Search
Asset 2

رشد نگران کننده جرم و بزهکاری در مشهد

مشهد

مشهد

پژوهش­ های اخیر حکایت از افزایش نگران­ کننده انواع جرایم در شهر مشهد دارد. «دکتر غلامرضا صدیق اورعی» استاد دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است که طبق پژوهش‌های انجام گرفته بیشترین میزان جرم در ایران در مشهد رخ می‌دهد. این استاد دانشگاه در نشست «ایران چگونه اینگونه شد» که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد که مشکلات اجتماعی در هر جامعه اثر تشدید شونده به یکدیگر دارند و مقوله جرم و جنایت و سیر صعودی آن، بدون نوسان در حال افزایش است.

اوایل امسال نیز انتشار گزارشی در روزنامه گاردین چاپ لندن درباره وضعیت فساد در شهر مشهد و تجارت فحشا در این شهر در رسانه های داخلی و به خصوص فضای مجازی بازتاب داشت. این روزنامه مدعی شده بود که با استناد به تحقیقات میدانی که انجام داده است، مسافران عراقی بخش زیادی از مشتریان این تجارت هستند که با انگیزه ای مشخص به مناطقی خاص در شهر مشهد رهسپار می شوند و افرادی نیز وجود دارند که نقش دلال و واسطه را در این میان ایفا می­کنند. در این گزارش نام مناطقی از مشهد ذکر شده بود که دارای بیشترین تراکم فساد هستند.

هرچند که درباره صحت و سقم گزارش گاردین نمی توان با قطعیت نظر داد، اما آنچه که هر روز از صفحات حوادث و اجتماعی روزنامه های داخلی کشور و وب سایت های معتبری خبری برمی­آید، نشان دهنده آن است که شهر بزرگ مشهد از دید آسیب شناسی اجتماعی و نرخ جرم خیزی وضعیت مطلوب و قابل قبولی ندارد.

«دکتر هادی اعظمی»، استادیار دانشگاه فردوسی مشهد و «مجتبی روستا» کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری این دانشگاه نیز طی پژوهشی مشترک در مناطق ۱۳ گانه شهری مشهد، شاخص­های اعتیاد، اعمال خلاف عفت، جعل، سرقت و تجارت مواد مخدر را مورد بررسی و تحلیل قرار داده­اند. نتایج این پژوهش که در نشریه «پژوهش­های جغرافیای انسانی» به چاپ رسیده است نشان می­دهد که در بین مناطق مشهد، منطقه ۵ بیشترین فراوانی را در جرایم فوق دارد. به طوری که نزدیک به ۲۰ درصد مجرمان در این منطقه قرار دارند. پس از این منطقه مناطق ۲ و ۴ قرار دارند که این مناطق در قسمت­های شمالی و شرقی مشهد قرار دارند.

این تحقیق نشان می­دهد که نابراری­های اجتماعی و طبقاتی مناطق مورد بررسی نقش به سزایی را در رشد جرایم دارد. همچنین نتیجه گیری شده است که نابرابری ها و محرومیت به مثابه نقطه مقابل توسعه، خطری جدی برای امنیت اجتماعی به حساب می آید.

 

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «رشد نگران کننده جرم و بزهکاری در مشهد»

  1. گزارش تکان دهنده ای است و متاسفانه حقیقت دارد… در شهر مشهد تجارت فحشا روز به روز بیشتر داره میشه و برای خیلی ها عادی شده… خبر موثق دارم که میگم…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی