logo_eet

شیدائی رهبر ارکستر سمفونیک مشهور جهانی در مقابل ارکستر «شن‌یون»

کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، ۱۶ اکتبر روز اجرای ارکستر سمفونی شن‌یون در سالن «روی تامسون». (دانگ‌یو تنگ/ اپک‌تایمز)
کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، ۱۶ اکتبر روز اجرای ارکستر سمفونی شن‌یون در سالن «روی تامسون». (دانگ‌یو تنگ/ اپک‌تایمز)
کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، ۱۶ اکتبر روز اجرای ارکستر سمفونی شن‌یون در سالن «روی تامسون». (دانگ‌یو تنگ/ اپک‌تایمز)

 

تورنتو: کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، رقص و موزیک کلاسیک چینی تحت عنوان هنرهای نمایشی شن‌یون را قبلاً دیده بود.

این شیفتگی با گروهی که در نیو‌یورک متولد شد آغاز گردید. گروه شن یون برای اولین بار آلات و ادوات موسیقی شرق و غرب را به گونه‌ای هماهنگ و منسجم با هم درآمیخته و در یک اجرا به نمایش گذاشتند. حال رهبر شهیر و شناخته‌شده‌ی جهانی بازگشته تا بار دیگر شاهد نمایش ارکستر سمفونی «شن‌یون» باشد. این اجرا در ۱۶ اکتبر امسال در سالن «روی تامسون» برگزار شد.

آقای استراتون چنین اظهار کرد: «فکر نکنم در یک سال دو کنسرت مانند این را ببینم! اولی را دیدم؛ دومی را کجا خواهم یافت؟ باید این گروه ارکستر را دنبال کنم.»

ارکستر سمفونی شن‌یون از ارکستر غربی به عنوان بستر اولیه بهره می‌گیرد و در راستای تکامل بخشیدن به آن از آلات و ادوات موسیقی سنتی چینی مانند «آرهو‌ی دو تار» به درستی استفاده می‌کند.

برنامه‌ی تور اکتبر ارکستر امسال، هر دو موسیقی کلاسیک چینی و همچنین موسیقی کلاسیک غربی را شامل می‌شود و در برگیرنده‌ی قطعاتی ازساخته‌های «میکائیل گلینکا» و «هکتور برلیوز» است.

آقای استراتون گفت: «این ایده را به دلیل تنوعی که دارد می‌پسندم. استفاده از چندین تک‌نواز،  سه خواننده‌‏ی متفاوت به جای یک خواننده، سه نوازنده‌ی آرهو و سه نوازنده‌ی ترومپت به همراه قطعاتی از ارکستر که با ترکیبی زیبا و بسیار دلنشین ساخته شده بودند».

آقای استراتون، رهبری ارکستر بسیاری از اجراهای مشهور در سراسر دنیا را عهده دار است؛ از آن جمله می‌‏توان به ارکستر فیلاارمونیک چک، اجرای ارکستر بوداپست و سالن فیلاارمونیک پراگ اشاره کرد که این‌ها فقط چند نمونه‌‌ی کوچک هستند.

رهبر‌ ارکستر خوش‌ذوق، برای دو رهبر ارکستر «شن‌یون» به نام‌های «میلان‌ ناکِو» و «ویلیام کوآ» که در بعد از ظهر اجرا کردند، احترامی خاص قائل بود. هر دو در تمام مدت اجرا در کارشان تبحر و مهارتی ستودنی را عرضه کردند.

آقای استراتون گفت: «هر دو بسیار خوش درخشیدند و در هنرشان بسیار تبحر دارند. در تمام شبِ اجرا، مشایعت و همراهی این دو هنرمند با ارکستر ستودنی بود. این هماهنگی از سخت‌‏ترین کارهای اجرا می‌تواند باشد».

این دو رهبر ارکستر صدای موسیقی همراه را تحت صدای ساز آرهو نگه‌داشتند تا ساز آرهو بتواند «بخواند» چرا که بالاترین قابلیت این ساز شباهت بی‌نظیرش به صدای انسان است. این ترکیبِ بی‌بدیل، اجرای بسیار بی‌نظیری را آفرید.

آقای استراتون بیش از هر چیز دیگری تحت تأثیر اجرای بی‌‏نظیر نوازندگان ویولون قرار گرفت.

او با شوخ طبعی خاصی گفت:«دوست دارم این نوازندگان ویولیون را بدزدم!»

نمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های هنری شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون مستقر در نیویورک چهار تور نمایشی دارد که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏طور همزمان در سراسر دنیا برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ی هنری خود را اجرا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏توانید به سایت هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون  www.shenyunperformingarts.org/symphony  مراجعه فرمایید.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز به هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون همچون یک رخداد فرهنگی قابل توجه در عصر ما نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند.

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *