logo_eet

راهکارهای کاهش اضطراب بعد از امتحان

exam
exam
(Frederick Florin/AFP/Getty Images)

بعد از اینکه امتحانتان تمام شد و از جلسه امتحان بیرون آمدید، راهکارهای زیر را بکار ببرید:

  • بلافاصله بعد از امتحان، جواب سوالات را با همکلاسی های خود مرور نکنید، شما نمی توانید نتیجه را عوض کنید بلکه اضطراب و نگرانی خود را بالا می برید و در صورت داشتن اشتباهات، احساس یاس و ناامیدی از خود خواهید کرد. به‌‏جای آن، بهتر است به انجام فعالیتی شادی‌‏آورهمچون ورزش یا یک پیاده روی بپردازید.
  • بعد از گذشت مدتی کوتاه از امتحان، می‌‏توانید به نقائص و مشکلات یادگیری خود توجه نمایید و به‌‏دنبال راهکارهای اصلاحی آن برای امتحان بعدی باشید.
  • نمره یا میزان پیشرفت خود را با دیگر همکلاسی‌هایتان مقایسه نکنید؛ فقط از تجربه خود بیاموزید که در کدام بخش‌‏ها نیاز به مطالعه و تلاش بیشتری دارید.
  • خود را برای سوالاتی که نتوانسته اید درست پاسخ دهید سرزنش نکنید؛ بلکه برای سوالاتی که پاسخ درست داده‌‏اید خود را تقویت کنید. به طور مثال بگویید: «این بار بهتر عمل کردم… اضطراب کمتری داشتم… دفعه بعدی بهتر عمل خواهم کرد… دارم پیشرفت می کنم…»
  • موفقیت و عدم موفقیت خود را بیشتر ناشی از تلاش خود بدانید تا استعداد یا بی‌‏استعدادی ذاتی؛ این امر موجب می‌شود تا تفکر منفی ناتوانی و بی استعدادی ذاتی در شما شکل نگیرد و با تلاش بیشتر بتوانید موفقیت را تجربه نمایید و همچنین کمک می‌‏کند تا بتوانید امید خود را برای رسیدن به موفقیت های بیشتر همچنان حفظ کنید.

این تکنیک‌‏ها می بایست برای مدتی انجام شوند تا نتیجه آن دیده شود. چنانچه با انجام راهکارهای مذکور، همچنان اضطراب امتحان بالایی را تجربه می‌نمایید با یک روانشناس مشورت نمایید.

Parvaneh Laser2

* دکترمعصومه خسروی دارای دکترای تخصصی در روانشناسی تربیتی، استادیار دانشگاه، با ۱۵ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره در زمینه‌‌‌‌‏های تربیتی و آموزشی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *