logo_eet

مجسمه زن ۸ هزار ساله‌‏ای در مرکز ترکیه کشف شد

مجسمه زن کشف شده در قونیه، ترکیه 10 ژوئیه، 2016
مجسمه زن کشف شده در قونیه، ترکیه 10 ژوئیه، 2016
مجسمه زن کشف شده در قونیه، ترکیه 10 ژوئیه، 2016
مجسمه زن کشف شده در قونیه، ترکیه ۱۰ ژوئیه، ۲۰۱۶

باستان شناسان مجسمه سنگ نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال طی یک حفاری در قونیه، استان مرکزی ترکیه کشف کرده‌‏اند. یک متخصص می‌‏گوید که این مجسمه یکی از معدود مجسمه‌‏هایی است که سالم و یک تکه یافت شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس،  پروفسور یان هادر از دانشگاه استنفورد گفت: «مجسمه ۱۷ سانتی‌‏متری کشف شده از چاتال‌‏هویوک منحصر بفرد است؛ زیرا از سنگ تراشیده شده است. برخلاف بسیاری از مجسمه‌‏ها که از خاک رس ساخته شده‌‏اند.»

این مجسمه شرایط خیلی خوبی دارد و ساختار آن متفاوت از مجموعه است؛ برخلاف دیگر مجسمه‌‏ها که در گودال زباله پیدا شدند. این باستان شناس می‌‏گوید مجسمه زیر یک سکوی همراه با یک قطعه از سنگ آتشفشانی پیدا شده است که نشان می‌‏دهد ممکن است  مجسمه را در بخشی از مراسمی مذهبی به کار می‌‏بردند.

چنین مجسمه‌‏هایی نوعی الهه باروری هستند. اگرچه هادر نظریه جدیدی را ارائه داده است و می‌‏گوید این مجسمه نشان از زنان مسن‌‏تری است که به جایگاهی رسیدند. مجسمه جدید فرم بدن، سینه و شکم افتاده را به نمایش می‌‏گذارد.

سایت میراث جهانی یونسکو، چاتال‌‏هویوک را از اولین شهرهای کشف شده می‌‏داند که قدمت آن به ۹۰۰۰ سال پیش        برمی‌‏گردد. پژوهش‌‏های باستان شناسی مربوط به سال‌‏های ۱۹۶۰ در این شهر وجود دارد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *