logo_eet

مقام عراقی داعش را مسئول بمب‌گذاری در مساجد اهل تسنن می‌‏داند

بمب گذاری در مسجد شیعه سنی عراق داعش
دانش آموزان از کنار مسجد سنی الفاتح، یکی از دو مسجد بمب گذاری شده در محله شیعه نشین عبور می‌‏کنند. (HAIDAR HAMDANI/AFP/Getty Images)
بمب گذاری در مسجد شیعه سنی عراق داعش
دانش آموزان از کنار مسجد سنی الفاتح، یکی از دو مسجد بمب گذاری شده در محله شیعه نشین عبور می‌‏کنند. (HAIDAR HAMDANI/AFP/Getty Images)

 

 روز دوشنبه یکی از مقامات عراقی، گروه تروریستی داعش را مسئول بمب گذاری دو مسجد سنی در شهرستان‌های شیعه نشین جنوب عراق دانست و گفت که این گروه به دنبال دامن زدن به تنش‌های فرقه‌ای است.

«فلاح الخفاجی»، مقام امنیتی استانی، در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که داعش این اقدامات را برای ملتهب کردن کشمکش‌های فرقه‌ای در کشور انجام می‌دهد.

به گفته دولت عراق، این بمب‌گذاری اواخر روز یک‌شنبه در شهرستان هیلا رخ داد، که باعث آسیب دیدن مسجد شد ولی تلفات جانی در برنداشت.

این حملات در بحبوحه تشدید کشمکش بین ایران و عربستان پس از اعدام روحانی شیعه «شیخ نمر باقر النمر»، که خشم شیعیان منطقه را برانگیخت، رخ داد. در عراق نیز روز دوشنبه شیعیان عراق در اعتراض به این اعدام خواستار قطع روابط دیپلماتیک این کشور با عربستان شدند.

با این حال الخفاجی گفت، گمان نمی‌کند که بمب‌گذاری هیلا برای انتقام گیری توسط شیعیان انجام شده باشد. گروه داعش به دنبال بهره‌برداری از تنش شیعه و سنی است. وی از هدف قرار گرفتن دو مسجد دیگر در شهر خبر داد.

پس از سال‌ها درگیری بین گروه‌های شیعه و سنی در عراق، دولت سعی در جلوگیری از این درگیری‌ها دارد.

رسانه‌های محلی بمب‌گذاری مساجد سنی را انتقام از اعدام النمر گزارش کردند ولی وزارت داخله عراق با انتشار بیانیه‌ای گفت که این حملات در بهره‌برداری از تنش‌های منطقه صورت گرفته است.

در این بیانیه از روزنامه نگاران عراقی خواسته شده تا مسئولیت‌های ملی و حرفه‌ای خود را نشان دهند و به ترویج اهداف دشمنان نپردازند.

روز دوشنبه تظاهرات علیه اعدام النمردر شهرهای شیعه نشین جنوبی عراق از جمله نجف و بصره نیز برگزار شد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *