Search
Asset 2

پایان مأموریت نظامی نیروهای ناتو در افغانستان

پایان مأموریت نظامی نیروهای ناتو در افغانستان (screenshot/Youtube)
پایان مأموریت نظامی نیروهای ناتو در افغانستان (screenshot/Youtube)
پایان مأموریت نظامی نیروهای ناتو در افغانستان (screenshot/Youtube)

نیروهای «ایساف» به رهبری ناتو رسماً به فعالیت رزمی خود در افغانستان خاتمه داد.

در مراسمی رسمی که روز دوشنبه ۸ دی‌‌‏ماه، در مقر فرماندهی نیروهای ناتو در کابل برگزار شد، فرمانده‌‌‏ی ناتو پایان مأموریت رسمی خود را در افغانستان اعلام و از فداکاری‌های نیروهای افغان و نیروهای تحت فرمانش تجلیل کرد.

ژنرال «جان کمپ‌بیل»، فرمانده‌‌‏ی نیروهای ناتو در افغانستان در این مراسم گفت: «نیروهای افغان چالش‌‌‏های زیادی را در آینده پیش‌‌‏ رو خواهند داشت اما پیروزی از آن نیروهای افغان است.»

کمپ‌‌‏بیل افزود: «در ۱۳ سال گذشته نیروهای ناتو در کنار نیروهای افغان جنگیدند و فداکاری کردند در مأموریت جدید نیز این نیروها همراه با نیروهای افغان خواهند بود.»

قرار است از این پس‌‌‏ نیروهای ناتو مستقر در افغانستان، صرفاً به آموزش نیروهای افغان پرداخته و به‌‌‏عنوان یک حامی در این کشور حضور داشته باشند.

فرمانده‌‌‏ی ناتو بر تداوم نقش حمایتی این سازمان از نیروهای افغان تأکید کرد و افزود، زمان آن است که دشمنان افغانستان به خواست رئیس‌‌‏جمهور غنی احترام گذاشته، سلاح‌شان را به زمین گذارند، به روند صلح بپیوندند و به بازسازی افغانستان کمک کنند.

«محمدحنیف اتمر»، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز ضمن تمجید از فداکاری نیروهای بین‌المللی در این کشور، از این‌‌‏که اکنون فرزندان افغانستان رهبری امور نظامی را بدست دارند و برای تأمین امنیت می‌جنگند، ابراز خرسندی کرد.

وی خطاب به نیروهای ناتو گفت: «فراموش نمی‌کنیم که پسران و دختران شما در خاک ما کشته شدند، آنان فرزندان ما هم‌ هستند.»

در مدت حضور نیروهای ناتو در افغانستان که پس‌‌‏از سال ۲۰۰۱ رخ داد، ۳ هزار و ۴۸۵ نفر این نیروها در این کشور جان باختند که  ۲ هزار و ۳۵۶ نفر آنان آمریکایی و ۴۵۳ نفر بریتانیایی بودند.

بنابر توافق افغانستان و ناتو، سال ۲۰۱۴ پایان حضور نظامی نیروهای ناتو در افغانستان طرح‌‌‏ریزی شد و طی روند خروج نظامیان خارجی، جمعیت نیروهای آمریکایی و ناتو از ۱۵۰ هزار نفر تدریجاً به ۱۵ هزار نفر کاهش یافت.

نیروهای امنیتی افغانستان هم درحال حاضر بالغ‌‌‏بر۳۵۰ هزار نفر هستند که طبق اظهارات مربیان نظامی بین‌‌‏المللی، اکنون دارای توانمندی‌‌‏های لازم، روحیه بالا و تجهیزات مناسب بوده و در انجام حملات دقیق توپخانه نیز بیش‌‌‏از پیش مهارت یافته‌‌‏اند.

با این وجود ارتش افغانستان به لحاظ تجهیزات هوایی و تأمین بودجه دچار مشکلات بسیاری بوده و هنوز به کمک‌‌‏های بین‌المللی بخصوص آمریکا و ناتو متکی است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی