Search
Asset 2

هنگام شنیدن صدای مادر چه اتفاقی در مغز نوزاد می‌‏افتد؟

شنیدن صدای مادر نوزاد
(molka/iStock)

 

صدای آرامش بخش مادرتان بسیار بیشتر از آن‌‏چه فکر می‌‏کنید، تأثیرات مغزی دارد.

تحقیقات جدید نشان می‌‏دهد، با شنیدن صدای مادر بخش‌‏های مختلفی از مغز نوزاد روشن و فعال می‌‏شوند.

به نوشته سایت تِک‌‏تایمز، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، دریافته‌‏اند که این واکنش عصبی باورنکردنی تنها مختص صدای مادر است و مغز نوزاد نسبت به صدای هیچ زن دیگری این عکس‌‏العمل را ندارد.

این مطالعه همچنین می‌‏گوید، این قسمت‌‏های فعال شده در مغز مربوط به بخش‌‏های پردازش ارزش و پاداش، احساسات، تشخیص چهره و پردازش اطلاعات خود فرد است.

«دانیل آبرامز»، یکی از محققان این پژوهش و مدرس علوم رفتاری دانشگاه، گفت: «اغلب ما زبان، عواطف و مسائل اجتماعی را با گوش دادن به مادرانمان آموخته‌‏ایم؛ اما با این وجود دانشمندان هنوز نمی‌‏دانند که مغز چگونه منابع صدا را طبقه‌‏بندی می‌‏کند.»

آبرامز افزود: «آنها درک نمی‌‏کنند که چگونه صدای یک مادر این چنین سریع به بسیاری از مناطق مختلف مغز دسترسی پیدا می‌‏کند.»

همچنین تحقیقات نشان داده که نوزادان صدای مادر خود را به صدای دیگران ترجیح می‌‏دهند و نوزادان هنگام شنیدن صدای مادرشان نسبت به صدای زنان دیگر، شدیدتر پستانک خود را می‌‏مکند.

در سال ۲۰۱۴، آنها یک دستگاه پخش موسیقی کوچک را به پستانک شیشه شیر چند کودک متصل کردند که صدای مادر کودک را پخش می‌‏کرد. این کودکان هنگام پخش صدای مادرشان با سرعتی دوبرابر بیشتر از سایر کودکان پستانک را مکیده و شیر خوردند.

این تیم تحقیقاتی در آزمایش صوتی دیگری بر روی ۲۴ کودک ۷ تا ۱۲ ساله – با بهره هوشی مشابه- هم دریافتند که مغز این کودکان واکنش بسیار قوی به صدای مادرشان نشان می‌‏دهد.

چرا مطالعه مهم است؟

جزئیات این پژوهش که در مجموعه مقالات مجله آکادمی ملی علوم به‌‏طور برجسته‌‏ای منتشر شده، در جهت بررسی اختلالات ارتباطات اجتماعی در کودکان، از جمله کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلالات دیگر بسیار مهم است.

محققان قصد دارند تحقیقات مشابهی را در کودکان مبتلا به اوتیسم و همچنین نوجوانان و بزرگسالان انجام دهند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی