Search
Asset 2

حقیقت پنهان در لایحه بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن

دلار «باید دقت کنید که تنها ۱ درصد از این ۱.۹ تریلیون دلار به واکسن، و تنها ۵ درصد از آن به تلاش‌‏های سیستم بهداشت برای مقابله با پاندمی
(Photo by SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

کمیته مطالعات حزب جمهوری‌خواه (RSC) – بزرگترین مجمع محافظه‌‏کاران در کاپیتول هیل – با انتشار یک گزاره برگ، «پنهانکاری دموکرات‌‏ها» را در بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن افشا کرده است.

جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه ایندیانا و رئیس جدید این کمیته در یادداشت ارسالی خود به اعضای RSC گفته است که این لایحه حاوی «کمک‎ها و جانبداری‌‏های ویژه به نفع لیبرال‌‏ها» است.

جمعه گذشته دموکرات‌‏ها از متن کامل لایحه ۵۹۱ صفحه‌‏ای خود با عنوان «برنامه نجات آمریکا ۲۰۲۱» رونمایی کردند. (منبع)

بنکس در مصاحبه خود با خبرگزاری فاکس نیوز گفت: «باید دقت کنید که تنها ۱ درصد از این ۱.۹ تریلیون دلار به واکسن، و تنها ۵ درصد از آن به تلاش‌‏های سیستم بهداشت برای مقابله با پاندمی اختصاص داده شده است». (منبع)

بنکس ادامه داد که لایحه جو بایدن مملو از «کمک‌‏های ویژه به گروه‌‏های دموکراتی است که آنها را به قدرت رساندند». این گروه‌‏ها شامل اتحادیه‌‏های کارگری، سازمان تنظیم خانواده و خانواده مهاجران غیرقانونی می‌‏شوند.

بنکس ادامه داد: «علاوه بر این کمک‌‏ها، نانسی پلوسی ۲۰۰ میلیون دلار را برای توسعه یک تونل زیرزمینی در سانفرانسیسکو برای کارکنان سیلیکون ولی کنار گذاشته است. این لایحه صرفا یک کمک مالی به گروه‌‏های خاصی است که دموکرات‌‏ها را به قدرت رساندند».

در این گزاره برگ آمده است که اختصاص ۵۰ میلیون دلار به سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده صرفا «تلاش آنها برای کمک به گروه‌‏های زیست محیطی چپ‌‏گرا است». (منبع)

در گزاره برگ RSC همچنین آمده است که میلیاردها دلار در پوشش وام و یارانه دولتی «تحت سیاست‌‏های عدالت اجتماعی چپ‌‏گرایان و صرفا براساس قوم و نژاد به کشاورزان و مزرعه‌‏داران اهدا شده است».

کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان همچنین از تخصیص ۶۰۰ میلیون دلار برای مرخصی همراه با حقوق کارکنان فدرال و شرکت‌‏های پستی خبر داد.

این کمیته اضافه کرد که لایحه بایدن منجر به ادامه تعطیلی مدارس می‌‏شود.

لایحه مذکور در کنار ۱۱۰ میلیون دلار کمک‎های مالی پیشین به مدارس – با وجود تعطیلی – ۱۳۰ میلیون دلار دیگر را به آنها اختصاص می‌‏دهد. علاوه براین، این لایحه دسترسی اتحادیه‌‏های کارگری – و اتحادیه معلمانی که علیه بازگشایی مدارس اعتراض کردند – را به صندوق «برنامه حفاظت از دستمزد» خواهد داد که به هر اتحادیه تا ۱۰ میلیون دلار بودجه اختصاص می‌‏دهد.

کمیته مطالعات ادامه داد که لایحه بایدن با افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار در ساعت منجر به «سلاخی فرصت‌‏های شغلی» و از دست رفتن ۱.۴ میلیون شغل خواهد شد، و آمریکایی‌‏های جوان با تحصیلات کم بیشترین آسیب را خواهند دید.

کمیته مطالعات جمهوری‌‏خواهان گفت که پرداخت هفتگی اضافه دستمزد به میزان ۴۰۰ دلار برای یک سال و نیم منجر به حقوق گرفتن ۵۳ درصد از آمریکایی‌‏های بیکار شده، و به این ترتیب افراد میلی برای بازگشت به کار نخواهند داشت.

علاوه براین، بسته حمایتی ۱۴۰۰ دلاری به زوج‌‏هایی تعلق خواهد گرفت که درآمد سالانه آنها به ۲۰۰.۰۰۰ دلار می‌‏رسد.

مشکلات مربوط به بودجه یکی دیگر از دلایل مخالفت کمیته مطالعات با لایحه بایدن است.

در ادامه متن کمیته آمده است که ۳۵۰ میلیارد دلار برای کمک مالی به فرمانداری‌‏های محلی و ایالتی، ۳۰ میلیارد دلار برای کمک به شرکت‌‏های حمل و نقل، ۸ میلیارد دلار برای کمک به فرودگاه‌‏های شهری، و ۱۵۰ میلیارد دلار برای «صندوق حمایتی ویروس کرونا» درنظر گرفته شده است.

کمیته مطالعات از موضع نرم این لایحه دربرابر چین خبر داد.

برای مثال این لایجه به کالج‌‏ها و دانشگاه‌‏های مرتبط با سازمان‌‏های کنفوسیوس – ابزار پروپاگاندای چین در مجامع آکادمیک آمریکا – یا تحت کنترل و مالکیت چین کمونیستی کمک مالی خواهد کرد.

کمیته بودجه مجلس نمایندگان روز دوشنبه تصمیم خود را برای به رای گذاشتن برنامه نجات آمریکا در اواخر این هفته اعلام کرد.

رهبر جمهوری‌‏خواهان مجلس نمایندگان دادن رای منفی به لایحه حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری را توصیه کرده است.

استیو اسکالیس، نماینده لوئیزیانا و رهبر اقلیت جمهوری‌‏خواه در ایمیلی به همکاران خود گفت: «تاکید جمهوری‌‏خواهان بر بازگشایی ایمن مدارس، بازگشایی اقتصادی، افزایش سرعت توزیع واکسن، و توزیع کارآمد ۱ تریلیون دلار از بسته‌‏های حمایتی پیشین برای مقابله با ویروس کرونا است. با این حال دموکرات‌‏ها صدها درخواست جمهوری‌‏خواهان را برای اتخاذ رویکرد غیرحزبی، متمرکز و اثربخش برای مقابله با ویروس کرونا رد کرده‌‏اند».

بایدن پذیرش این لایحه را ضروری دانسته است.

بایدن روز دوشنبه و همزمان با اعمال تغییر در صندوق «برنامه حفاظت از دستمزد» گفت: «ما به کنگره احتیاج داریم تا برنامه نجات آمریکا را تصویب کند. این لایحه برای مقابله با بحران کنونی کسب و کارهای کوچک است. برخی افراد از ابعاد بزرگ این لایحه انتقاد کرده‌‏اند. من از شما یک سوال واضح می‌‏پرسم: این برنامه برای من یا شما چه نفع شخصی دارد؟» (منبع)

بایدن اضافه کرد: «در واقع برآورد شرکت مودیز در وال استریت نشان می‌‏دهد که با پذیرش برنامه نجات آمریکا، در سال جاری شاهد ایجاد ۷ میلیون فرصت شغلی خواهیم بود».

بایدن اوایل ماه جاری گفته بود که لایحه وی حتی بدون حمایت جمهوری‌‏خواهان به تصویب خواهد رسید.

مطالب دیگر:

چهار «خط قرمزی» که حزب کمونیست چین برای بایدن تعیین کرده است

موضع اخیر بایدن در رابطه با نقض حقوق بشر در چین، تهدیدی جدی برای جهانیان است

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی