Asset 2

پکن بودجه‌‏ی ۳.۹ میلیارد دلاری برای برگزاری المپیک زمستانی را می‌‏پذیرد

این نمودار هزینه کشورها برای میزبانی بازی‌‏های المپیک را نشان می‌‏دهد. (فرانک فانگ/اپک
این نمودار هزینه کشورها برای میزبانی بازی‌‏های المپیک را نشان می‌‏دهد. (فرانک فانگ/اپک تایمز)
این نمودار هزینه کشورها برای میزبانی بازی‌‏های المپیک را نشان می‌‏دهد. (فرانک فانگ/اپک
این نمودار هزینه کشورها برای میزبانی بازی‌‏های المپیک را نشان می‌‏دهد. (فرانک فانگ/اپک تایمز)

از آنجایی که برگزاری المپیک‌‏های زمستانی بسیار گران است و به اقتصاد کشور برگزار کننده کمکی نمی‌‏کند، دیگر این روزها کشور‌‏ها میزبانی بازی‌‏های المپیک زمستانی را نمی‌‏خواهند. اما با این وجود حزب کمونیست چین، میزبانی بازی‌‏های زمستانی ۲۰۲۲ را پذیرفت.

انتخاب پکن به وسیله‌‏ی جمعی از هیئت نمایندگی کمیته‌‏ی بین‌‏المللی المپیک « IOC» در روز جمعه در کوالالامپور در حالی انجام شد که در صندوق‌‏های رأی انتخاب زیادی وجود نداشت.

اسلو، استکهلم، لیو و کراکوف از ترس هزینه‌‏های بالا، پشتیبانی ضعیف مردم و ملاحظات سیاسی، خود را از این رقابت بیرون کشیدند. در پایان، تنها پکن در چین کمونیست و آلماتی قزاقستان در میان داوطلبان برگزار کننده به چشم می‌‏خوردند.

«توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک درباره‌‏ی این انتخاب گفت که پکن انتخابی مطمئن است و افزود: «ما می دانیم چین در عملی کردن وعده‌‏های خود متعهد است.»

رژیم کمونیستی چین از حالا تعهدات زیادی دارد که باید تا سال۲۰۲۲ عملی کند. یکی ساخت خط راه آهنی با سرعت بالای ۹۰ مایل از پکن به ژنگ‌‏جیاکو است. همچنین باید راهی برای تولید برف بیشتر برای بازی‌‏ها پیدا کند؛ چرا که بارش برف شهرها کافی نخواهد بود.

البته مشکلات آلودگی هوای پکن نیز باید کنترل شود. در طول بازی‌‏های تابستانی ۲۰۰۸، به دلیل آلودگی هوا کارخانه‌‏ها بسته شدند و رفت و آمد بیش از یک میلیون خودرو در جاده‌‏ها برای از بین بردن مه دود، ممنوع شد و نتیجه آن تنها دو روز آب و هوای «ناسالم» بود.

همچنین باید چهار نیروگاه با سوخت زغال سنگ تا سال ۲۰۱۶ تعطیل شود، اما هنوز ممکن است متقاعد کردن مردم پکن برای خاموش کردن سیستم گرمایشی در منزل و پوشیدن لباس بیشتر در خانه، کاری سخت باشد.

در المپیک سال ۲۰۰۸ در حالی که در ورزشگاه جشن المپیک برگزار بود، بسیاری از مردم در خیابان‌‏ها اعتراض و مخالفت خود را برای برگزاری آن نشان می‌‏دادند. به همین دلیل این المپیک نیز ممکن است از سوی مردم حمایت نشود.

رژیم چین به احتمال زیاد برای تأمین مالی هزینه‌‏های این المپیک مجبور خواهد شد از بودجه‌‏ی ۳.۹ میلیارد دلاری فراتر رود. بودجه‌‏ای که حتی هزینه‌‏های ساخت راه آهنی با سرعت بالا را شامل نمی‌‏شود. بنابراین نمی‌‏توان انتظار داشت این میزبانی از لحاظ اقتصادی برای چین سودآوری داشته باشد.

با توجه به «China Daily»، رسانه‌‏ی دولتی چین بازی‌‏های تابستان ۲۰۰۸ هزینه‌‏ای بالغ بر۴۰ میلیارد دلار دربر داشته است، در حالی که درآمد حاصل از فروش حق پخش، سوغاتی و بلیط، و حمایت (اسپانسرها) تنها ۳.۳ میلیارد دلار از آن را به این کشور بازگرداند.

با وجود تمام این اوصاف حزب کمونیست چین تمام این هزینه‌‏ها را برای پرهیبت نشان دادن خود و ساختن تصویری قدرتمند تقبل می‌‏کند.

ساخت سدها، فرودگاه‌‏ها، بنادر، برج‌‏های بلند و طولانی‌‏ترین پل جهان برخی از پروژه‌‏های عظیم چین در سال‌‏های اخیر است. به گزارش خبرگزاری شین هوا، بدهی ملی چین در سال ۲۰۱۴ به ۲۷.۷ تریلیون دلار رسیده، این در حالی است که تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۱۴ در حدود ۱۰.۲ تریلیون دلار بوده است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی