Search
Asset 2

نشست فوری اتحادیه اروپا ؛ بالکان متعهد شد به مهاجران بیشتری پناه دهد

پناهجویان
(Matt Cardy/Getty Images)

 

به دنبال هجوم بی‌‏سابقه هزاران پناهجو به اروپا، رهبران اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل تشکیل جلسه اضطراری دادند.

به گزارش اسوشیدتد پرس، در این جلسه کشورهای حوزه بالکان و سایر کشورهای اروپایی متعهد شدند که ظرفیت خود را برای پذیرش ۱۰۰هزار مهاجر بیشتر افزایش دهند تا بحران جاری مهاجرین و وضعیت اسفناک ده‌‏ها هزار مهاجر سوری که از مسیر بالکان به سمت قلب اروپا درحال عبور هستند، اندکی فروکش کند.

بنابر گزارش‌‏ها، تنها طی ده روز گذشته ۶۰هزار پناهجو وارد اسلوونی شده‌‏اند. این بزرگترین بحران مهاجرت این قاره از زمان جنگ جهانی دوم به‌‏شمار می‌‏رود.

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در این جلسه گفت: «این یکی از بزرگترین آزمون‌‏هایی است که اروپا تا به حال با آن مواجه شده است.»

طی این نشست، ۱۱ عضو اتحادیه اروپا توافق کردند، با توجه به آغاز فصل سرما، برای کاهش جریان پرهرج و مرج مردم که از یونان در حال حرکت هستند، پناهگاه‌‏های بیشتری برای اسکان آنان ساخته شود.

آنها همچنین برای یافتن راه حل‌‏هایی به منظور تقویت مرزهای یونان و اطمینان حاصل کردن از اینکه ورود مهاجرین غیرقانونی با قایق و کشتی از کشوری به کشور همسایه بعدی به راحتی انجام پذیر نباشد، با هم به بحث نشستند.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «خیزش آنها از این طریق باید متوقف شود و این چیزی است که اتفاق خواهد افتاد.»

نزدیک به ۲۵۰هزار مهاجر از اواسط سپتامبر از طریق بالکان عبور کرده‌‏اند و حتی کاهش دمای هوا و آب‌‏های سرد یونان هم آنها را از این حرکت باز نداشته است.

کرواسی گفته که ۱۱هزار و پانصد نفر در روز شنبه از این کشور عبور کرده‌‏اند که این میزان بالاترین تعداد عبور در یک روز از زمانی است که مجارستان مرزهای خود را به روی مهاجرین بست.

«میرو سرار»، نخست‌‏وزیر اسلوونی گفت: «با این تعداد پناهنده – با ورود ۶۰هزار نفر طی ده روز- کشور کوچکش در حال غرق شدن است و کمک‌‏های کافی از طرف دیگر اعضاء اتحادیه اروپا صورت نگرفته است.»

او در جملاتی ساده رهبران کشورهای اروپایی را به چالش کشید: «اگر ظرف این چند روز و هفته آینده رویکرد تازه‌‏ای اتخاذ نشود، من معتقدم که اتحادیه اروپا و قاره اروپا به طور کلی شروع به سقوط و از هم پاشیدن می‌‏کند.»

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی