Search
Asset 2

دولت افغانستان با نام‌‏گذاری خیابانی موسوم به «فرخنده» موافقت کرد

قتل فرخنده
(Screenshot via Youtube)
قتل فرخنده
(Screenshot via Youtube)

با تصویب هیأت حقیقت‌‏یاب در جلسه‌‏ی شورای امنیت ملی افغانستان، مقرر شد خیابانی که در آن قتل فرخنده دختر ۲۷ ساله‌‏ی اهل کابل صورت گرفته، به نام وی مسمی شود.

در این جلسه اعضای هیأت حقیقت‌‏یاب پرونده‌‏ی قتل فرخنده، شهرداری کابل را موظف کردند نام خیابان مقابل مسجد موسوم به «شاه دو شمشیره» را به نام «شهید فرخنده» تغییر دهد.

همچنین دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌‏ای اعلام کرد، دولت برای تأمین امنیت خانواده‌‏ی فرخنده و اعاده‌‏ی حیثیت‌‏شان تلاش خواهد کرد.

روز پنج‌‌‌‏شنبه ۲۸ اسفندماه، جمعیتی از مردان کابل در مرکز این شهر با سنگ و چوب به طرز هولناکی زنی به نام فرخنده را کشتند و سپس جسد وی را به آتش کشیدند.

این افراد ادعا می‌‌‌‏کردند فرخنده قرآن را سوزانده؛ اما شاهدان عینی اظهار داشته‌‌‌‏اند، فرخنده پس‌‌‌‏از بحث و مشاجره با یک روحانی درباره خرافات، از طرف وی به قرآن‌سوزی متهم شده است.

درپی این رخداد، ۲۸ نفر از افرادی که در این قتل دلخراش دست داشتند، بازداشت و پرونده‌‏ی آنان توسط وزارت امور داخله/ کشور افغانستان به دادستانی فرستاده شد.

۱۹ مأمور پلیس نیز به اتهام بی‌‏توجهی و غفلت از کار خود برکنار شدند.

قتل خشونت‌‌‌‏بار فرخنده واکنش‌‌‌‏های اعتراض‌‌‌‏آمیز بسیاری در میان مردم افغانستان، فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر و مردم دیگر کشورها به‌‌‌‏وجود آورد و در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب فراوانی داشت.

پس‌‌‌‏از این رویداد عده‌‌‌‏ی زیادی مردم و فعالان مدنی به‌‌‌‏منظور دادخواهی و اعتراض دو روز متوالی به خیابان‌‌‌‏ها آمدند و سپس با کاشت نهال و افراشتن پرچم در محلی که فرخنده سوزانده شده بود، یاد وی را گرامی داشتند.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی