logo_eet

عکاس ایرانی نیمی از جایزه یکصد هزار یورویی خود را می‌‏بخشد

نیوشا توکلیان
(-/AFP/Getty Images)
نیوشا توکلیان
(-/AFP/Getty Images)

 

نیوشا توکلیان، عکاس زن ایرانی، نیمی از جایزه ۱۰۰ هزار یورویی خود را که از بنیاد «صندوق پرنس کلاوس» هلند برنده شد، به امور خیریه می‌‏بخشد.

توکلیان لذت بردن از این جایزه را برای خود دشوار می‌‏داند و قصد دارد ۱۵۰۰۰ یورو از این جایزه را به آوارگان سوری وعراقی که زندگی سختی دارند؛ اختصاص دهد. همچنین ۱۳ هزار یورو به جایزه عکس مستند “شید” در ایران، کمک می‌‏کند.

وی در صفحه فیس بوک خود نوشته است: «متاسفانه برای من دشوار است که از این جایزه آنطور که می‌‏خواهم لذت ببرم، وقتی می‌‏بینم منطقه‌‏ای که در آن زندگی و کار می‌‏کنم در آتش می‌‏سوزد و ده‌‏ها هزار نفر به دنبال پناهندگی در سرزمین‌‏های دور هستند…»

توکلیان ده هزار یورواز این جایزه را به موسسه خیریه کودکان سرطانی «محک» وهفت هزار یورو را به سازمان حمایت ازحیوانات اهدا کرد.

به گزارش دویچه وله، صندوق پرنس کلاوس، «سبک کاری زیبایی‌گرا و اندیشمندانه» توکلیان را الهام‌بخش عکاسان جوان در منطقه خاورمیانه دانست.

این هنرمند ایرانی، متولد ۱۳۶۰ در تهران، هنر عکاسی را خود فرا گرفته و از سن ۱۶ سالگی در ایران آغاز به کارکرد.

توکلیان یکی از نخستین عکاسان حرفه‌‏ا‌‏ی زن در کشور محسوب می‌‏شود. او در سال ۲۰۱۴ نیز برنده جایزه ۵۰ هزار یورویی از موسسه فرانسوی «کارمینیاک گستیا» شد.

نیوشا توکلیان روز دوم دسامبر سال جاری در کاخ سلطنتی هلند در آمستردام با حضور خانواده سلطنتی ، جایزه ۱۰۰ هزاریورویی صندوق پرنس کلاوس را دریافت می‌‏کند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *