Search
Asset 2

زندگی در فضا قد آدم را بلند می‌کند

اسکات کلی فضانورد
قد اسکات کلی پس از ۳۴۰ روز اقامت در ایستگاه فضایی به طور محسوسی از برادر دوقلو و همسانش بلندتر شده است. (NASA)
اسکات کلی فضانورد
قد اسکات کلی پس از ۳۴۰ روز اقامت در ایستگاه فضایی به طور محسوسی از برادر دوقلو و همسانش بلندتر شده است. (NASA)

ماجرای بازگشت دو فضانورد روس و آمریکایی به زمین و آغاز تحقیقات درباره شرایط فیزیکی و جسمی این دو بعد از یک سال زندگی در فضا، یکی از داغ‌ترین و جذاب‌ترین خبرها در میان اخبار روز است.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در اولین یافته‌های خود متوجه شده‌اند که پس از ۳۴۰ روز اقامت در ایستگاه فضایی، قد اسکات کلی، به طور محسوسی از برادر دوقلو و همسانش بلندتر شده است. این در حالی است که انتظار می‌رفت نخستین نشانه‌ها از تغییرات جسمی و فیزیکی کمی متفاوت‌ باشد، اما پیش از آزمایشات پزشکی کارشناسان ناسا، تنها با یک نگاه متوجه شدند که سطج تغییرات بیش از تصور آنها است. آنها انتظار داشتند که قد اسکات در موقع بازگشت به زمین با برادر دوقلویش مارک یکسان باشد؛ اما تست‌های پزشکی اولیه نشان می‌دهد اختلاف قد این دو برادر پس از یک سال ۲ اینچ یا به عبارتی ۵.۰۸ سانتیمتر است.

اسکات کلی بامداد چهارشنبه پس از ۳۴۰ روز اقامت در فضا به زمین رسید و حالا با رسیدن به هیوستون در کنار خانواده‌اش قرار گرفته است. در پروژه ناسا اسکات و مارک کلی که دوقلوهای همسان هستند مورد بررسی پزشکی قرار گرفتند تا تغییرات بدن اسکات پس از یک سال اقامت در فضا مشخص شود. فهمیدن این تغییرات بدنی به محققان ناسا کمک می‌کند تا تاثیرات باقی ماندن طولانی مدت در فضا برای ماموریت‌های طولانی از جمله سفر به مریخ را درک کنند.

جف ویلیامز از فضانوردهای سابق ناسا اما می‌گوید بلندی قد اسکات کلی موقتی است. به گفته او این وضعیت برای فضانوردها به خاطر کشیدگی در فضا طبیعی است و پس از مدتی اقامت روی زمین آنها به قد گذشته خود بازمی‌گردد. دانشمندان انتظار دارند که از دست دادن کلسیم در استخوان‌های اسکات کلی ۱۰ برابر نرخ فردی مشابه روی زمین باشد که مبتلا به پوکی استخوان است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی