logo_eet

درپی فاجعه‌‌‏ی مسجدالحرام، پادشاه عربستان مسئولان شرکت بن‌لادن را ممنوع‌الخروج کرد

جرثقیل مسجد بن لادن عربستان سعودی
(-/AFP/Getty Images)
جرثقیل مسجد بن لادن عربستان سعودی
(-/AFP/Getty Images)

 

کمیته‌‌‏ی تحقیق حادثه‌‌‏ی مرگبار روز جمعه در مسجدالحرام که کشته و مجروح شدن صدها زائر را به‌‌‏دنبال داشت، مسئولان شرکت بن‌‌‏لادن، پیمانکار عملیات عمرانی این محوطه را مقصر دانست.

به گزارش اکونومیک تایمز به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این کمیته اعلام کرد که بی‌‌‏توجهی پیمانکار به شرایط آب و هوایی بد و قرار گرفتن جرثقیل در موقعیتی اشتباه در هنگام رعد و برق و وزش باد تند، موجب سقوط این جرثقیل شده است.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی روز سه‌‌‏شنبه درحکمی مسئولان شرکت بن‌‌‏لادن را تا روشن شدن موضوع ممنوع الخروج کرد. همچنین دستور داد، تا هنگام بسته شدن این پرونده، هیچ قرارداد جدیدی برای انجام پروژه‌‌‏های دولتی جدید با این شرکت بسته نشود.

حادثه‌‌‏ی روز جمعه‌‌‏ در مسجدالحرام شهر مکه، منجر به کشته شدن دست‌‌‏کم ۱۰۷ تن و مجروح شدن ۴۰۰ تن شد که ۱۱ ایرانی از جمله یک دانشمند علوم فضایی نیز درمیان جان باختگان هستند.

شرکت عمرانی بن‌‌‏لادن متعلق به خانواده‌‌‏ی اسامه بن‌‌‏لادن رهبر پیشین القاعده بوده و اجرای بسیاری از پروژه‌‌‏های برجسته و مهم عربستان سعودی از جمله برج آل‌‌‏فیصلیه در مرکز ریاض، منطقه‌‌‏ی اقتصادی ملک عبدالله، فرودگاه بین‌‌‏المللی شاه عبدالعزیز در جده و چند دانشگاه را برعهده داشته است.

این بدترین حادثه‌‌‏ در نزدیکی موسم حج طی یک دهه‌‌‏ی اخیر است؛ موسمی که ازسه‌‌‏شنبه هفته‌‌‏ی آینده آغاز می‌‌‏شود و هرساله حدود دو میلیون مسلمان از سراسر جهان در آن شرکت می‌‌‏کنند.

اما در نکته‌‌‏ی جالب توجه، یک مهندس از شرکت بن‌‌‏لادن که خواسته نامش فاش نشود، روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته که آن‌‌‏چه اتفاق افتاده درحقیقت رخدادی از سوی خداوند است نه حادثه‌‌‏ای ناشی از یک نقص فنی.

او افزود: «من فقط می‌‌‏توانم بگویم که آن چه که رخ داد، فراتر از قدرت انسان بود. این عمل از سوی خدا بود و طبق دانش من هیچ خطای بشری در آن وجود نداشته است.»

به گفته‌‌‏ی این مهندس، این جرثقیل عظیم و حرفه‌‌‏ای یکی از اصلی‌‌‏ترین وسایل کار عمرانی اطراف محوطه‌‌‏ی طواف است؛ قلاب سنگین آن که قادر است صدها تُن را بلند کند، شروع به نوسان کرد و کل جرثقیل با آن حرکت کرد و داخل مسجد سرنگون شد!

بنابر گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، شاه سلمان دستور داده، به خانواده کشته‌شدگان یک میلیون ریال سعودی (حدود ۲۶۷ هزار دلار آمریکا) و به آسیب‌دیدگان دیگر نیمی از این مبلغ به منظور غرامت پرداخت شود.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *