Search
Asset 2

مورد جدیدی از ابولا در لیبریا تأیید شد

آزمایش واکسن ابولا در مقیاسی وسیع
(John Moore/Getty Images)
آزمایش واکسن ابولا در مقیاسی وسیع
(John Moore/Getty Images)

سازمان بهداشت جهانی از وجود یک مورد جدید ابتلا به ابولا در لیبریا خبر داد و گفت که این مورد یک شکست برای کشورهایی محسوب می‌‏شود که در ماه ژانویه از وجود این بیماری پاکسازی شدند.

مقامات وزارت بهداشت اعلام کردند که یک زن ۳۰ ساله در بیمارستان شهر جدید کرو، حومه شهر مونروویا از ابتلا به ابولا درگذشت.

«تولبرت ناینسوا»، یکی از مسئولان پاسخگو در این باره گفت که فرد مذبور در بدو ورود به بیمارستان درگذشت و سپس درآزمایشگاه بیماری وی تأیید شد. به گفته وی مسئولان درحال بررسی برای یافتن منبع بیماری هستند.

لیبریا پیش از این امیدوار بود که بتواند درنهایت کشورش را از ابولا پاکسازی کند. اما این مورد نشان می‌‏دهد که ویروس ابولا همچنان در این کشور از بین نرفته است.

کشورغرب آفریقا ماه ژانویه اعلام کرد که رها از این بیماری و کاملا پاک است. اما در ماه می ظهور دو مورد جدید باعث شد که مقامات دوباره اقدامات تازه‌‏ای شروع کنند.

سازمان بهداشت جهانی،  WHOدر این خصوص در توییتر نوشت که ابولا دیگر یک وضعیت اضطراری برای بهداشت جهانی نیست، اما انتظار می‌‏رود برای از بین رفتن و مهار کامل آن اقدامات بیشتری انجام شود.

در حال حاضر دو کشور سیرالئون و گینه نیز مواردی از ابولا را اعلام کرده‌‏اند و هنوز با این بیماری دست و پنجه نرم می‎کنند.

WHO در این باره گفت: «هشت مورد ابتلا به ابولا و مرگ هفت نفر در گینه از اواخر فوریه اعلام شده است. در تازه‌‏ترین مورد، یک دختر ۱۱ ساله است که در مرکز درمانی نزرکر در شرایط پایداری است و شش نفر از درگذشتگان یک خانواده گسترده روستای کروپارا هستند.»

ابولا ازطریق تماس مستقیم با مایعات بدن قربانیان یا اجساد گسترش یافته است. تشییع جنازه سنتی که در آن عزاداران جسد را لمس می‌‏کنند، منبع اصلی انتقال ویروس هنگام گسترش بیماری درغرب آفریقا بوده است.

تب بالا و خستگی ازعلائم ابولا است ودر مرحله پیشرفته خونریزی شدید نیز به آن اضافه می‌‏شود.

شیوع ابولا که اغلب در سیرالئون، لیبریا و گینه و از دسامبر ۲۰۱۳ بوده است، تاکنون به مرگ ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر انجامیده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی