Search
Asset 2

مطالعات در کانادا: چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری ام‌‏اس می‌‏شود

چاقی ام اس
(Lisa S./Shutterstock)

 

تحقیقات جدید نشان می‌‏دهد که چاقی در اوایل دوران بلوغ باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری ام‌‏اس می‌‏شود. این مطالعه که در بیمارستانی در مونترال انجام شده است، تاکید دارد که ارتباطی میان چاقی و بیماری ام‌‏اس وجود دارد.

ام‌‏اس، نوعی اختلال عصبی پیشرونده است که می‌‏تواند به ناتوانی و مرگ فرد منجر شود. این بیماری هنوز هم ناشناخته است و باعث می‌‏شود تحقیقات جدید برای روشن کردن علل این بیماری و کمک به شناسایی آن، اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم در نظر گرفته شود.

برای انجام تحقیقات، این تیم به بررسی آمار ژنتیکی آنتروپومتریک، یکی از بزرگترین مطالعات ژنومی برای ام‌‏اس دست زده است تا بتواند بررسی کند که آیا به طور ژنتیکی، چاقی با افزایش خطر ام‌‏اس همراه است؟

نتایج نشان داد که افزایش شاخص توده بدنی (BMI) یا اضافه وزن با افزایش حدود ۴۰٪ در خطر ابتلا به ام‌‏اس در ارتباط است.

اگر چه چاقی در حال حاضر منجر به ابتلا به بیماری‌‏های مختلفی می‌‏شود ، اما نتایج جدید یکی دیگر از پیامدهای مهم چاقی دوران کودکی یا اوایل بزرگسالی را نشان می‌‏دهد که این دلیل دیگری برای مقابله با افزایش میزان چاقی در جهان به شمار می‌‏رود.

نتایج حاصل از این مطالعه همچنین نشان می‌‏دهد که با ایجاد تغییر در شیوه زندگی می‌‏توان خطر ابتلا به بیماری را کاهش داد، به طور مثال افزایش BMI یا چاقی مهم است و یک خطر بالقوه قابل اصلاح برای بیماری ام‌‏اس است.

تیم تحقیقات کانادایی همچنین گفت که یافته‌‏های جدید ممکن است تحولات اجتماعی مهمی به دلیل شیوع بالای چاقی در بسیاری از کشورها داشته باشد.

به نظر این افراد، یافته‌‏ها باید انگیزه‌‏ای برای مبارزه با افزایش نرخ چاقی جوانان ضمن تغییر قوانین جامعه، مدرسه و ترویج فعالیت بدنی و انتخاب تغذیه سالم محسوب شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی