Search
Asset 2

داعش باستان‌‌‏شناس برجسته‌‌‏ی پالمیرا را به‌‌‏خاطر حفاظت از آثار تاریخی سر برید

بقایای پالمیرا
بقایای پالمیرا (JOSEPH EID/AFP/Getty Images)
بقایای پالمیرا
بقایای پالمیرا (JOSEPH EID/AFP/Getty Images)

 

«خالد اسعد»، تمام زندگی خود را در کار پرزحمت حفاظت از آثار باستانی سپری کرد، نگه‌‌‏داری در آثاری که از اجداد انسان برای نسل‌‌‏های آینده برجای مانده‌‌‏اند.

او در پالمیرا مشغول به کار بود، در شهری از سوریه که مملو از آثار باستانی و عبادت‌‌‏گاه‌‌‏های تاریخی بوده و قدمت آن به هزاره دوم پیش‌‌‏از میلاد می‌‌‏رسد.

اما از ماه گذشته این باستان‌‌‏شناس ۸۲ ساله از سوی داعش، تهدید به مرگ شد.

«خالد اسعد»، استاد دانشگاه و مدیر سابق آثار باستانی و موزه‌‌‏ی پالمیرا، روز سه‌‌‏شنبه‌‌‏ی گذشته در یکی از میدا‌‌‏ن‌‌‏های عمومی این شهر که سال‌‌‏ها برای محافظت از میراث آن کوشش کرده بود، گردن زده شد.

«مأمون عبدالکریم»، مدیر اداره‌‌‏ی موزه‌‌‏ها و آثار باستانی سوریه گفته که داعش خالد اسعد را به سبب امتناع از بیعت با این گروه تروریستی و امتناع از فاش کردن محل آثار تاریخی ارزشمندی که آنان درپی یافتنش بودند، به قتل رساند.

به گزارش سی‌‌‏ان‌‌‏ان، آنها به‌‌‏دنبال محل اختفای دو صندوقچه‌‌‏ بودند که گفته می‌‌‏شود در آن اشیاء تاریخی نفیسی از جنس طلا وجود داشته است.

به گفته‌‌‏ی آقای عبدالکریم، از ماه می که تروریست‌‌‏ها کنترل شهر پالمیرا را به‌‌‏دست گرفتند، بارها خالد اسعد را تهدید کردند، عبدالکریم نیز ملتمسانه از وی خواسته تا شهر را ترک کند.

عبدالکریم گفت: «او از پذیرش این خواسته خودداری کرد و گفت که هر اتفاقی که قرار است بیفتد، خواهد افتاد. من نمی‌‌‏توانم وجدانم را زیر پا گذاشته و بروم. او شخصیتی بسیار قوی داشت و هرگز خود را تسلیم کسی نمی‌‌‏کرد.»

درعوض، او در شهری که در آن متولد شده بود درگذشت.

آقای عبدالکریم گفت: «مردم سوریه از قتل خالد اسعد شوکه شده‌‌‏اند، چرا که او نمایان‌‌‏گر فرهنگ و تاریخ سوریه بود.»

داعش روز چهارشنبه عکسی از خالد را در شبکه‌‌‏های اجتماعی منتشر کرد که او را به تیرکی بسته، درحالی که سر وی در بین پاهایش گره خورده بود و نوشته‌‌‏ی عربی «مرتد» روی بدنش آویزان بود.

«ابدال رزاق معاذ»، معاون سابق وزیر میراث فرهنگی سوریه مرگ اسعد را یک «فاجعه» خوانده و گفته است: «خالد اسعد در ذهن بسیاری از مردم یعنی پالمیرا، او یک شخصیت بزرگ و یکی‌‌‏از عالی‌‌‏رتبه‌‌‏‌‌‏ترین محققان زنده در سوریه بود.»

«پالمیرا»، که در شمال شرق دمشق واقع است، با نام «عروس کویر» شناخته شده است. این شهر شامل مجموعه‌‌‏ای نفیس از بناهای نیمه‌‌‏ویران در امتداد مسیر تجاری تاریخی «راه ابریشم» است که زمانی امپراطوری چین، ایران و هند را با سرزمین روم مرتبط می‌‌‏ساخت.

«تام هلند»، مورخ و داستان نویس انگلیسی، پالمیرا را «یک تلفیق فوق‌‌‏العاده‌‌‏ که در آن سبک کلاسیک با شیوه‌‌‏های معماری ایرانی و نیز عربی به خوبی درهم آمیخته است»، توصیف کرد.

داعش از ماه می، شهری را زیر سلطه گرفت که قدمتش به دوران نوسنگی می‌‌‏رسد و جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌‌‏شود.

به گفته‌‌‏ی مقامات سوری، ستیزه‌‌‏گران داعش بسیاری از بناهای تاریخی و مذهبی پالمیرا از جمله دو عبادتگاه مسلمانان و نیز مجسمه شیر در ورودی موزه پالمیرا را تخریب کرده و عکس آنان را در فیس‌‌‏بوک منتشر کرده‌‌‏اند.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی