترای دانشگاه جورجیا بود، در زیرزمین خانه‌ای در آتلانتا تاسیس شد. پس از این‌که رسانه‌های چینی و غربی در آمریکا تحت تاثیر تبلیغات افتراآمیز حزب کمونیست چین در خصوص فالون‌گونگ، که یک تمرین تزکیه شخصی است، قرار گرفتند، تانگ و تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل، این روزنامه را با هدف ارائه اخبار بدون سانسور در مورد چین، تاسیس کردند.

در حال حاضر اپک‌ تایمز در ۳۵ کشور جهان و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود. در سال ۲۰۱۴ نسخه‌های انگلیسی و چینی اپک‌ تایمز و تلویزیون سلسله تانگ جدید (NTD)، زیر مجموعه «گروه رسانه ای اپک» به مدیریت جان تانگ شدند.

دموکراسی در آینده چین

تانگ مراتب تشکر و قدردانی خود را از خوانندگان هنگ ‌کنگی که این روزنامه را با توجه به فشارهای حزب کمونیست چین در این کشور حمایت می‌کنند، ابراز کرد و گفت: «ما قویاً بر این باوریم که در آینده‌ای نزدیک، اپک ‌تایمز از هنگ‌ کنگ به سرزمین اصلی چین گسترش خواهد یافت. امیدواریم روزی چین آزادی و دموکراسی را در آغوش بگیرد.»

«گوا جان»، رئیس اپک ‌تایمز هنگ ‌کنگ، طی سخنانی گفت که منابع و پیش‌بینی‌های اپک ‌تایمز در مورد پاک‌سازی رئیس سابق حزب «بوشیلای» و افسر سابق امنیت رژیم چین «ژویونگ کانگ»، دقیق و درست و جلوتر از زمان بوده و اینکه او منتظر تغییرات سیاسی دیگری در آینده خواهد بود.

«جین زونگ»، سردبیر مجله هنگ‌ کنگ آزاد و کارشناس مسائل چین گفت: «این واقعیت دارد که اپک ‌تایمز در هنگ ‌کنگ نه تنها ادامه پیدا کرد، بلکه در طی این ۱۵ سال در بین صنعت روبه رشد رسانه‌ها جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. من شاهد موفقیت و شکست رسانه‌های زیادی بوده‌ام، و در این میان موفقیت کار آسانی نیست.»

وی افزود که رسانه‌های چینی در خارج از چین و سرزمین اصلی بطور فزاینده‌ای اخبار چین را سانسور می‌کنند، در مقابل اپک ‌تایمز در خصوص انعکاس اخبار فساد و کشمکش‌های جناحی حزب کمونیست چین در خط مقدم قرار دارد.

«چینگ چئونگ»، روزنامه‌نگار با سابقه که یک بار به مدت سه سال توسط رژیم چین به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود،«نه شرح و تفسیر در مورد حزب کمونیست چین»، (مجموعه مقالاتی ازاپک ‌تایمز که بصورت کتاب نیز منتشر شده) را کامل‌ترین وبهترین تئوری نظری در مورد حزب کونیست چین دانست و حضار را به خواندن آن تشویق کرد.

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا
آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا (Suen Ching-tin/Epoch Times)

حضور «آناستازیا لین»، دختر شایسته کانادا در مراسم

«آناستازیا لین» در این مراسم با لباسی که برای مراسم نهایی انتخاب دختر شایسته جهان که در سانیای چین برگزار می‌شود، طراحی شده بود، ظاهر شد.

دختر شایسته کانادا در سال ۲۰۱۵، که توسط رژیم چین با عنوان «عنصرنامطلوب» نام برده شد، اجازه شرکت در مراسم نهایی در چین را پیدا نکرد و تلاش وی برای گرفتن ویزا از طریق هنگ‌ کنگ نیز بی‌نتیجه ماند. بیشتر بخوانید

وی علیه نقض حقوق بشر در چین فعالیت می‌‌‌‏کند.

میهمانان این مراسم، آناستازیا را در لباسی که انتظار میرفت در مراسم دختر شایسته جهان بپوشد دیدند.

او گفت: « من در هنگ‌ کنگ با مردم بسیاری ملاقات کردم و چیزهای زیادی یاد گرفتم. من فکر می‌کنم آنچه که ما اینجا در حال انجام آن هستیم، دفاع از ذره ذره آزادی و اعتقادمان است و من واقعاً این را دیدم.»

آناستازیا در هنگ‌ کنگ در چندین کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده و با سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر ملاقات‌های مختلفی داشته است.

آرزوهایی برای موفقیت اپک تایمز

براساس ویدئوهای گردآوری شده از یوتیوب، نمایندگان مجلس هنگ ‌کنگ، بازرگانان، هنرمندان مشهور و شهروندان آرزوهای موفقیت خود برای اپک ‌تایمز را ابراز کردند.

«آلن لئونگ»، رهبر حزب مدنی هنگ ‌کنگ آرزوی برگزاری جشن سالگرد اپک‌تایمز را در سال‌های آینده کرد و گفت: «در گزارش حقیقت پشتکار داشته باشید.»

وی همچنین از این روزنامه به خاطر گزارش اخبار بین‌المللی و تحلیل‌ها و همچنین پوشش اخبار حساس چین، از جمله برداشت اجباری اعضا بدن زندانیان سیاسی توسط حزب کمونیست چین تقدیر کرد.

«لی چیوک یان»، رئیس حزب کارگر هنگ‌ کنگ، گفت: « خیلی وقت‌ها اخباری که در رسانه‌های دیگر هنگ کنگ گزارش نمی‌شود را در اپک‌ تایمز می‌خوانم. … بنابراین صمیمانه از تلاش‌های شما قدردانی می‌کنیم.»

«الوین چانگ»، رئیس کارگزاری آموزشی ویبولیتین ضمن آرزوی موفقیت برای اپک تایمز گفت: « درواقع سیاست و اقتصاد جدا ناپذیرند. اغلب اقتصاد با سیاست‌ها تغییر می‌کند. به طور مثال زمانی که سهام چینی با بحران روبرو شد، اپک ‌تایمز نشان داد که چطور کشمکش‌های سیاسی داخل حزب باعث ایجاد مشکلاتی در تلاش‌ها برای نجات بازار شد.»

وی افزود: « مشاهده‌ بحران بازار سهام از زاویه سیاسی علت‌ها را آشکار کرد.»

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی