Search
Asset 2

حکم اعدام و زندان برای ۱۲ متهم مشارکت در قتل فرخنده

اپک تایمز فارسی

دادگاه افغانستان برای چهار مرد که در ضرب‎‌‏ و شتم، سوزاندن و کشتن فرخنده دست داشتند حکم اعدام و برای هشت تن دیگر مجازات ۱۶ سال زندان تعیین کرد.

«صفی‌الله مجددی»، قاضی دادگاه رسیدگی به این پرونده، برای ۱۸ تن دیگر نیز حکم برائت صادر کرد و صدور حکم برای ۱۹ پلیسی که در روز حادثه در محل حضور داشتند نیز به روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت‌‏ماه موکول شده است.

این مأموران پیش‌‏تر به اتهام بی‌‏توجهی و غفلت، از کار خود برکنار شدند.

به گفته‎‌‏ی آقای مجددی، محکومین به اعدام زین‌العابدین، مشهور به زین‌الدین متولی زیارتگاه شاه دو شمشیره، محمد یعقوب، محمد شریف و عبدالبشیر هستند که براساس قانون جزا و قانون منع خشونت علیه زنان افغانستان به دلیل مشارکت در قتل و سوزاندن جسد فرخنده این مجازات برایشان تعیین شده است.

غیاث الدین، سیف الرحمن، حسیب الله، اکرام الدین، غلام محمد، عبدالفتاح، محمد عمران و مهمند هم متهمینی هستند که به ۱۶ سال زندان محکوم و همه‌‏ی اشیائی که در ارتباط با وقوع جرم از ایشان به‌‏دست آمده، مصادره شده است.

دادستان پرونده‌‏ی رسیدگی به قتل فرخنده،۴۹تن را در سه گروه «عاملان اصلی قتل فرخنده»، «مأمورانی که در انجام وظیفه‌‏ی خود غفلت کرده‌اند» و نیز«مأمورانی که از صلاحیت‌های خود در وظیفه استفاده نکرده‌اند»، برای محاکمه به دادگاه فرستاد.

روز پنج‌‏شنبه ۲۸ اسفند‌‏ماه، جمعیتی از مردان کابل در مجاورت زیارتگاه شاه دو شمشیره، با سنگ و چوب به طرز هولناکی زنی جوان به نام فرخنده را به قتل رسانده، جسد وی را سوزاندند.

این افراد ادعا می‌‏کردند فرخنده قرآن را سوزانده؛ اما شاهدان عینی اظهار داشتند، فرخنده پس‌‏از بحث و منازعه با یک روحانی درباره‌‏ی خرافات، از سوی وی به قرآن سوزی متهم شده است.

قتل خشونت‌‏بار فرخنده واکنش‌‏های اعتراض‌‏آمیز بسیاری در میان مردم افغانستان، فعالان جامعه‌‏ی مدنی، مدافعان حقوق بشر و مردم دیگر کشورها به‌‏وجود آورد و در رسانه‌‏ها و شبکه‌‏های اجتماعی هم بازتاب فراوانی داشت.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی