Search
Asset 2

محکومیت یک روزنامه‌‌‏نگار چینی به اتهام افشای اسرار حزب کمونیست

epochtimes

دادگاهی در پکن «جاو یو»، روزنامه‌نگار و منتقد مشهور چینی را با اتهام افشای اسرار حزب کمونیست در یک وب‌‌‌‏سایت آمریکایی به ۷ سال زندان محکوم کرد.

«مو شاو بینگ»، وکیل این روزنامه‌نگار زن۷۱ ساله، با مضحک خواندن رأی دادگاه درباره‌‌‌‏ی موکل خود گفت: «هیچ مدرکی به‌جز اعتراف جاو یو، ادعای دادستان را ثابت نمی‌‌کند.»

شاو بینگ افزوده، اعترافات این مفسر سیاسی، تحت فشار و با تهدید به بازداشت فرزندش در ماه می سال گذشته، گرفته شده و فاقد اعتبار است. وی همچنین چندی بعد اعترافات خود را پس گرفته است.

براساس کیفرخواست دادستانی پکن، مدرک افشا شده شامل سند شماره‌۹حزب کمونیست این کشوربوده که به گفته‌‌‌‏ی شبکه‌‌‌‏ی یک تلویزیون آلمان، هشدارهایی درباره‌ی آزادی رسانه‌ها و موازین جهانی حقوق بشر در این سند نوشته شده است.

به عقیده‌‌‌‏ی تحلیلگران سیاسی، حکومت چین هرگونه مجموعه گزارش و تحقیق از رخدادهای داخلی را به عنوان «اسرار محرمانه‌ی‌دولتی» قلمداد می‌‌‌‏کند. پژوهش‌‌‌‏هایی همچون وضعیت آلودگی محیط زیست،انتشار آمار اعدام‌های رسمی وفعالیت‌های سرمایه‌گذاران.

«ویلیام نی»، سخن‌گوی سازمان عفو بین‌الملل در هنگ‌کنگ، با انتقاد از رأی دادگاه، محاکمه‌ی این روزنامه‌نگار را «به‌سخره‌گرفتن عدالت و حمله به آزادی بیان»برشمرد و گفت: «این روزنگار از ابتدا نمی‌بایست دستگیر و محاکمه می‌شد. سند شماره‌ی ۹ حزب کمونیست چین، چیزی جز شرح جهان‌بینی و دیدگاه یک حزب سیاسی نیست و اسرار محرمانه‌ی واقعی دولتی را در بر نمی‌گیرد‌.»

«رافائل دروزوسکی»، سخن‌گوی اتحادیه‌ی اروپا هم، با انتقاد شدید از سیاست‌‌‌‏های حزب کمونیست چین، اظهار داشت، این رأی نشانه‌ی سرکوب شدید فعالیت‌های آتی روزنامه‌نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان حقوق بشر چین است که تنها خواهان استفاده از حق آزادی بیان خود هستند.

دادگاه «جاو یو»بدون حضور گروه‌‌‌‏‌های حقوقی بین‌المللی و تحت مراقبت‌های شدید امنیتی برگزار شد؛ این درحالی‌‌‌‏ست که ۱۵هیأت حقوقی از کشورهای غربی از مقامات چین خواسته بودند تاامکان حضور در جلسات محاکمه‌ی «جاو یو»را فراهم سازند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی