سال ببر سال نو چینی ۲۰۲۲، مصادف با سه‌شنبه اول فوریه، آغازِ سال ببر است. ببر سومین حیوان از دوازده حیوان زودیاک چینی است که موش، گاو نر
pixabay.com

سال نو چینی ۲۰۲۲: سال ببر

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

سال نو چینی ۲۰۲۲، مصادف با سه‌شنبه اول فوریه، آغازِ سال ببر است. ببر سومین حیوان از دوازده حیوان زودیاک چینی است که موش، گاو نر، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک را شامل می‌شود.

در چین، ببر نشانه قدرت و شکوه است. متولدین سال ببر معمولا شجاع، قوی، دلسوز و بلندپرواز هستند. آنها عاشق چالش هستند و حس عدالت‌خواهی قابل ملاحظه‌ای دارند، هرچند ممکن است بعضا پرخاشگر، مغرور و گستاخ هم باشند.

آنها با کاریزمای رهبری متولد می‌شوند. از آنجایی که انسان‌هایی خوش‌رو و صریح هستند، به راحتی می‌توانند اعتماد دیگران را جلب کنند. در سختی‌ها قاطع و خونسرد هستند، بنابراین آنها هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند. با توجه به انرژی و شجاعت فوق‌العاده‌ای که دارند، متولدین این سال می‌کوشند که در مرکز توجه و پرچم‌دارِ گروه خود باشند.

افسانه ببر

در افسانه‌ها آمده است که دوزاده علامت زودیاک در اصل شامل ببر نبودند. در عوض، شیر جزئی از زودیاک بود. قدمت این داستان به دوران باستان باز می‌گردد. شیر شهرت بدی داشت، چون در کوهستان بسیار وحشی و بدنام بود. امپراتور جید می‌خواست شیر ​​را از فهرست دوازده‌گانه حیوانات زودیاک خارج کند. ببر آسمانی که وفادارانه در برابر کاخ آسمانی نگهبانی می‌داد، به خاطر شجاعت‌اش گزینه مناسبی برای جایگزینی شیر بود.

قبل از آنکه ببر از کاخ امپراتور جید محافظت کند، پادشاه جنگل بود. هیچ حیوان دیگری در شکار کردن، پنجه افکندن، گاز گرفتن، دویدن و پریدن بهتر از ببر نبود.

در دوران باستان، دنیای انسان‌ها درگیر بی‌نظمی بود. حیوانات به طرز وحشیانه‌ای رفتار می‌کردند و خطر بزرگی برای بشر محسوب می‌شدند. خداوندی که از زمین مراقبت می‌کرد، این مسئله را به گوش امپراطور جید رساند و از او درخواست کمک کرد. امپراتور جید، وظیفه نظم‌دهی به جهان را به ببر واگذار کرد. قبل از تنزل به دنیای انسانی در راستای انجام وظیفه، ببر از امپراتور جید خواست که برای هر یک از موفقیت‌هایش پاداشی بگیرد که امپراتور نیز با آن موافقت کرد.

ببر در حین ورود به زمین دریافت که شیر، خرس و اسب در بین حیوانات قوی‌ترین هستند؛ پس با مهارت‌های قدرتمند خود آنها را به چالش کشید و یکی پس از دیگری شکست‌شان داد. این امر باعث ایجاد هراس در سایر حیوانات شد که در جنگل مخفی شده بودند. دنیا آرامش یافت و انسان‌ها از این اقدام ببر قدردانی کردند.

کاراکتر ببر

وقتی ببر به کاخ آسمانی بازگشت، امپراتور جید، به خاطر آن سه پیروزی، سه خط افقی بر روی پیشانی ببر کشید.

بعدها زمین گرفتار سیل شد، فاجعه‌ای که هیولای لاک‌پشتی از دریای شرق باعث آن شده بود. این موجود دریایی بلاهای وحشتناک زیادی بر سر انسان‌ها آورده بود. امپراتور جید به ببر فرمان داد تا دوباره به زمین برود تا هیولای لاک‌پشتی را شکست دهد. ببر هیولای دریایی را به هلاکت رساند و پیروزی بزرگی نصیبش شد.

وقتی به کاخ آسمانی بازگشت، امپراتور جید با رسم یک خط عمودی بر روی سه خط افقی، که بیانگر کلمه 王 (پادشاه) بودند، از ببر قدردانی کرد. از آن زمان، ببر به مقام پادشاهی در بین تمام حیوانات روی زمین رسید. از آن دوران افسانه‌ای، ببر همچنان وظیفه حفظ صلح زمین را بر عهده دارد. به این ترتیب، امپراتور جید ببر را در زودیاک چینی جایگزین شیر کرد.

طرح روی پیشانی ببر معادل چینی پادشاه: 王 (وانگ) است که از یک خط عمودی و سه خط افقی تشکیل شده است. سه خط افقی، نشان‌دهنده آسمان، زمین و مردم هستند. در دوران باستان، فرمانروایان عالی‌رتبه‌ی دودمان شیا، شانگ و ژو به عنوان پادشاه خطاب می‌شدند (王).

بیش از صد میلیون نفر نام خانوادگی وانگ را دارند. در حال حاضر، وانگ رایج‌ترین نام خانوادگی در سرزمین چین و همچنین یکی از رایج‌ترین نام‌های خانوادگی در کل جهان است.

دوازده علامت زودیاک چینی (Zhiching Chen/Epoch Times)
ببر در فرهنگ سنتی چین

ببر از جایگاه بسیار ویژه‌ای در تاریخ چین برخوردار است. ببر نماد بخت و اقبال و پیام‌آورِ احترام و تحسین است. در بین حیوانات آسمانی در اساطیر چینی که مردم آنها را به عنوان محافظ می‌شناسند، مانند اژدها (龍) و ققنوس (鳳凰) ببر تنها حیوانی است که در دنیای انسانی دیده می‌شود.

ببر اغلب صفت یک شخصیت بزرگ است. چینی‌ها یک ژنرال توانا را «ژنرال ببری»، سربازان دلیر را «ببر جنگجو» و جوانان پرانرژی را «ببر کوچک» می‌نامند.

برخی از عبارات چینی امروزی نیز ببر را به صورت یک ایده‌آل در آورده‌اند؛ برای مثال، «ببر خیزان، اژدهای پنهان» (藏龍臥虎، چانگ لونگ وو هو). این اصطلاح (که عنوان یک فیلم محبوب نیز هست) به استعدادهای پنهان یا افراد مستعدی اشاره دارد که موهبت بزرگ‌شان هنوز کشف نشده است. آنها ممکن است به دلایل مختلف به طور ناشناس در جامعه زندگی کنند تا وقتی که زمان آنها فرا برسد.

عبارت دیگر این است که «گویی ببری است که بال دارد» (如虎添翼، رو هو تیان یی). این اصطلاح بدین معنی است که یک موجود قدرتمند از کمکی برخوردار است که او را قوی‌تر می‌کند.

عبارت «سرشار از حیات و انرژی» (生龍活虎، شن لونگ هوا هو)، کسی یا چیزی را توصیف می‌کند که مملوء از زندگی است، دقیقا مثل یک اژدهای سرزنده یا ببری قدرتمند.

عبارت «ببری وحشی بیرون از کوهستان» (猛虎出山، مانگ هو چو شن) صفت کسی است که شجاعانه و پرسرعت عمل می‌کند.

عبارت «ببر را مثل گربه ترسیم کن» (照猫画虎، ژائو مائو هوا هو) به معنای کپی کردن یا تقلید است. این عبارت زمانی استفاده می‌شود که فرد چیزی را به شکل سطحی یاد می‌گیرد، اما تسلطی بر انجام آن ندارد یا آن را درک نمی‌کند.

«باطنش چون ببر، ظاهرش چون موش» (虎頭鼠尾، هو تو شو وی) به انجام زودهنگام کارها با شتاب فراوان اشاره کرد، که نتیجه قابل ملاحظه‌ای به دنبال ندارد. «باطنش چون شیر، ظاهرش چون گوسفند» یک اصطلاح مشابه انگلیسی است.

شخصیت‌های مشهوری که متولد سال ببر هستند

بعضی از شخصیت‌های مشهور در سال ببر متولد شده‌اند: لودویگ فان بتهوون (۱۷۷۰-۱۸۲۷)، آهنگساز بزرگ آلمانی؛ ویلیام وردزورث (۱۷۷۰-۱۸۵۰)، یکی از تأثیرگذارترین شاعران عصر رمانتیک انگلستان؛ سون یات سن (۱۸۶۶-۱۹۲۵)، اولین رئیس‌جمهوری که به عنوان پدر ملت تایوان شناخته می‌شود.

تبریکات سال ببر

آغاز سال نو چینی، فرصتی برای پشت سر نهادن کینه‌ها و عرض تبریک با دعا و آرزوهای خوب است. در جریان همه‌گیری کووید-۱۹، یک آرزوی صمیمانه برای سلامتی بیشتر مورد قدردانی قرار می‌گیرد. در ادامه، تعدادی از محبوب‌ترین تبریکات سال نو را برای سال ببر آورده‌ایم:

سال ببر مبارک! (虎年好، هو نیان هائو)

سال نو ببری مبارک! (虎年快樂، هو نیان کوای لا)

با آرزوی صلح و سلامتی در سال ببر! (虎年安康، هو نیان ئن کانگ)

سال ببر ۲۰۲۲ از اول فوریه ۲۰۲۲ آغاز می‌شود و در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد. این سال، یک سال ببر آبی است. ببینید آیا تولد شما در یکی از عناصر ببری قرار دارد یا خیر.

مطالب دیگر:

سال نوی چینی مبارک! در مورد سال میمون بیشتر بدانید

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

چگونه شن یون هنرهای کلاسیک را احیا می‌‌‌‏کند؟