Search
Asset 2

هند درصدد کاهش نرخ تولید گازهای گلخانه‌‌‌‏ای

(DESHAKALYAN CHOWDHURY/AFP/Getty Images)
(DESHAKALYAN CHOWDHURY/AFP/Getty Images)
(DESHAKALYAN CHOWDHURY/AFP/Getty Images)
(DESHAKALYAN CHOWDHURY/AFP/Getty Images)

 

هند وعده داده تا ۱۵ سال آینده میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌‏ای در این کشور را به یک‌‌‏سوم کاهش دهد.

به گزارش رویترز، این برنامه با توجه به نزدیک بودن اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در ماه دسامبر اعلام شده و طی این نشست اعضاء کشورهای گروه بیست، قرار است در تلاش برای کند کردن سرعت گرم شدن کره زمین تصمیم گیری کنند.

هند که پس‌‌‏از چین و آمریکا سومین منتشر کننده است، اقدام به ارائه برنامه خود پیش‌‌‏از موعد نشست پاریس کرده؛ اما با این حال هیچ قولی مبنی بر به صفر رساندن انتشار این گازهای حاوی کربن نداده است.

از دو آلاینده بزرگ دنیا، چین وعده داده انتشار گازهای گلخانه‌‌‏ای خود را تا حدود سال ۲۰۳۰ به انتها برساند و ایالات متحده هم در حال حاضر آن را قطع کرده است، اما هند می‌‌‏گوید با توجه به اقتصاد ضعیف و فقر بیش‌‌‏از حد مردم این کشور قادر به قطع کامل انتشار گازهای گلخانه‌‌‏ای نیست.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، ۱۴۶ کشور، از جمله تمام اعضای گروه ۲۰ به جز عربستان سعودی که درمورد تأثیر آن بر صادرات نفتی‌‌‏اش نگران است، تاکنون برنامه خود را برای کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‏ای ارسال کرده‎‌‌‏اند.

کارشناسان می‌‌‏گویند که متعهد شدن کشورها برای همکاری در این زمینه، نشانه پیشرفت در حرکت به‌‌‏ سمت بهبود آب‌‌‏ و هواست، اما این برنامه‌‌‏ها حتی اگر به طور کامل هم اجرا شوند، برای جلوگیری از گرمایش بیش از دو درجه سانتیگراد سیاره زمین کافی نیست.

«کریستیانا فیگرس»، رئیس نهاد آب و هوای سازمان ملل متحد، با تمجید از این مشارکت گسترده گفت که پاریس می‌‌‏تواند نقطه‌‌‏ی عطفی در جهت توقف ۲C باشد. ۲C، سطح گاز‌‏های گلخانه‌‏ای پذیرفته شده از سوی دولت‌‌‏ها است که در ورای آن زمین با خطراتی از جمله خشکسالی بیشتر، انقراض گونه‌‌‏های موجودات، سیل و بالا آمدن دریاها مواجه می‌‏شود.

او گفت که این همکاری فرصت‌‌‏هایی برای سرمایه گذاری در «انعطاف پذیری، کم کردن انتشار گازهای گلخانه‌‌‏ای و توسعه پایدار» عرضه می‌‌‏کند.

«پراکاش جاوادکار»، وزیر محیط زیست هند هم گفت که طرح دهلی نو میان نیاز به یک آینده‌‌‏ کم کربن و نیاز به بیرون کشیدن میلیون‌‌‏ها نفر از فقر و صنعتی شدن سریع، تعادل برقرار می‌‌‏کند.

او افزود: «اگر‌‌‏چه کشورهای توسعه یافته جهان را آلوده کرده‌‌‏اند و ما در رنج هستیم؛ اما هند بخشی از راه‌‌‏حل آن خواهد بود. ما می‌‌‏خواهیم در مسیر یک انرژی پاک‌‌‏تر حرکت کنیم.»

پراکاش گفت که هند برای دستیابی به اهداف برنامه‌‌‏اش تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۵ تریلیون دلار نیاز دارد، اما توضیح نداد که انجام این تعهد خود بستگی به تأمین بودجه بیشتری از کشور‌‌‏های ثروتمندتر دارد یا خیر؟

هند که کشوری درحال توسعه مهم محسوب می‌‌‏شود، همواره نقش عمده‌‌‏ای در مذاکرات جهانی آب و هوا ایفا می‌‌‏کند.

برآوردهای اولیه نشان می‌‌‏دهد، هند برای تحقق کاهش ۶۰-۶۵ درصدی حجم کربن متصاعد شده‌‌‏اش تا سال ۲۰۳۰، نیاز به صرف حدود ۲۰۶ میلیارد دلار دارد تا بتواند خود را با تغییرات آب و هوایی انطباق دهد.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی