Search
Asset 2

مکزیکی‌‌‏ها پس از ناامیدی از آمریکا به سمت مرزهای کانادا می‌‌‌‏آیند

مرز مکزیک و آمریکا - کانادا
مرز مکزیک و امریکا (STF/AFP/Getty Images)
مرز مکزیک و آمریکا - کانادا
مرز مکزیک و امریکا (STF/AFP/Getty Images)

مقامات مرزی کانادا در ۶۷ روز اول سال ۲۰۱۷ بیشترین تعداد بازداشت اتباع مکزیکی را طی سه سال اخیر داشته‌‌‌‏اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افزایش آمار بلافاصله پس از اینکه دولت فدرال کانادا نیاز به ویزا برای شهروندان مکزیکی را در ماه دسامبر برداشت، رخ داد.

از این پس اتباع مکزیکی برای ورود به این کشور باید مجوز الکترونیکی سفر (ETA) تهیه کنند. این مجوز در عرض چند دقیقه و به صورت آنلاین صادر می‌‌‌‏شود. اما اتباع مکزیکی نمی‌‌‌‏توانند بدون داشتن اجازه کار، در کانادا کار کنند و داشتن مجوز الکترونیکی ورود این افراد را تضمین نمی‌‌‌‏کند.

مهاجرت به آمریکا از گذشته تا حال

بسیاری از مکزیکی‎ها به جای آمریکا تمرکزشان را به کانادا منتقل کرده‌‌‌‏اند. این تغییر وضعیت به دلیل تعهد دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا به سرکوب مهاجران غیرقانونی در امریکا است که حدود نیمی از این مهاجران غیرقانونی را مکزیکی‌‌‌‏ها تشکیل می‎دهند. روز جمعه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که به ۱۲ شهر ایالات متحده قضات امور مهاجران اختصاص داده شده‎ است تا به اخراج مهاجران غیر قانونی از این کشور سرعت بخشند.

آژانس خدمات مرزی کانادا(CBSA)  گفت: «۴۴۴ تبعه مکزیکی در بازه زمانی ۱ ژانویه تا ۸ مارس بازداشت شده‌‌‌‏اند، این تعداد در مقایسه با ۴۱۰ نفر بازداشت شده در کل سال ۲۰۱۶، ۳۵۱ نفر در سال ۲۰۱۵ و ۳۹۹ نفر در سال ۲۰۱۴ افزایش چشمگیری داشته است.»

CBSA  می‌‌‌‏تواند اتباع خارجی را در صورتی که خطری برای مردم باشند و یا هویت نامشخص داشته باشند و یا اگر برای انجام کاری خطرناک وارد کشور شوند، بازداشت کند.

تعداد اتباع مکزیکی که در ماه ژانویه در فرودگاه کانادا به کشور خود برگشت داده شدند نیز افزایش یافته است. تعداد افراد فرستاده شده بیش از ۳۱۳ نفر بوده است و تعداد آن بیش از ژانویه سال ۲۰۱۲ و مجموع سالانه سال‌‌‌‏های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بوده است.

کانادا ۷۲ هزار و ۴۵۰ مجوز سفر برای شهروندان مکزیکی در بازه زمانی ۱ دسامبر ۲۰۱۶، و تا ۱۰ مارس ۲۰۱۷ صادر کرده است.

«آمد حاسن»، وزیر مهاجرت و پناهندگی کانادا گفت که اداره وی در حال بررسی وضعیت است. سخنگوی وی نیز گفت: «این وضعیت می‌‌‌‏تواند به نتیجه گیری و یا گمانه زنی در مورد سیاست‌‌‌‏های آینده درباره این موضوع منجر شود.»

زن کانادایی درخواست اقدام فوری برای نجات مادرش در چین دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی