Search
Asset 2

مراسمی با حضور دختر شایسته کانادا، جهت بررسی سانسور و آزادی بیان

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا
(Lisa Fan/Epoch Times)
آناستازیا لین دختر شایسته کانادا
(Lisa Fan/Epoch Times)

 

آناستازیا لین به دلیل ممانعت رژیم چین برای ورود به این کشور از شرکت در دور آخر مسابقات بازماند. این مراسم در سانیای چین روز گذشته ۱۹دسامبر برگزار شد.

مطبوعات در واشنگتن دی سی در این باره گفتند که با وجود نرفتن لین به چین، وی روز پیش از برگزاری دور نهایی مسابقات انتخاب دختر شایسته جهان در سانیای چین، توانست پیام خود را به گوش همه مردم برساند و پیامش نیز به گرمی استقبال شد.

داستان‌‌‏ آناستازیا زمانی شروع شد که وی تصمیم گرفت در مورد حقوق بشر در چین به صورت عمومی و باز صحبت کند؛ رژیم چین ضمن راه ندادن وی به کشور با رد کردن ویزایش، او را «عنصر نامطلوب» خواند.

به دلیل شجاعت و حمایت او از افراد مظلوم و صدمه دیده در چین، در ایالات متحده، کانادا و تقریباً در همه جا به وی لقب «شخصیت محبوب و قابل قبول» (برخلاف لقب «عنصر نامطلوب و ناخواسته» که رژیم چین به وی داده بود) داده شد.

وی گفت: «من با شعار «زیبایی با یک هدف» وارد این مسابقه شدم و بر این باورم که رقابت ممکن است هدف حتی بزرگتری را به من برای بالا بردن آگاهی از مسائل با اهمیت و ترویج ارزش‌‌‏های کانادایی «آزادی و تنوع» نشان دهد.»

آناستازیا لین، هنرپیشه ۲۵ ساله کانادایی از برنامه آینده خود گفت که تصمیم دارد که در حال حاضر بر روی حرفه بازیگری بیشتر تمرکز کند. وی در ادامه گفت که نقش ملکه زیبایی را در حال حاضر کنار می‌‌‏گذارم.

سفر لین با بازی در نقش افرادی که به دلیل باورشان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌‌‏اند، آغاز شد. این افراد در اردوگاه کار اجباری زندانی شدند، در حالی که تمام حساب‌‌‏های بانکیشان مسدود شده و فرزندانشان از مدرسه اخراج شدند و یا مورد شکنجه قرار گرفتند. وی درباره این افراد گفت که آن‌‌‏ها هنوز هم با شجاعت در مسیر درست باقی مانده‌‌‏اند و این زمانی بود که من اقدام به صحبت درباره این موارد آزار و اذیت و نقض حقوق بشر در چین کردم.

فیلم جدید او با عنوان «گوشه خونین» از برداشتن اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ در چین در حالی که زنده هستند می‌‌‏گوید. زمانی که یکی از مخاطبان این مراسم از لین پرسید که چرا چین مانع ورود وی به این کشور شده، گفت به احتمال زیاد این فیلم دلیل آن بوده است.

در پاسخ به این پرسش که به نظرش چرا حزب کمونیست بر ضد فالون گونگ فعالیت می‌‌‏کند، گفت: «رئیس حزب برای کنترل اجتماع با دیدن پیوستن شمار بالای افرادی که یک باور را دنبال می‌‌‏کنند، باوری که تنها بر بالابردن رشد اخلاقی فرد تأکید دارد با چالش روبرو شد.»

وی گفت: «تمرین فالون گونگ برای من بسیار شخصی است. این تمرین تقریباً مانند تمرینات یوگا است. من این تمرین را درحالی که یک شهروند کانادایی هستم، در خانه‌‌‏ انجام می‌‌‏دهم. اما این موضوع برای تمرین کنندگان فالون گونگ در چین متفاوت است؛ چرا که آن‌‌‏ها برای انجام آن با آزمون مرگ و زندگی مواجه هستند.»

در حال حاضر ارتباط تنگاتنگی بین هالیوود و چین وجود دارد. در سال‌‌‏های اخیر استودیوهای فیلم سازی هالیوود توافقنامه سرمایه گذاری مشترک با شرکت‌‌‏های چینی امضا کرده‌‌‏اند. اما هر موردی از این فیلم‌‌‏ها که همراستا با حساسیت‌‌‏های سیاسی چین نبوده یا در مورد چین به طور منفی تفسیر شود، سانسور می‌‌‏شود.

لین درباره فیلم سازی در چین خاطر نشان کرد که فیلم‌‌‏ها باید هم جهت با تبلیغات حزب کمونیستی تهیه شود و فرهنگ باید حول تبلیغات حزب کمونیست چین شکل بگیرد که این نشانه خوبی نیست.

از سوی دیگر برخی از ستاره‌‌‏های فیلم و سینما چون «کریستین بیل»، «هریسون فورد»، «ریچارد گیر» همانند لین از سوی چین عناصر نامطلوب در نظر گرفته می‌‌‏شوند.

وی گفت: «من نیز در همان لیست هستم و افتخار می‌‌‏کنم.»

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی