Search
Asset 2

دانشمندان کانادایی: ماهی می‌‌‏تواند چهره انسان را تشخیص دهد

(Emily Irving-Swift/AFP/Getty Images)
(Emily Irving-Swift/AFP/Getty Images)

 

تحقیقات جدید نشان می‌‌‏دهد که ماهی می‌‌‏تواند چهره انسان را تشخیص دهد. نظریه قبلی گفته بود که تنها حیوانات با مغز بزرگ، مانند پستانداران، می‌‌‏توانند یک چنین کار پیچیده‌‌‏ای انجام دهند.

این پژوهش که در مجله Scientific Reports منتشر شده، توسط دانشمندان کانادایی و به رهبری دکتر «کیت نیوپورت»، در بخش جانورشناسی دانشگاه آکسفورد انگلستان انجام گرفت.

در انسان‌‌‏ها بخشی از مغز به نام نئوکورتکس به طور کامل به شناخت چهره‌‌‏ها اختصاص داده شده است. نیوپورت درباره تحقیقات جدیدش می‌‌‏گوید که می‌‌‏خواستم بدانم که آیا حیوانات بدون نئوکورتکس نیز می‌‌‏توانند چهره فرد را تشخیص دهند.

به گفته وی این چیزی است که انسان به طور تمام وقت انجام می‌‌‏دهد، اما پیچیده‌‌‏تر از چیزی است که به نظر می‌‌‏رسد.

به گزارش سی‌‌‏بی‌‌‏سی نیوز، شما برای تشخیص چهره باید به تفاوت‌‌‏های ظریف ظاهری و یا ابعاد (فاصله‌‌‏ها) توجه کنید که کاملا کار دشواری است.

ماهی که او مورد مطالعه قرار داده، قادر به تشخیص چهره با ۸۶ در صد دقت بوده است. او گفت که بر خلاف تفکر قبلی، این نشان می‌‌‏دهد که حیوانات نیازمند سازه‌‌‏های خاص مغزی برای تشخیص چهره نیستند.

وی در ادامه گفت که چیزی که ما فکر می‌‌‏کنیم این است که شاید انسان در واقع فقط یک سیستم بصری اضافی دارد که قادر به تشخیص الگوی پیچیده است. واقعیت این است که ماهی نیز می‌‌‏تواند الگوهای پیچیده‌‌‏ای را که سیستم بصری قادر به انجامش است، تشخیص دهد. درواقع ماهی حتی بدون داشتنن قدرت فوق العاده مغز انسان قادر به انجام این کار است و احتمالا این توانایی در ماهی تکامل یافته است.

نیوپورت برای این نوع از تحقیقات از ماهی « archerfish»، یک گونه از ماهی‌‌‏ استوایی استرالیا استفاده کرد.

این نوع ماهی‌‌‏ها در سطح بالای آب شنا می‌‌‏کنند و هنگامی که یک حشره بالای آب پرواز می‌‌‏کند، قادرند آب دهانشان را برای پایین کشیدن پشه تف کنند و سپس آن را بخورند.

حین تحقیقات نیوپورت و تیمش به ماهی آموزش داده شد که بتواند بر روی وسایل اتاق در اطراف محفظه‌‌‏اش مثل مانیتور کامپیوتر تف کند. هر زمان که آن‌‌‏ها بر روی مانیتور کامپیوتر تف می‌‌‏کردند، غذا داده شد.

تیم کار خود را با تغییر حرکت مکان نما بر روی صفحه نمایش و تغییر آن به اشکال و در نهایت به چهره افراد شروع کرد. چهره افراد از یک پایگاه داده انتخاب شدند.

نیوپورت در این خصوص گفت: «ماهی‌‌‏ها چهره‌‌‏هایی را که نسبتا مشابه هم بودند را انتخاب کردند – که همه آن‌‌‏ها زنان آلمانی با ساختار استخوان و رنگ پوست مشابه بودند.»

محققان بر روی مانیتور عکس دو چهره را برای ماهی قرار دادند، اما ماهی غذا را با انتخاب یک چهره خاص می‌‌‏گرفت.

Parvaneh Laser2

نیوپورت گفت: «هنگامی که ماهی برای اولین بار آزمایش را شروع کرد، کاملا به طور تصادفی چهره‌‌‏ها را انتخاب کرد. بنابراین به احتمال ۵۰ درصد انتخاب درست داشتند.»

 او همچنین گفت: «سپس، آن‌‌‏ها به آن عادت کردند وبه آن‌‌‏ها آموزش داده شد و متوجه شدند که تنها انتخاب یک چهره همراه با غذا است.»

آزمون بعدی برای دیدن اینکه آیا ماهی می‌‌‏تواند چهره حتی بسیار شبیه به هم را به یاد داشته باشد، انجام گرفت. در این تست نیوپورت چهره‌‌‏های جدیدی را برای دیدن ماهی روی مانیتور قرار داد و امتحان کرد که آیا آن‌‌‏ها هنوز قادر به انتخاب چهره خاص و گرفتن غذا بودند.

در این آزمون هم ماهی موفق شد. به گفته نیوپورت ماهی تا ۸۶ درصد قادر به انتخاب درست بوده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی