Search
Asset 2

«وقتی چاره‌‏ای نداشته باشید، فرار می‌‏کنید»

«گِنگ هی»، همسر «گائو ژیشنگ»، وکیل حقوق بشر
«وقتی چاره‌‏ای نداشته باشید، فرار می‌‏کنید»

«گِنگ هی»، همسر «گائو ژیشنگ»، وکیل حقوق بشر از فرار و دستگیری «بائو ژوشوان» می‌‏گوید

 

«گِنگ هی»، همسر «گائو ژیشنگ»، وکیل حقوق بشر
«گِنگ هی»، همسر «گائو ژیشنگ»، وکیل حقوق بشر (Linda Davidson/The Washington Post via Getty Images)

 

ششم اکتبر، «بائو ژوشوان»، پسر دو تن از فعالان حقوق بشر، در هنگام فرار از چین دستگیر شد. شش سال پیش، «گِنگ هی»، همسر یک وکیل سرشناس حقوق بشر به همراه دو فرزندش مسیر مشابهی را طی کرد اما او موفق به فرار شد.

بائو، پسر ۱۶ ساله «وانگ یو»، وکیل حقوق بشری است که از زمان شروع سرکوب وکلای حقوق بشر در ماه ژوئیه دستگیر شد. «بائو لانگ‌‏جون»، پدر وی نیز از فعالان حقوق بشر است. گزارش شده که پلیس چین با عبور از مرز برمه اقدام به دستگیری وی کرده و از طریق مغولستان داخلی تحت مراقبتی شدید او را به چین بازگردانده است.

گِنگ هی، در مصاحبه اخیر خود با اپک تایمز، با این کودک که تلاشش برای فرار از چین ناموفق بود، ابراز هم‌‏دردی کرده است.

گائو ژیشنگ، همسر وی، نیز یکی‌‏از وکلای برجسته حقوق بشر در چین بود که پس‌‏از نوشتن سه نامه سرگشاده به رهبر حزب کمونیست و درخواست از او برای پایان دادن به آزار و شکنجه روش معنوی فالون گونگ (یا فالون دافا) توسط مقامات چینی مورد هدف قرار گرفت. از آغاز آزار و اذیت فالون دافا ۱۶ سال می‌‏گذرد که همچنان ادامه دارد.

مورد وانگ یو شباهت بسیاری به گائو دارد: او نیز یک وکیل برجسته حقوق بشری بود که چندین پرونده حساس را پذیرفته بود. از جمله این پرونده‌‏ها می‌‏توان به پرونده پژوهش‌‏گر مشهور، «ایهام توهتی» و پرونده پیروان فالون گونگ اشاره کرد. حزب کمونیست چین هر دو وکیل را مورد هدف قرار داده و خانواده‌‏های آن دو را تهدید کرده است.

دوم ژوئیه، پلیس، وانگ یو را در شهر «سان‌‏هی» واقع‌‏در استان «هبی» در‌‏حالی که برای دفاع از دو تمرین‌‏کننده فالون دافا به نام‌‏های «وانگ ژان‌‏چینگ» و «ما ویشان» به دادگاه رفته بود، از دادگاه بیرون کشید و او را به خیابان پرت کرد.

وانگ در ماه ژوئیه امسال هنگامی که سازمان‌‏های امنیتی حزب، حمله‌‏های گسترده‌‏ای را علیه جامعه وکلای حقوق بشر به‌‏راه انداخته بود، دستگیر شد. در طی این سرکوب بیش‌‏از ۲۰۰ نفر از وکلا و مخالفان حزب دستگیر شدند. بائو لانگ‌‏جون و بائو ژوشوان، همسر و پسر وانگ نیز هشتم ژوئیه زمانی که ژوشوان قصد سفر به استرالیا برای ادامه تحصیل داشت، در فرودگاه پکن دستگیر شدند.

بعد از آن، بائو ژوشوان تحت نظر پلیس قرار گرفت و پاسپورت و کلید منزل خانوادگی‌‏اش در پکن ضبط شد.

گِنگ هی اظهار داشت به اعتقاد او این کودک تصمیم به فرار از چین گرفت چون انتخاب دیگری نداشته است. «وقتی هیچ چاره‌‏ای نداشته باشی، فرار تنها راه‌‏حل است.»

گِنگ هی و فرزندانش نیز پیش‌‏از فرارشان تحت مراقبت مقامات امنیتی بودند. وی می‌‏گوید: «شش پلیس در خانه‌‏ام حضور داشتند. ما اجازه نداشتیم هنگام استفاده از سرویس بهداشتی درها را ببندیم و یا هنگام خواب چراغ‌‏ها را خاموش کنیم… در‌‏مجموع، بیش‌‏از ۱۰۰ پلیس هر روز به نوبت مراقب ما بودند.»

وی افزود: «هنگامی که دخترم به مدرسه می‌‏رفت، یک پلیس پشت سر او می‌‏نشست. هیچ‌‏کس در مدرسه جرأت صحبت با دخترم را نداشت.» معلم‌‏ها به بچه‌‏های دیگر هشدار داده بودند که اگر به دختر گِنگ هی موبایل قرض دهند و ابراز هم‌‏دردی کنند، به پلیس تحویل داده می‌‏شوند. دختر او به‌‏قدر تحت فشار روانی قرار گرفت که حتی یک بار با چاقو قصد خودکشی کرد.

در‌‏نهایت، گِنگ هی پس‌‏از این‎که یادداشتی از طرف دوستش و از طریق یک فروشنده خیابانی به‌‏دستش رسید، توانست کودکانش را به ایالات متحده ببرد. او از تلفن‌‏های عمومی به شماره‌‏هایی که قبلاً به‌‏دستش رسیده بود زنگ می‌‏زد تا به او گفته شود که مکان بعدی که باید بروند کجاست. وی می‌‏گوید: «ترجیح می‌‏دادم تا به غریبه‌‏ها اعتماد کنم. با‌‏این‌‏که نمی‌‏دانستم چه اتفاقی قرار است بیفتد، چنگ انداختن به داشته‌‏هایم بهتر از بازگشت بود.»

زمانی که با قطار در‌‏حال ورود به خاک برمه بودند، هنگامی‌‏که پلیس برای بررسی کارت‌‏های شناسایی مسافران آمد، ساعت‌‏ها در دستشویی مخفی شدند.

حتی زمانی که به تایلند رسید، هر زمان که صدای زدن در می‌‏شنید، وحشت می‌‏کرد. از ترس دستگیری و بازگشت به چین، خانواده‌‏اش جرأت بیرون آمدن از اتاق را نداشتند. هیچ تلویزیون یا اسباب بازی برای کودکانش نداشت. گِنگ هی می‌‏گوید: «یک‌‏بار دخترم از اتاق فرار کرد و به مدت ۳۰ دقیقه ناپدید شد. هنگامی که برگشت، همدیگر را بغل کردیم و گریستیم. به اوگفتم فرار ما از پکن بسیار دشوار بود.»

اما بائو ژوشوان خوش‌‏شانس نبوده است. بعد از دستگیری احتمال دارد حزب کمونیست نظارت خود را بر او تشدید کند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏کند.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ ««وقتی چاره‌‏ای نداشته باشید، فرار می‌‏کنید»»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی