Search
Asset 2

غار چال نخجیر با قدمت هفتاد میلیون سال در مرکز ایران

غار چال نخجیر
(اپک تایمز)

از جاذبه‌‏های گردشگری استان مرکزی که به ثبت یونسکو نیز رسیده غاری بسیار زیبا و شگفت‌‏انگیز به نام «چال نخجیر» است. این غار درهشت کیلومتری شهر دلیجان و در نزدیکی  شهر نراق قرار دارد.

چال نخجیر با قدمت ۷۰ میلیون سال، اسرار و شگفتی‌‏های بسیاری را در خود جای داده است. وجودسنگ‌‏های آهکی در درون غار که بر اثر رسوب و رطوبت ناشی از وجود جریان‌‏های آبی که از شکاف‌‏های غار به داخل وارد می‌‏شود قندیل های آهکی عمودی و  بسیار شگفت انگیزی را در طی میلیون‌‏ها سال ایجاد کرده است. این غار در سال ۱۳۶۸ کشف شد و تاکنون ۱۲ کیلومتر این غار شناسایی  شده است. البته تنها ۱۲۰۰ متر آن برای عموم قابل عبور است. هنوز هم کند و کاو برای رسیدن به تالارها، دالان‌‏ها و حفره‌‏های این غار بی انتها ادامه دارد.

در ابتدای غار نسیمی بسیار خنک از داخل ورودتان را خوش آمد می‌‏گوید و پس از آن پلکان‌‏های بسیار و نور پردازی‌‏های زیبا از لابه‌‏لای شکاف‌‏های سنگ‌‏ها محیط را برایتان پیش از پیش شگفت انگیزتر می‌‏کند.

همانطور که پیش می‌‏روید گاهی راه باریک و گاهی بسیار فراخ می‌‏شود تا جایی که پیش روی دیدگانتان سرسرا و تالاری بسیار زیبا را می‌‏بینید که دارای سقفی بلند و زمینی هموار است  که پژواک  صدای خود را می‌‏شنوید و به آن تالارکنفرانس می‌‏گویند.

در طول مسیر برخی از سنگ‌‏ها  شباهت بسیار زیادی به حیواناتی نظیر تمساح، کرگدن، فیل و لاک پشت دارند که به همین نام نامگذاری شده‌‏اند.

از شگفتی‌‏های این غار زنده بودن آن است. به این معنی که امکان رویش جلبک بر روی قندیل‌‏های آهکی آن وجود دارد. رویش  جلبک‌‏ها باعث تغییر رنگ قندیل‌‌‏ها از رنگ سفید به قهوه‌‏ای می‌‏شود و به همین دلیل به گردشگران اجازه استفاده از وسایل فیلم‌‌‏برداری و یا عکاسی داده نمی‌‏شود. زیرا نور حاصله از دوربین‌‏های عکاسی و تلفن همراه باعث رشد جلبک‌‏ها خواهد شد.

دیگر شگفتی این غار وجود دریاچه‌‏ای  به عمق ۳۰ متر است که در انتهای مسیر راهسازی شده قرار دارد و امکان بازدید از آن فعلا میسر نیست. با اطمینان می‌‏توان گفت این جاذبه گردشگری ارزش وقتی را که برای دیدن از آن گذاشته‌‏اید را خواهد داشت.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی