Asset 2

در آستانه سال میمون، با پادشاه میمون، «سان ووکانگ» آشنا شوید

راهب تانگ و شاگردان وی در سفرشان برای آوردن متون مقدس (کیاکوچو، اپک تایمز)
راهب تانگ و شاگردان وی در سفرشان برای آوردن متون مقدس (کیاکوچو، اپک تایمز)

سان ووکانگ، پادشاه میمون یک شخصیت معروف افسانه‌‏ای در چین و سایر کشورها است.

از پادشاه میمون در داستان «سفر به غرب»، یکی از چهار شاهکار ادبی چین در طول سلسله مینگ گفته شده است. این داستان از سفر ژوآن زنگ، راهب تانگ و شاگردانش در هند، برای گرفتن کتاب مقدس بودایی می‌‏گوید.

آن‌‏ها در سفرشان با انواع آزمایش و سختی‌‏ که در مجموع ۸۱ مورد می‌‏شود، روبرو می‌‏شوند. در این سفر شیاطین و ارواح شیطانی سعی می‌‏کنند آن‌‏ها را با استفاده از زور یا فریب متوقف کنند. اما در پایان، آن‌‏ها موفق شده و با متون مقدس به چین بازمی‌‏گردند.

مریدان راهب تانگ، شامل سان ووکانگ یا پادشاه میمون، «زو وانینگوا» که پیگسا هم نامیده می‌‏شد، «شا ووجین» و اسب سفید اژدها است.

این چهار جاودانه به دلیل گناهانی که در بهشت مرتکب شده بودند به جهان انسانی تبعید شده‌‏اند. «گوآن‌‏ین»، الهه مهربان به آن‌‏ها یک فرصت دیگر برای بازپرداخت گناهانشان و بازگشت به آسمان می‌‏دهد. آن‌‏ها باید بودیسمی شوند و قرار است از راهب تانگ در سفرش محافظت کنند.

پادشاه میمون که توانایی‌‏های فوق طبیعیش را از یک استاد دائوئیسم یاد می‌‏گیرد، در بهشت هنگام عصبانی شدن هرج و مرج ایجاد می‌‏کند.

امپراطور یشم تلاش می‎کند تا با اعطای عنوان «حکیم بزرگ آسمان» به پادشاه میمون وی را آرام کند. اما، هنگامی که وی می‌‏فهمد که این عنوان سطح پایین است حتی بیشتر در آسمان مشکل ایجاد می‌‏کند.

به خاطر خطاهایش پادشاه میمون به مدت ۵۰۰ سال زیر یک کوه زندانی می‌‏شود. وی زمان راهب تانگ آزاد شد. راهب تانگ به ووکانگ لقب «روشن بین پوچی» داد.

پادشاه میمون ثابت می‌‏کند که برای راهب بسیار ارزشمند است. او توسط شیاطین پنهان و فریب‌‏هایشان و یا توسط زیبایی و یا ثروت وسوسه نمی‌‏شود و مشتاق است در تمام مسیر راهب تانگ را از خطرات دور کند.

یک روز راهب تانگ و شاگردانش وارد کوه مرموز ببر سفید می‌‏شوند. در کوهستان که شامل استخوان‌‏های متعلق به شیاطین است، طولی نمی‌‏کشد که یکی از آن‌‏ها از یک قالب انسانی استفاده کرده و خود را به شکل یک دختر جوان تبدیل می‌‏کند. پادشاه میمون پس از دیدن این موضوع، «دختر» را می‌‏کشد و سپس دیو جسد را ترک می‌‏کند.

پادشاه میمون
راهب تانگ و شاگردان وی در سفرشان برای آوردن متون مقدس (کیاکوچو، اپک تایمز)

راهب تانگ از خشونت به ظاهر بی‌‏ دلیل پادشاه میمون وحشت زده می‌‏شود و پیش از اینکه پادشاه میمون بتواند توضیح دهد، شیطان سعی می‌‏کند توسط اسکلت به مادر دختر تبدیل شود. در حالی که راهب در کنار پادشاه میمون ایستاده، پادشاه میمون دوباره شیطان را می‌‏کشد.

شیطان بلافاصله به پدر دختر تبدیل می‌‏شود. در این زمان پادشاه میمون شیطان را به طور کامل از بین می‌‏برد. راهب تانگ، که توسط ظواهر کاملاً فریب خورده است، وفاداری پادشاه میمون را قبول نکرده و او را از میان افرادش برای ادامه سفر اخراج می‌‏کند.

با وجود تمام اشتباهات پادشاه میمون، وی به راهب تنگ وفادار بوده و از صمیم قلب از وی در طول سفرش محافظت کرده است. حتی پس ازاینکه وی اخراج شد، باز هم راهب را از خطرات نجات داد.

پس از غلبه بر ۸۱ نوع رنج و سختی گروه در نهایت با متون مقدس به چین برمی‌‏گردند. به پادشاه میمون به دلیل دستاوردهای بزرگش در این سفر لقب «بودا پیروز در جنگ» داده شد.

این داستان دارای ریشه‌‏های قوی در فرهنگ سنتی چین و فلسفه چین دارد. آن در گسترش آثار بومی در تاریخ ادبیات چین بسیار تأثیرگذار بوده است. معبد جاودانگی، بودا، دائو بخش مهمی از فرهنگ سنتی چینی محسوب می‌‏شود.

سال میمون مبارک!

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی