Search
Asset 2

اتحاد رسانه‌های جریان اصلی علیه ترامپ

رسانه‌های خبری یک نمونه از آن تقلب در انتخابات سراسری ایالات متحده است. با وجود جلسات استماعی که در ایالت‌های تعیین‌کننده روی می‌دهد و مقدار
(Chip Somodevilla/Getty Images)

دیدگاه:

در این جامعه چیزی اشتباه است. هنگام گزارش یک رویداد، اکثریت رسانه‌های جریان اصلی در ایالات متحده به‌جای اینکه جنبه‌های مختلف آنچه واقعاً روی داده را گزارش کنند، کسانی را که در آن رویداد دخیل بودند یا مورد تمجید یا نکوهش قرار می‌دهند. تقریباً تمام رسانه‌های خبری صدای هماهنگ یکسانی دارند و معمولاً به خود زحمت نمی‌دهند تا منبع اولیه [خبر] را مورد بررسی قرار دهند.

یک نمونه از آن تقلب در انتخابات سراسری ایالات متحده است. با وجود جلسات استماعی که در ایالت‌های تعیین‌کننده روی می‌دهد و مقدار زیادی از مدارک منسجم از شاهدان قسم‌خورده، تقریباً هیچ رسانۀ جریان اصلی آن را پوشش نمی‌دهد.

وقتی رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی متحد شدند تا اطلاعات گمراه‌کننده را منتشر کنند، احتمالاً یافتن واقعیت‌ها مشکل است، اما غیرممکن نیست. این تاحدی تبدیل به آزمونی برای صداقت و لیاقت‌مان شده است.

در ژوئیه۲۰۱۷ جِی کِی رولینگ، نویسندۀ کتاب‌های هری پاتر، توییتی نوشت و در آن ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، را متهم به نادیده گرفتن مونتگومری وییر، یک پسر معلول سه ساله‌ای کرد که دستش را برای دست دادن به سوی رئیس‌جمهور دراز کرده بود. باتوجه به شهرت رولینگ، این پُست همراه با ویدیوی کوتاه آن به سرعت پخش شد و بسیاری از افراد در محکوم کردن ترامپ به او پیوستند.

مادر آن پسر، مارجوری کلی ویر، پس از خواندن توئیت رولینگ مطلبی در فیسبوک نوشت. او توضیح داد که رولینگ وضعیت را به نادرست تفسیر کرده است. او اضافه کرد که مونتی زیاد دست دادن را دوست ندارد و نوشت: «لطفاً این پیام را به جی‌کی رولینگ برسانید: ترامپ به پسرم بی‌توجهی نکرد و مونتی حتی سعی نکرد با او دست بدهد.»

نیویورک تایمز در ۱اوت۲۰۱۷ در مقاله‌ای با عنوان «جی‌کی رولینگ به‌خاطر توییت‌های ضدترامپ عذرخواهی می‌کند (اما نه از ترامپ)» گزارش داد: «ویدیوی ادیت نشده نشان داد که آقای ترامپ خم شد تا با پسر دست بدهد. ظاهراً درحالی‌که پسر دست چپ مشت شدۀ خود را بلند کرد، ترامپ به آرامی آرنج چپش را لمس کرد.»

این به ما نشان می‌دهد که اگرچه دانستن اطلاعات در فهم حقایق به ما کمک می‌کند، اما دانستن بخشی از اطلاعات ممکن است باعث تقویت غرضمندی ایجاد شده‌ در ما شود. وقتی رسانه‌ها به مأموریت‌شان در ارائۀ اطلاعات مستند بی‌توجهی کردند و درعوض با گزارش‌دهی گزینشی شروع به کنترل افکار عمومی کردند، این ممکن است منجر به نتایج وخیمی شود.

مورد فوق یکی از اتهامات بسیاری بود که طی چهار سال گذشته به اشتباه علیه ترامپ مطرح شد. تعداد بسیار زیاد و روش‌های به کار گرفته شده در این بدنامی تصورناپذیر است. برای مثال، پس از نزدیک به دو سال، تیم تحقیقات بر سر موضوع روسیه اشتباهی از جانب ترامپ پیدا نکرد.

چنین لیستی ادامه‌دار است. در ژوئن۲۰۱۸ بسیاری از رسانه‌های خبری ادعا کردند که یک دختر بچۀ هندوراسی از خانواده‌اش جدا شده است و از آن برای حمله به قانون مهاجرتی دولت ترامپ استفاده کردند. پدر آن دختر بعداً توضیح داد که آن حقیقت نداشت و دختر هرگز [از مادرش] جدا نشده است.

نمونۀ دیگری از این اتهامات این بود که دولت ترامپ در مناطق مرزی کودکان را در قفس‌هایی حبس کرده است. یک معاون رئیس ادارۀ گمرک و حفاظت از مرزها (سی‌بی‌پی) شهادت داد که این قفس‌ها در سال۲۰۱۴ در دوران اوباما و برای مهاجران غیرقانونی ساخته شدند.

با اینکه این حقایق بعداً روشن شدند، اما آسیب دیگر وارد شده بود. درنتیجه بسیاری از مردم پس از اینکه از سوی رسانه‌های خبری گمراه شدند، ترامپ را یک دیکتاتور و نژادپرست نامیدند. ولادمیر لنین، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی گفت: «دروغی که به اندازۀ کافی تکرار شود، حقیقت می‌شود.» ما چقدر با آن فاصله داریم؟

در مقابل، اگر اتفاق بدی برای یک دموکرات بیفتد، یک استاندارد دوگانه اعمال می‌شود. اگرچه هیچ مدرکی علیه ترامپ یافت نشد، اما رسانه‌های خبری همچنان اتهام روسیه را رسوایی ترامپ خواندند. پس از اینکه نیویورک پست واقعیت‌های عینی لپ‌تاپ هانتر بایدن و دخالت اف‌بی‌آی در آن را گزارش کرد، با این حال، رسانه های خبری آن را نادیده گرفتند یا آن را رد کردند.

مهم است که در این‌خصوص تأمل کنیم تا بفهمیم در کجا قرار گرفته‌ایم و آن به چه معناست. حقیقت این است که وقتی نتوانیم از حقوق قانونی دیگران محافظت کنیم و دروغ و افترا را گسترش دهیم، یک روز همه از جمله خود ما نیز قربانی خواهیم شد.

ماجرای ترامپ ۲۰سال پیش شروع شد. در ژانویه۲۰۰۰ ترامپ کتابی با عنوان آمریکایی که ما لایقش هستیم منتشر کرد که شامل لیستی از مجموعه‌ خط‌مشی‌های پیشنهادی بود که اگر زمانی رئیس‌جمهوری شود، انجام دهد. در این کتاب، او ازقبل چین کمونیست را به‌عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین چالش برای ایالات متحده درنظر گرفته بود.

پیلسبری گفت که آنچه ترامپ اکنون به‌عنوان رئیس‌جمهور انجام می‌دهد، اصلاح اشتباهاتی است که حکومت ایالات متحده در بیش از ۲۰سال گذشته در تبانی با حزب کمونیست چین مرتکب شده است. حتی در این کتاب که در سال۲۰۰۰ منتشر شد، ترامپ نوشت: «رؤیای‌مان به ما تحویل داده نخواهد شد. ما آن را می‌سازیم. ما چشم‌انداز خود را داریم، سپس بیرون می‌رویم و آن را واقعی می‌کنیم.»

برای مدتی طولانی سیاستمداران و سرمایه‌گذاران وال استریت در ظاهر دربارۀ «محدود کردن چین» صحبت می‌کردند اما زیرمیزی مخفیانه با رژیم کمونیستی تجارت می‌کردند. اما حالا ترامپ، یک تاجر، تمام این را به‌هم ریخت. او هر پرسش یا درخواستی را که حزب کمونیست چین مطرح کرد روی میز گذاشت، و اساساً درگاه ارتباط محفیانه‌ای را که سیاستمداران و سرمایه‌گذاران وال‌استریت در گذشته با چین داشتند، متوقف کرد.

ترامپ در سال۲۰۱۶ در کمپین خود و مجدداً بعد از اینکه در سال۲۰۱۷ رئیس‌جمهور شد، عهد کرد که «باتلاق را تخلیه کند.» از آن زمان نبرد شدیدی با رسانه‌های خبری به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی آغاز شده است.

باری وایس، نویسنده و نظریه‌پرداز، در ژوئیه از نیویورک تایمز استعفاء داد. او در نامۀ استعفایش شرح داد که چطور این روزنامه نظرات طرف مقابل را برای خشنودی خوانندگان ترقی‌خواه خود سرکوب کرده است. باری نوشت: «به من همیشه آموزش داده شد که خبرنگاران متهم به نوشتن اولین پیشنویس ابتدایی تاریخ شدند. اکنون، تاریخ خودش یک چیز ناپایدار دیگری است که برای مناسب بودن با نیازهای یک روایت ازپیش‌تعیین‌شده قالب گرفته شده است. بخش نظرات که فقط دو سال پیش به آسانی منتشر می‌شد، حالا باعث به‌دردسرافتاد یک ویراستار یا یک نویسنده می‌شود، تازه اگر اخراج نشود.»

او در ادامه گفت که به‎خاطر ارزش‌های سنتی، «تبدیل به فردی شدم که مورد زورگویی دائم همکاران مخالف با نظراتم می‌شدم. آنها مرا یک نازی، نژادپرست… نامیده‌اند. چند همکاری که پی برده شد با من دوستانه رفتار می‌کنند، مورد آزار و اذیت همکاران قرار گرفتند. و من قطعاً نمی‌توانم بفهمم چطور شما و سایر رهبران تایمز درحالی‌که به‌طور همزمان به‌خاطر شجاعتم در خفا از من تعریف می‌کردید، کنار ایستادید. سرکار حاضر شدن به‌عنوان یک میانه‌رو در یک روزنامۀ آمریکایی نباید نیاز به شجاعت داشته باشد.»

شریل اتکیسون، روزنامه‌نگار و مجری برنامۀ تلویزیونی، در نوامبر۲۰۲۰ کتابی با عنوان افترازده شده: چطور رسانه‌های خبری به ما یاد دادند که عاشق سانسور و از روزنامه‌نگاری متنفر شویم را منتشر کرد. او شرح داد که چگونه روزنامه‌نگاری باعث انحراف اخلاقیات شده است و درعوض به تولید اطلاعات جانبدارانه ادامه داده است.

او نوشت: «وقتی به گزارش‌دهی اخبار می‌رسد، خط میانه آنقدر به سمت چپ کشیده شده است که اکنون یک حالت خنثی به‌عنوان جناح راست دیده می‌شود. دیدگاه‌های جناح لیبرال یا ضدترامپ، آنها روزنامه‌نگاری حقیقتگو و خوب درنظر گرفته می‌شوند. حداقل آن چیزی است که به‌نظر می‌رسد افراد آسیب‌دیده باور می‌کنند. اما طرح پرسش دربارۀ عادلانه بودن یا درنظر گرفتن دیدگاه‌های دیگر، آن صرفاً ثابت می‌کند که شما کسی هستید که جانب‌داری می‌کنید.»

در این کتاب، اتکیسون حدود ۱۰۰ مورد از شدیدترین حملات علیه ترامپ را برشمرد. او در مصاحبه‌ای گفت: «معمولاً دیگر خبرنگاران سعی نمی‌کنند حقیقت را به‌دست بیاورند؛ آنها سعی می‌کنند که روایت خاصی را پیش ببرند یا ماجرایی را “معرفی” کنند. به این معنی که آنها به‌عنوان مجراهای بی‌چون و چرا برای تبلیغات و نکات قابل بحث عمل می‌کنند.»

او گفت که ازآنجاکه در سی‌بی‌اس، سی‌ان‌ان و پی‌بی‌اس کار کرده است، [می‌تواند بگوید که] این روزها تعداد بسیار کمی از خبرنگاران به دنبال مدارک یا گزارش‌دهی تحقیقاتی هستند. او در این کتاب نوشته است: «ترامپ با استفاده از روش‌های غیرمتعارفش که پیش‌بینی‌ها را نادیده می‌گرفت و خارج از روایت‌های کنترل‌کننده عمل می‌کرد، تعصبات، نقایص و ضعف‌های رسانه‌های خبری را آشکار کرد و باعث شد که اعضای آن [رسانه‌ها] حضور ذهن خود را از دست بدهند و همه تظاهر به بی‌طرفی را از بین ببرند. رسانه‌ها به طور کلی به یک برنامه سیاسی متعهد شدند که ترامپ را خدشه‌دار و سرانجام از کار برکنار کنند. که این فقط منجر به ثابت شدن عقیده وی دربارۀ جهت‌گیری آنها بود.»

اتکیسون همچنین دربارۀ تقلب در انتخابات سراسری ایالات متحده صحبت کرد. او گفت که رسانه‌های خبری در ابتدا گفتند که هیچ تقلبی صورت نگرفته است. درحالی‌که شواهد ظاهر شدند، رسانه‌ها گفتند که هیچ تقلب گسترده‌ای انجام نشده است. درحالی‌که شواهد بیشتری پدید آمد و تعداد زیادی از شاهدان قسم‌خورده شهادت دادند، آنها گفتند که این تفاوتی ایجاد نخواهد کرد و نتیجه را تغییر نخواهد داد.

نوشته مینگهویی

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

قانون‌گذاران ویسکانسین به دادخواست منع صدور گواهینامه انتخاب رئیس جمهور آمریکا پیوستند

هشدار ترامپ درباره سانسور در شبکه‌های اجتماعی: «کمونیسم این‌گونه شروع می‌شود» 

پژوهش: نوع جدید ویروس کرونا در انگلستان، بیش از ۵۰ درصد سریع‌‌تر پخش می‌‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی