Search
Asset 2

خانواده‌‏ی گروگان‌‏های افغان با ادامه‌‏ی اعتراض‌‏ها حکومت را به کم‌‏کاری متهم کردند

(Aref Karimi/AFP/Getty Images)
(Aref Karimi/AFP/Getty Images)
(Aref Karimi/AFP/Getty Images)

با گذشت سه هفته از به گروگان گرفته شدن ۳۱ مسافر افغان توسط افراد ناشناس و عدم حصول موفقیت در نجات این افراد، تجمعات اعتراض‎‌‏آمیزی در کابل صورت گرفت.

روز پنج‌‏شنبه ۲۱ اسفندماه، خانواده‌‏های افراد ربوده شده در شاهراه کابل-هرات، با برپایی راهپیمایی دولت افغانستان را به اهمال و بی‌‏توجهی در نجات گروگان‌‏ها متهم کرده و خواستار اقدامات فوری دولت در این راستا شدند.

معترضان در شعارهای خود می‌‏گفتند: «مصونیت شهروندان وظیفه‌‏ی دولت است.» و «آزاد زیستن حق هر شهروند است.»

همچنین اعضای حزب کار و توسعه‌‏ی افغانستان نیز با تحصن مقابل ساختمان شورای ملی، اعتراض خود را به توقف عملیات نجات مسافران ربوده شده ابراز داشتند.

این درحالی‎ست که مقامات افغان این اتهامات را رد کرده و اظهار داشتند، باوجود توقف عملیات نظامی، تلاش‌‏های دولت برای نجات گروگان‌‏ها همچنان جریان دارد.

«محمد محقق» معاون رئیس اجرایی افغانستان، امروز شنبه به رسانه‌‏ها گفت: «برای رهایی این مسافران عملیاتی راه اندازی شد و تلاش‌‌های زیادی صورت گرفت و هنوز هم ادامه دارد.»

وی با بیان این تمثیل که « ناخن ما زیر سنگ است.» و «سر هموطنان ما زیر تبر است.»، نجات گروگان‌‏ها را بسیار سخت توصیف کرد.

آقای محقق افزود که شخصاً هیأتی را برای گفت‌وگو با گروه‌هایی که احتمالا گروگان‌‏گیرها هستند به کراچی و کویته پاکستان فرستاده است.

روز دوشنبه ۴ اسفند، افراد ناشناس در منطقه‌‏ی زابل با حمله به مسافران دو اتوبوس که از قندهار عازم کابل بودند، ۳۱ تن از آنان را ربوده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌‏ای اعلام کرده که گروگان‌‏گیری هیچ ارتباطی به این گروه نداشته و گروه دیگری نیز مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته است.

مسئولان محلی می‌‏گویند این مسافران توسط افراد وابسته به گروه داعش ربوده شده و در قبال آزادی آنان خواستار استرداد یک خودرو حاوی اسلحه هستند که چندی پیش به‌‏دست پلیس زابل افتاد.

 

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی