Search
Asset 2

ناپدید شدن «گائو جی‌‌‏شنگ» وکیل حقوق بشر چینی پس از شکستن سکوت

گائو جی شنگ، وکیل حقوق بشر چینی
گائو جی شنگ، وکیل حقوق بشر چینی

گائو، نامزدجایزه نوبل و کسی که «وجدان چین» لقب گرفته، بارها و بارها به خاطر دفاع از حقوق بشر، توسط رژیم چین زندانی و شکنجه شده است.

گائو جی شنگ، وکیل حقوق بشر چینی
گائو جی شنگ، وکیل حقوق بشر چینی

آخرین به روز رسانی، خبری تازه از گائو جی شنگ: «گنگ هی»، همسر گائو جی شنگ در ساعات اولیه روز گذشته به اپک تایمز گفت که وی در خانهای محفوظ است. «باب فو»، رئیس سازمان « ChinaAid» اعلام کرد که حزب کمونیست چین برای گائو محدودیت‌‌‌‏های زیادی ایجاد کرده‌‌‌‏اند. او اجازه ندارد که با دندانپزشک ملاقات کند و از دوش گرفتن وی نیز منع می‌‌‏شود.

پس از انتشار نامه سرگشاده گائو توسط اپک تایمز در ۳۱ شهریور و همچنین انتشار مصاحبه وی توسط آسوشیتدپرس که در اسفند ماه سال گذشته انجام شده بود، بار دیگر مقامات چینی این وکیل حقوق بشر چینی را ربودند. وی هم در نامه و هم در مصاحبه اش شکنجه‌‌‏های رژیم چین را در طی بازداشتش توصیف و از سکوت رهبران غربی در برابر جنایات رژیم چین انتفاد کرد.

گائوی ۵۱ ساله برای اولین بار پس از این که از تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ که توسط حزب کمونیست چین مورد آزار و شکنجه قرار گرفتند دفاع کرد، توسط نیروهای امنیت عمومی حکومت کمونیستی چین، در سال ۲۰۰۶ بازداشت شد.

از آن زمان حزب کمونیست چین به قصد شکستن اراده گائو و ساکت کردن وی، به مدت نه سال او را در زندان یا شکل های دیگر بازداشت به طور وحشیانه ای تحت انواع شکنجه‌‌‏ها قرار داده است. ۱۶ مرداد سال گذشته، گائو از زندان آزاد شد و در روستایی دور افتاده در بازداشت خانگی به سر می‌‌‏برد. پس از مدتی به روستای مادری‌‌‌‏اش در استان شانزی در شمال غربی چین منتقل شد.

اسفند سال گذشته گائو طی گفتگو با خبرنگاران آسوشیدپرس و اعضای سازمان « ChinaAid» که یک سازمان غیر انتفاعی مسیحی در حمایت از آزادی مذهبی و قوانین مدنی در چین است، از تجارب خود در بازداشت صحبت کرد. بخش‌‌‌‏هایی از این مصاحبه توسط آسوشیدپرس منتشر شد و همچنین بصورت یک ویدئو کلیپ ۱۰ دقیقه‌‌‌‏ایی روز یک مهر توسط «ChinaAid» در یوتیوب گذاشته شد.

یک روز پس از آن در ساعت ۱ بامداد به وقت محلی ماموران اداره امنیت عمومی چین گائو را از خانه اش ربودند. به گفته باب فو، مدیر China Aid، محل فعلی گائو مشخص نیست.

گائو در نامه سرگشاده خود به اپک تایمز به ادامه تلاشش برای آشکار کردن جنایات حزب کمونیست چین علیه پیروان روش معنوی فالون گونگ تاکید کرد. وی همچنین از رهبران جهان در خصوص سکوت در برابر وضعیت اسفناک حقوق بشر در چین انتقاد کرد. گائو در این نامه از ارسال دو کتاب دست نوشته خود به خارج از چین خبر داد.

گزارش آسوشیتدپرس بر شکنجه‌‌‌‏های متحمل شده توسط گائو متمرکز شده است. در این مصاحبه تصویری گائو در حالی که با یک ژاکت سیاه روی یک تخت در منزل یکی از اعضای خانواده‌‌‌‏اش نشسته است، وضعیت روحی و روانی ناشی از شکنجه را شرح می‌‌‏دهد. گزارشگر در قسمتی از این ویدئو دندان کنده شده گائو بر اثر شکنجه را نشان می‌‌‌‏دهد.

به گفته فو این ویدئو روح عزم و اراده این وکیل، مهربانی و همچنین عشق وی به دیگران و حتی دشمنانش را نشان می‌‌‌‏دهد.

یکی از تجربیات گائو در این ویدئو مربوط به زمانی است که وی برای سومین بار در سپتامبر ۲۰۰۷ مورد شکنجه قرار گرفت. پس از چهار تا پنج ساعت شکنجه سخت، شکنجه گران خسته شدند و در حالی که پیراهن خود را درآورده بودند نشستند. پس از یک دقیقه گائو به کف اتاق افتاد و شروع به خروپف کرد. شکنجه‌‌‏گران او را با ضربه سخت به سرش بیدار کردند و گفتند: «تو موجود بی‌‌‏احساسی هستی؛ چطور می‌‌‏توانی بعد از این همه شکنجه بخوابی؟ … ما پس از شکنجه تو تا چند روز خوابمان نمی‌‌‏برد؛ اما تو می‌‌‏توانی بخوابی. این تفاوت بین یک سگ و انسان است.»

در حالی که گائو این جملات را بیان می کرد با لبخندی ضعیف بر لبش گفت: « در واقع، تفاوت در این است که من به طور کامل احساساتم را از بدن فیزیکی‌‌‌‏ام جدا کرده بودم. شکنجه‌‌‌‏ها نمی‌‌‏توانست ذهن مرا به درد بیاورد؛ برای همین درد فیزیکی هم ناچیز به نظر می‌‌‌‏آمد.»

گائو ادامه داد: « قدرت درونی یک انسان نامحدود است و توسط اراده‌‌‌‏اش حمایت می‌‌‌‏شود و اجازه نخواهد داد تا آن را به زیر بکشند.»

هنگامی که گائو از زندان آزاد شد، پلیس به تمسخر به او گفت که با اینکه سال‌‌‏ها از صحنه دور بودی، مردم زیادی هنوز مصرانه طرفدارت هستند. گائو با لبخندی پاسخ داد: «کاری که شما با من کردید نیز همین را نشان می‌‌‏دهد.»

با وجود همه سختی‌‌‏هایی که گائو تحمل کرده است، فقط دو درخواست داشت: درست شدن دندان‌‌‌‏هایش و یک حمام آب گرم.

باب فو گفت که اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، «جو بایدن»، معاون رئیس‌‌‏جمهور و «جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا در خلال دیدار «شی جین پینگ»، رهبر چین از آمریکا، باید بصورت علنی و جدی در این مورد صحبت کنند.

فو در ادامه گفت: « جوامع بین‌‌‏الملل و مردم آمریکا نباید شکنجه، نقض حقوق بشر و حقوق مدنی را تحمل کنند. کشوری که با مردمش به طرق غیر انسانی برخورد و بر خلاف قوانین بین المللی عمل کرده، نمی‌‌‏تواند در جامعه بین‌‌‏المللی سهیم باشد.»

فو اضافه کرد: « اگر شی جین پینگ زندانیان عقیدتی همچون روزنامه نگار با سابقه «گائو یو»، وکلای بازداشته شده مانند «وانگ یو» و «ژانگ کای»، مسیحیان، ایغورها، تبتی‌‌‏ها، تمرین کنندگان فالون‌‌‏گونگ و افرادی که خواستار حقوق اولیه خود هستند را آزاد نکند، ایالت متحده نمی‌‌‏تواند چین را در مقام قدرتی بزرگ به رسمیت بشناسد.»

باب فو گفت: «چین اساساً به بزرگ‌‌‏ترین زندان در جهان تبدیل شده است. جهان متمدن باید از حوادث ۱۹۳۰ و هیتلر درس بگیرد.»

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی